OVA ŽIVOTINJA JE BUKVALNO BESMRTNA: Ako pogodite šta je, skidamo kapu! (VIDEO)

  • 3

Otkako je sveta i veka, ljudi su maštali o besmrtnosti i večnom životu. Sve religije ovog sveta, ili skoro sve, bave se upravo ovom temom i pružaju svoje odgovore na pitanje kako do te besmrtnosti stići. Ako vas zanima šta tera borce Islamske države da čine ludačke stvari, odgovor je krajnje jednostavan: obećanje besmrtnosti.

Zato je neobično da mi kao najpametnija životinjska vrsta na planeti Zemlji budemo u ovoj, za nas daleko najbitnijoj stvari, pobeđeni od strane malene živuljke, toliko male da je praktično sreća što uopšte znamo i da postoji.

Turritopsis dohrniii je vrsta male meduze koja živi u Sredozemnom moru i u vodama Japana, ima oblik zvona, široka je maksimalno 4,5 milimetra i obično isto toliko visoka. Relativno veliki stomak joj je jarkocrven sa prirodnim simbolom krsta.

Rod Turritopsis je, veruje se, poreklom iz Tihog okeana a svetom se proširio zahvaljujući trans-arktičkim migracijama kao i zahvaljujući moreplovcima. Podvrste, uključujući i ovu o kojoj danas govorimo, žive u tropskim regijama svih svetskih okeana i mora.

Jaja se razvijaju u testisima ženki, koji su smešteni u zidovima stomaka. Zrela jaja se mreste i oplođavaju u moru spermom muških jedinki, nakon čega se transformišu u planulske larve koje se smeštaju na dno mora i razvijaju kolonije polipa.

Ove kolonije polipa stvaraju nove meduze veličine oko jednog milimetra, koje potom rastu, hrane se planktonima i dostižu polnu zrelost u roku od nekoliko sedmica; tačan period potreban za seksualno sazrevanje zavisi od toplote mora ili okeana, pa tako traje 25-30 ako je temperatura 20 stepena Celzijusa, ili 18-22 ako je 22 stepena.

I dok većina meduza ima relativno fiksirani životni vek, koji varira između nekoliko sati do nekoliko meseci, Turritopsis dohrnii je jedina poznata vrsta ne samo meduza već i životinja uopšte, koja je razvila sposobnost da se vrati u stanje polipa putem specifičnog transformacijskog procesa koji zahteva prisustvo određenog tipa ćelija, konkretno tkiva na površini njenog zvona i cirkulatornog sistema kanala.

Pažljivi laboratorijski eksperimenti su otkrili da ove meduze svih dobi, od mladih do odraslih jedinki, mogu da izvrše ovaj proces i da ponovo postanu polipi. Transformacija meduza je karakterisana prvo propadanjem zvona i pipaka, nakon čega sledi rast listova lozica i stolona, pa potom i hranećih polipa. Oni se zatim umnožavaju rastom dodatnih stolona, i tako dalje.

Ova sposobnost da se biotički proces obrne je verovatno jedinstvena; ili, da budemo, precizni, nauka još uvek nije pouzdano potvrdila da postoji i jedan jedini sličan slučaj u životinjskom carstvu. Studije pokazuju da se 100 odsto uzoraka ovih meduza vratilo na polipsko stanje, dakle, da se od seksualno zrele odrasle jedinke vratilo na nivo "deteta".

Turritopsis dohrnii je, prosto rečeno, biološki besmrtna i živi najveći ljudski san a da toga nije ni svesna (ili možda jeste, a mi to ne znamo jer mislimo da je mozak nužan za samosvest?). Takođe, ima naučnika koji se njome bave ne bi li možda i nama obezbedili istu sposobnost.

Međutim, uprkos ovoj slobodno možemo reći božanskoj sposobnosti, većina ovih meduza ne može baš bukvalno da živi večno jer je velika verovatnoća da će u nekom trenutku postati žrtva brojnih predatora koji zajedno sa njima žive u svetskim morima i okeanima.

Sa druge strane, niko ne može da isključi mogućnost da ipak postoje neke jedinke koje žive već milionima godina, i koje se već milionima godina neprestano vraćaju u "detinjstvo".

Postoji samo još jedna životinjska vrsta za koju naučnici misle da bi možda mogla da bude slična ovoj meduzi, a to je slatkovodna hidra, iz tipa žarnjaka koja je radijalno simetrični predator.

Biolozi su zainteresovani posebno za nju zato što ima veliku moć regeneracije, te da izgleda kao da ne stare i ne umiru od starosti; ipak, postoji razlika, jer se one smrzavaju tokom zime, praktično umiru (dakle, ne ulaze u hibernaciju), a onda se iz iste jedinke rađa nova.

(Telegraf.rs)

Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • -------

    17. januar 2016 | 11:54

    Meduza

  • Boban

    17. januar 2016 | 14:24

    Pa i mi se vraćamo vremenom u stanju plodne nezrelosti. Ni deda ni baba ne mogu do veka da prave decu ali ipak na kraju umru. Znači rešenje mora da je neko drugo.

  • -------

    17. januar 2016 | 11:54

    Vidi se iz aviona

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA