Krim lepši od Azurne obale. Da li biste letovali ovde? (FOTO)
Krim je ime poluostrva istoimene republike Krim, koji leži između Crnog i Azovskog mora, ima oblik trapeza i sa svim svojim karakteristikama predstavlja jednu od najpopularnijih destinacija za letovanje.
Bogata prošlost čini atraktivnim i najveće gradove Krima: poznato letovalište Jaltu, Sevastopolj i Jevpatoriju, administrativni centar Simferopolj. Krim je izazov, mistična destinacija, istinska atrakcija, ali i poluostrvo dobre zabave i velikog uživanja na gotovo svakom koraku. Za slavnog ruskog kneza Potemkina, "Krim je bio raj".
Sa ukrajinskim kopnom je spojen na severozapadu širokom prevlakom od 8 kilometara - Perekop, koja je bila poprište brojnih bitaka za kontrolu nad Krimom. Između Krima i ukrajinskog kopna sa severoistoka leži Sivaš ("Gnjilo more"), mreža plitkih uvala sa izuzetnim stepenom slaniteta vode i odvojena je od Azovskog mora - Arabatskom prevlakom.
Ono što predstavlja simbol Krima i čitavog poluostrva je zamak Lastavičje gnezdo ili Livadija. Nalazi se u Jalti, jedan je od najpoznatijih dvoraca na svetu koje je nekad bilo carsko imanje Romanovih. Izgrađen je početkom 20. veka na litici Aurora, uzdignutoj četrdeset metara iznad Crnog mora. Nemački plemić baron fon Šteingel poklonio ga je svojoj ljubavnici, a neo-gotičkim stilom podseća na stare viteške dvorce.
Deo zdanja visi nad strmoglavom liticom, preteći talasima, dominirajući prostorom. Simbol Krima i glavni junak mnogih filmova sagrađen je 1912. godine. Posle zemljotresa nekoliko predmeta iz dvorca završilo je u dubinama mora, a u litici se pojavila ogromna pukotina. Danas je istinska atrakcija, ne samo Jalte već i poluostrva Krim na severnoj obali Crnog mora, odnosno istoimene republike koja je sad u sastavu Ruske Federacije.
Jalta se nalazi na mestu stare grčke kolonije koju su osnovali grčki moreplovci. Leži u dubini jednog od brojnih krimskih zaliva, okružen šumovitim planinama. U gradu prevladava mediteranska klima, grad je okružen mnoštvom vinograda i obližnjih voćnjaka. Početkom 19. veka u gradu su živeli mnogi ukrajinske i ruske aristokrate i poznati umetnici, poput Lava Čehova, Antona Tolstoja i Petra Čajkovskog.
Od 4. do 11. februara 1945. u Livadijskom dvorcu održana je Konferencija u Jalti, gde su velike sile (Sovjetski Savez, Velika Britanija i SAD) odlučivale o uređenju svetskog poretka nakon Drugog svetskog rata. Danas grad Jalta predstavlja jednu od najlepših i najrazvijenijih turističkih destinacija na čitavom Krimu.
Za Krim je karakteristična mediteranska klima, a na jugu se nalazi poznata luka Feodosija. Svuda su čempresi i palme, eukaliptusi i ostala egzotika. Brda se strmo spuštaju u more. Zbog mirisa četinara podseća na Crnu Goru, Grčku ili Tursku. Krim je mondenski centar gradića i marina krcate brodićima.
Lenjin i Staljin su odredili Krim kao rajsko odmaralište, jedno od retkih mesta na kojem u to vreme bilo dozvoljeno domaćim državljanima da odu na letovanje, a da nikom ne budu sumnjivi i da posle toga ne usledi zimovanje u Sibiru.
Krim sa piscima pravi čudan spoj, pa su na njegovim obalama nastajala najlepša dela svetske književnosti, ovekovečivši svaki njegov kamen i pretvorivši talase mora u stihove.
Na Krimu su se odmarali i umirali ruski carevi. Nikolaj Drugi najviše je voleo krimski pesak i more. Svež vazduh mora ovde se meša sa vazduhom planina i šuma stvarajući eliksir mladosti, blagodet za zdravlje, a posebno je dobar za oporavak plućnih i drugih bolesnika.
U gradu Sevastopolju i okolini se nalazi mnoštvo prelepih plaža. Najlepše su plaže kod sela Učkuevka, do kojih se stiže brodom. Tu su i peščane plaže koje su veoma lepo uređene i idealne za sjajno uživanje. Posetioci mogu da uživaju i u restoranima, kafićima, barovima, i naravno noćnim klubovima.
Mnogo morskih talasa zapljusnulo obale Sevastopolja i spomenik bezbrojnim brodovima potopljenim da bi se zaštitio prilaz gradu. Muzej morske flote podseća da je ovo bila i biće, pre svega ruska baza.
Do pre dvadesetak godina Sevastopolj je bio zatvoren grad. Sada je strašna baza atomskih podmornica pretvorena u muzej. U centru se nalazi niz spomenika i Večna vatra poginulim herojima iz Drugog svetskog rata.
Krimsko poluostrvo tradicionalno predstavlja omiljenu destinaciju desetina hiljada turista svakog leta.
Oni rado posećuju i brojne tvrđave, hramove i džamije, sinagoge i antička naselja, zatim dvorac grofa Voroncova, vodopad Učan Su, Panoramu odbrane Sevastopolja...
Krim je fascinantna oblast za istraživanje , kao i odlično mesto za odmor. Krimski lečilišta su poznata po svojim mineralnim vodama. Vekovima je privlačio doseljenike, Grke, Mlečane i Đenovljane - od kojih su osnovani gradovi duž obale, a oni su i mešali sa lokalnim stanovništvom.
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
vlada
A sta ti smeta Putin da bi isao na more..nikome ne smeta ni Fidel Kastro pa ceo svet ide na Kubu..kakvo glupo razmisljanje..i ja ne volim sta rade Amerikanci u svetu ali volim da odem u Ameriku i vidim tu divnu zemlju..manite se politike..uzivajte u zivotu..
Podelite komentar
s@Ša
Idem na letovanje godinama svuda osim u Hrvatsku i C.Goru!
Podelite komentar
foreverman
nema se para ni do C.Gore da se ode....dzaba je lepo....'bem ti zivot :)
Podelite komentar