Bila je robinja ISIS-a, tučena i silovana, uspela da pobegne u Nemačku: Tamo je na ulici videla svog mučitelja, koji je rekao da zna njenu adresu
- Poslednja stvar koju sam očekivala bila je da sretnem mog otmičara, koji, pritom, zna sve o meni - ispričala je Jazidi devojčica
Ašvak je imala samo 14 godina kada su ekstremisti Islamske države upali na sever Iraka i to u samo srce teritorije na kojoj žive Jazidi. Hiljade žena i devojčica oteli su i pretvorili u robinje, uključujući tu i Ašvak. Bila je prodata za 100 dolara čoveku po imenu Abu Humam, piše BBC.
Silovana i tučena, uspela je da pobegne tri meseca kasnije i ode u Nemačku sa majkom i jednim od braće. Potom je, pre nekoliko meseci, na ulici u blizini prodavnice, čula da je neko zove po imenu. Ona tvrdi da je to bio Abu Humam i da joj je rekao da zna gde živi.
- Nikad ne bih u životu poverovala da ću ga videti tamo - rekla je ona za BBC. - Ostavila sam deo porodice i zemlju i došla u Nemačku da zaboravim batine i bol. Poslednja stvar koju sam očekivala bila je da sretnem mog otmičara koji zna sve o meni.
Nemački federalni tužilac navodi da je Ašvak prijavila incident policiji pet dana pošto se dogodio. Devojčica je sve ispričala, pa i njena iskustva u Iraku. Policija ju je posavetovala da ako ga ponovo vidi, odmah ih kontaktira. Ona kaže da je policiji rekla da proveri nadzornu kameru sa prodavnice, ali, navodi, oni to nisu uradili.
- Čekala sam ceo mesec, ali vesti nije bilo - kaže devojčica.
VRATILA SE U IRAK
U strahu da bi opet mogla da sretne otmičara, ali i zbog želje da vidi četiri sestre koje su, u međuvremenu, bile oslobođene iz ruku ISIS-a, Ašvak se vratila na sever Iraka.
Do trenutka kada su nadležni u Nemačkoj hteli da kontaktiraju devojčicu ponovo, ona je već otišla za Irak. Abu Humama nisu uspeli da pronađu. Ipak, aktivisti u Nemačkoj navode da njen slučaj možda nije izolovani incident. Kako navode iz organizacije koja se bavi pravima Jazidi naroda, čuli su za nekoliko slučajeva gde su Jazidi devojke i žene prepoznale ekstremiste ISIS-a u Nemačkoj. Takve priče je čula i sama Ašvak.
Međutim, nisu svi slučajevi prijavljeni vlastima.
Ašvak sada živi u Jazidi kampu u Kurdistanu, želi da nastavi obrazovanje, ali i ona i njena porodica i dalje žele da napuste zemlju.
- Plašimo se ISIS ekstremista - njen otac je rekao za BBC.
Ali je iskustvo iz Nemačke za nju bilo prevelik šok.
ŠTO DALJE OD IRAKA
- Sve i da svet bude uništen, ne bih otišla u Nemačku ponovo - rekla je ona.
Kao i mnogi Jazidi, njena porodica je aplicirala za preseljenje u Australiju, kao deo specijalnog programa za žene koje je oteo ISIS.
VIDEO: Uhapsili devojku jer se snimala kako pleše
(Telegraf.rs)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Лицемер
Главни проблем се прећуткује. Запад је покренуо то зло.
Podelite komentar
Srbin
Sta branite te kurde kada su ti isti klali Srbe po Bosni.
Podelite komentar
Vesti iz drugih izvora
Ja sam sa Nemačkih vesti shvatio da su nju deportovali u Irak kad se otkrilo ko je i šta je... a onda na CNN glumi žrtvu... nisu Nemački policajci vesla sisali
Podelite komentar