Mun Džae In, čovek kog je svet čekao: Smiruje strasti između Kima i Trampa, uspeo je u onome u čemu niko nije dosad (FOTO) (VIDEO)

  • 6

Predsednik Južne Koreje, Mun Džae In, zaslužan je za ono što se do nedavno smatralo nezamislivim - pomirio je i radi sve što je u njegovoj moći kako bi se održao sastanak lidera Severne Koreje Kim Džong Una i američkog predsednika Donalda Trampa. Mun, liberalni advokat i aktivista čija su specijalnost ljudska prava, nalazi se na čelu Južne Koreje od maja prošle godine, oduvek je bio zagovornik umerene politike prema Severnoj Koreji.

Iako je Mun u drugom planu zbog mogućeg sastanka Trampa i Kim Džong Una, sve zasluge za približavanje severnokorejske i američke strane, kao i moguće pomirenje na korejskom posluostrvu posle više od 70 godina, idu upravo njemu.

Analiza Trampovog pisma Kimu: Jedna rečenica je veoma bitna - kada se olovka predsednika SAD pretvorila u OTROV (FOTO)

Otac predsednika je prebegao iz Severne u Južnu Koreju, zbog čega su ga mnogi njegovi protivnici pred izbore verbalno napadali da je simpatizer režima u Pjongjangu.

- Činjenica je da Mun namerava da potpuno promeni pristup severnom susedu i to ne samo u odnosu na prethodnu vlast, već i u odnosu na dugogodišnju međunarodnu izolaciju koja se dolaskom Donalda Trampa u Belu kuću samo pojačala - naveo je prošle godine "Dojče vele", što se iz današnje perspektive može relano sagledati i utvrditi da je Mun ne samo ispunio obećanje, već je i na putu da uspe da to uradi u veoma kratkom roku.

Mun sa američkim predsednikom u Beloj kući Foto: Tanjug/AP

Mun smatra da Seul treba da vodi samostalnu politiku prema Severnoj Koreji i da zauzme vodeću poziciju u očuvanju mira i stabilnosti na Korejskom poluostrvu.

Mun je imao teške razgovore i lobiranja između Trampa i Kima, a čije se diplomatsko ulaganje, kako se približavao datum samita (12. jun), isplatilo. Čak i prošle nedelje, kada je izgledalo da će istorija malo sačekati, kada je Tramp otkazao samit, a Mun nastavio da pregovara što je rezultiralo iznenadnim sastankom sa Kim Džong Unom za vikend.

Predsednik Južne Koreje preuzeo je kontrolu nad onim što se smatra da će doneti konačni mir na Korejskom poluostrvu, a to je trenutno sastanak Kima i Trampa.

ISTORIJSKI SUSRET SA KIM DŽONG UNOM

Mun je planirao da se, ako postane predsednik, sretne sa severnokorejskim liderom Kimom Džong Unom, ponovo otvori zonu Kaesong kao i jedno odmaralište u severnokorejskim planinama. U tome je i uspeo, čak se video sa liderom Severne Koreje dvaput za mesec dana.

27. aprila ove godine, severnokorejski lider Kim Džong Un prvi put je prešao granicu i stigao u Južnu Koreju gde ga je dočekao Mun Džae In, koji ga je pohvalio zbog "veoma hrabre odluke" da dođe na Jug na istorijski sastanak dve Koreje. Kim Džong Un postao je prvi severnokorejski lider koji je kročio u Južnu Koreju od kako je poluostrvo podeljeno ratom iz 1953. godine.

Fotografija koja je ušla u istoriju Foto: Tanjug/AP

Kim Džong Un je pozivao tada južnokorejskog lidera da nakratko kroči u Severnu Koreju, što je on i učinio, nakon čega su se zajedno vratili u Južnu. Sve vreme držeći se za ruke.

- Istorija počinje sada - rekao je lider Južne Koreje.

Mun je tada rekao da ima visoka očekivanja da će oni uspeti da postignu dogovor koji će biti "veliki poklon celokupnom korejskom narodu i svakoj miroljubivoj osobi na svetu".

Ovo je bio prvi samit dve strane posle više od 10 godina, a tek treći za 65 godina od kraja Korejskog rata.

Tokom prvog sastanka u Demilitarizovanoj zoni na granici Južne i Severne Koreje Foto: Tanjug/AP

MUN PRISUSTVUJE SAMITU

Južnokorejski zvaničnici izjavili su da bi predsednik Mun Džae In mogao da prisustvuje samitu lidera Severne Koreje Kim Džong Una i SAD Donalda Trampa.

Munovo prisustvo zavisi od napretka u razgovorima o samitu između lidera SAD i Severne Koreje, saopšteno je iz predsedničke Plave kuće.

Istorijski sastanak trebalo bi da se održi 12. juna u Singapuru i to bi bio prvi susret lidera ove dve zemlje.

Detalji o potencijalnom samitu nisu poznati, ali se očekuje da će se voditi diskusija o denuklearizaciji Korejskog poluostrva. SAD i Severna Koreja ne slažu se u vezi sa time šta podrazumeva "denuklearizacija".

Mun je bivši aktivista i advokat za ljudska prava Foto: Tanjug/AP

MUNOVA POLITIKA

Mun je izbaran prošle godine za predsednika tokom "eksplozije idealizma", nakon masovnog pokreta "Svetlost", kada je srušena konzervativna i korumpirana predsednica Park geun-he. Tada je napravio nešto novo u korejskoj politici - pokušao je da prevaziđe posleratnu ideološku podelu zemlje.

Kao i većina levičarsko orijentisanih Južnokorejaca, Mun je kritičan prema mega-konglomeratima u zemlji i ravna se sa siromašnom i radničkom klasom. Simpatizuje se sa korejskim žrtvama za vreme japanskog kolonijalne vladavine i vojnim diktaturama iz svoje zemlje. Mun ne koristi antiameričku retoriku i nije voljan, ili ne može, da dovede u pitanje veliku američku vojnu prisutnost u Južnoj Koreji.

Veruje da Korejci treba da budu na čelu korejskog mira, ali je brzo pohvalio Trampa i podržao razgovore koji bi uključivali sve tri zemlje.

Mun je započeo svoj posao u februaru, za vreme Zimskih olimpijskih igara u Pjončangu. Koristeći duh i spektakl Igara, povezao je dve Koreje, i u izvesnom smislu, SAD i Severnu Koreju.

Tokom ZOI u Pjongčangu, Mun sa suprugom dok iza njih stoje sestra Kim Džong Una i de fakto šef Severne Koreje Foto: Tanjug/AP

Koliko je skroman predsednik Južne Koreje, govori i činjenica da je predložio Trampa za Nobelovu nagradu za mir zbog "rešavanja situacije u vezi sa Severnom Korejom", iako je relano gledajući, Mun je taj koji je prvi ispružio ruku ka svojimk komšijama i od početka je vodio politiku pomirenja.

Kako piše Atlantik, Mun je tip progresivnog lidera Južne Koreje. Viši južnokorejski zvaničnik, koji je zatražio anonimnost zbog osetljivosti pregovora sa Severnom Korejom, rekao je da je Munova vlada "poslala konzistentnu poruku Severnoj Koreji da je otvorena za dijalog kad god i bilo gde" i da je predsednik "od početka želeo da iskoristi Olimpijske igre kao prozor za pokretanje dijaloga."

Pogledajte video:

VIDEO: Istorijski sastanak lidera Severne i Južne Koreje

(N.I.)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Putin R.S

    28. maj 2018 | 20:05

    Opet bez volje Kima nista ne bi bilo. Kimu dati Nobelovu nagradu za mir.

  • Sun💥

    28. maj 2018 | 23:13

    E pa to je zato sto je on IN!!!😂😂😂😂

  • Ja...RS

    28. maj 2018 | 22:40

    Ako ovako nastave i Juzna ce da popije sankcije 😂😂😂

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA