Preminula bivša prva dama Barbara Buš: Upoznala je supruga sa 17 i ostala s njim 73 godine (FOTO) (VIDEO)

 
 ≫ 
  • 2

Gospođa Buš je insistirala na tome da ne pokušava da utiče na politiku svog muža

Barbara Buš sa suprugom i bivšim sovjetskim liderom MIhailom Gorbačovim Foto: Tanjug/AP

Barbara Buš, prva dama snežno-bele kose, koja je zbog svog direktnog načina govora i potpunog nedostatka izveštačenosti povremeno bila popularnija od svog supruga, predsednika Džordža Buša starijeg, preminula je u utorak. Imala je 92 godine.

Obama i Buš su imali mnogo toga da kažu o trenutnoj politici SAD: Kritikovali su sve, a Trampa nisu nijednom spomenuli (VIDEO)

Porodica Buš je 15. aprila objavila da je njeno zdravlje sve lošije i da je odlučila da više ne traži lekarsku pomoć.

PORODICA JE ZVALA "SREBRNA LISICA"

Rojters navodi da su Barbaru Buš, koja se poslednjih godina borila sa plućnim i srčanim bolestima, suprug i deca zvali "Srebrna lisica" pošto je ova žena snežnobele kose bila poznata po tome što je žestoko štitila svoju porodicu.

Barbara Buš maše svom suprugu na republikanskoj nacionalnoj konvenciji 1988. Foto: Tanjug/AP

Gospođa Buš došla je u Vašington i poremetila konvencije. Sa svojom sedom kosom, borama i ogrlicama sa lažnim biserima izgledala je kao baka, posebno uz svog mladolikog supruga, zbog čega je bila meta šala tadašnjih komičara ali je potpuno bila lišena taštine.

- Ono što vidite - to sam ja. Ja se ne kandidujem za predsednika. Džordž Buš je kandidat - rekla je na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji 1988. gde je njen suprug, tada potpredsednik, nominovan za naslednika Ronalda Regana.

Džordž i Barbara Buš sa tadašnjim predsednikom SAD Ronaldom Reganom i njegovom ženom Nensi Foto: Tanjug/AP

AP navodi da se sa budućim mužem prvi put srela na božićnom plesu kada je imala 17, a on 18 godina. Venčali su se dve godine kasnije, 6. januara 1945. godine i ostali zajedno 73 godine, zbog čega su postali najdugovečniji predsednički bračni par u Beloj kući.

​Barbara Buš je ujedno bila jedna od samo dve prve dame čiji je sin postao predsednik. Druga je Ebigejl Adams, žena Džona Adamsa i majka -Džona Kvinsija Adamsa.

- Imala sam najbolji posao u Americi - napisala je u svojim memoarima Barbara 1994. godine opisujući svoj život u Beloj kući.

- Svaki dan je bio interesantan, ispunjavao me je a ponekad jednostavno bio - zabavan.

Ćerka izdavača i supruga naftnog magnata znala je da bude sarkastična i oštra u privatnim razgovorima ali je u javnosti imala imidž predane, nesebične supruge koja je o svom mužu govorila kao "svom heroju".

Barbara i njen suprug Džordž Buš stariji Foto: Tanjug/AP

Osam godina nakon što je napustila Vašington, gospođa Buš je sa svojim suprugom prisustvovala inauguraciji njihovog sina Džordža. Vratili su se četiri godine kasnije kada je Džordž Buš mlađi osvojio drugi mandat.

Gospođa Buš je insistirala na tome da ne pokušava da utiče na politiku svog muža.

- Ja mu se ne mešam u kancelariju a on se meni ne meša u domaćinstvo - govorila je.

"NIJE IMALA DLAKE NA JEZIKU"

Njena snaha Lora Buš, supruga 43. predsednika, u svojoj knjizi "Spoken from the Heart" iz 2010. napisala je kako gospođa Buš nije imala dlake na jeziku. "Nije se nikada ustručavala da kaže šta misli. Uspela je da uvredi skoro sve moje prijatelje savršeno tajmiranim sarkastičnim komentarima."

U svojoj autobiografiji iz 1994. godine "Barbara Buš: Memoari", gospođa Buš je izjavila da je dala sve od sebe da zadrži svoje mišljenje za sebe dok joj je muž bio na položaju. Ali otkrila je da se nije slagala sa njim oko dva pitanja - podržavala je legalni abortus i protivila se prodaji automatskog oružja.

Barbara i njen sin Džordž Buš tokom porodičnog fotografisanja Foto: Tanjug/AP

Takođe je otkrila da se sredinom 1970-ih borila sa napadima depresije i da se nekad plašila da će namerno slupati svoj automobil. Za to je krivila hormonalne promene i stres. Kaže da je to stanje prošlo posle nekoliko meseci.

Barbara Buš odgojila je petoro dece, Džordža Mlađeg, Džeba, Nila, Marvina i Doroti. Šesto dete, trogodišnja Robin, umrla je od leukemije 1953.

U jednom govoru 1985, opisala je stres podizanja porodice uz čoveka koga je ambicija vodila od teksaških naftnih bušotina do Kongresa i uticajnih političkih položaja među kojima su bili ambasador u UN, predsednik Republikanske stranke i direktor CIA-e.

Barbara Buš je u javnosti imala imidž predane, nesebične supruge Foto: Tanjug/AP

Uz svoje memoare, Barbara Buš napisala je dve knjige o životu svojih pasa Freda i Mili. Prihod je bio namenjen programima za pismenost odraslih i porodica. Lora Buš, bivša nastavnica sa magistarskom diplomom iz bibliotekarstva, nastavila je kampanju za pismenost svoje svekrve.

43. predsednik nije bio jedini sin iz porodice Buš u politici. 1998. Džeb je izabran za guvernera Floride iz svog drugog pokušaja. Sinovi Marvin i Nil postali su biznismeni dok je ćerka Doroti volela da živi van oka javnosti. Udala se za lobistu Roberta Koha, demokratu, 1992.

Barbara Buš pozira sa bivšim prvim damama SAD Foto: Tanjug/AP

Gospođa Buš rođena je kao Barbara Pirs u gradu Raj u Njujorku. Otac joj je bio izdavač časopisa McCall i Redbook. Pošto je dve godine pohađala koledž Smit, udala se za mladog mornaričkog pilota Džordža Herberta Vokera Buša.

Pogrebna služba za Barbaru Buš planirana za subotu prepodne u Episkopalnoj crkvi Svetog Martina u Hjustonu, koju je često posećivala sa mužem.

Biće sahranjena na zemljištu "Bušove biblioteke" Univerziteta Teksas A&M u Koledž stejšnu, na oko 160 kilometara severozapadno od Hjustona, gde je pokopana i njena 3-trogodišnja ćerka Robin.

Pogledajte video: 

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Ovde je uhapšen muškarac sa bakljom: Policija okupirala Kapitol

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA