Kako u Turskoj kažnjavaju nasilnike nad ženama i decom?
U Beogradu su za samo sedam dana ubijene dve žene ispred Centara za socijalni rad. Jučerašnji dan dodatno je obavijen u crno jer je u strašnom zločinu ubijeno i dete. Pored Srbije, sa velikom stopom femicida suočava se i Turska, gde su žene svakodnevno izložene nasilju i u najboljem slučaju smatraju se građanima drugog reda.
Jezive fotografije sa lica mesta NAJSTRAŠNIJEG ZLOČINA u Srbiji (UZNEMIRUJUĆI FOTO) (VIDEO)
Slučaj koji posebno potresa Tursku je svirepo ubistvo Pinar Unluer u Izmiru. Pinar je kao i obično, svakog poslepodneva čekala da uzme svog šestogodišnjeg sina iz škole. Usred belog dana, upucana je nekoliko metara od škole, od strane čoveka čiju je bračnu ponudu odbila.
29-godišnja žena je među 210 žena koje su ubijene, ili su prisiljene na samoubistvo, tokom 2012. godine u mizoginičnim napadima. Od tada je stopa femicida u Turskoj povećana, u većini slučajeva od strane muškaraca koje su poznavale.
Mediji skoro svakodnevno izveštavaju o ubistvima žena, a organizacije za ljudska prava kažu da je prošle godine čak 328 žena lišeno života. U prvih pet meseci ove godine, 173 žena je ubijeno širom Turske u poređenju sa brojkom od 137 u istom periodu prošle godine.
- Kada je žena ubijena, osećam istu bol. U njima vidim svoju ćerku. Kada je moja ćerka izdahnula, moja žena i ja smo umrli - rekao je otac ubijene Pinar sa početka teksta.
Od 2010. godine, 118 žena je ubijeno samo u Izmiru, iako se treći najveći turski grad smatra bastionom sekularnog društva. Aktivistkinje za ženska prava smatraju da je porast broja ubistva žena povezan sa tim da su generalno žene počele da praktikuju svoja parva, uključijući i razvod od nasilnih partnera. Aktivisti kažu da je situacija svakim danom sve gora.
Iako je Pinarin ubica osuđen na doživotnu robiju, njen otac kaže da nije video promenu i osuđuje "rupe" u zakonu koje su dozvoljavale počiniocima zločina da izbegnu duge kazne. On je rekao i da je ubica njene ćerke tražio manju kaznu tvrdeći da je bio provociran. Taktika kojoj se često pribegava u ovakvim slučajevima.
Aktivisti ističu da ubice pokušavaju da umanje kaznu vadeći se na ludilo, tvrdeći da ih je žena vređala ili prevarila.
Edu Okutgen, koju je njena sestra opisala da ima "srce od zlata", u novembru 2014. godine izbo je bivši suprug u Izmiru. Prvobitno je dobio doživotnu kaznu zatvora, ali je viši sud poništio kaznu, a sada, na ponovnom suđenju, želi da smanji kaznu vadeći se na ludilo.
Oko 37 odsto žena u Turskoj iskusilo je psihičko i seksualno nasilje, ili oboje, navodi se u istraživanju koje je obuhvatilo 15.000 domaćinstava. A prema Organizaciji za solidarnost sa ženama, do vanrednog stanja koje je nakon neuspelog vojnog puča prošle godine uvedeno, situacija se pogoršala.
U Turskoj je uveden i zakon koji štiti žene i kažnjava počinioce zločina, uključujući i zakon 6284, koji je usvojen 2012. godine u cilju zaštite porodice i sprečavanju nasilja nad ženama. Turski parlament izglasao je tada zakon o zaštiti žena od nasilja u kući koji predviđa formiranje centara za nadgledanje položaja žena i pružanje pomoći žrtvama nasilja.
Novi zakon, koji je jednoglasano usvojen, simbolično na Međunarodni dan žena, takođe predviđa pravo da sudija ženama odredi zaštitu, a da pre toga potencijalne žrtve ne moraju da dokažu da su podvrgnute nasilju. Međutim, praksa je nešto sasvim drugo, a zakon se skoro ni ne primenjuje.
Ustav Turske zabranjuje nasilje nad ženama, ali vlasti Turske veoma malo rade na sprovođenju mera zaštite. Prvostepeni sud u Ankari je 12. maja 2011.godine osudio Istikbal Jetkina na doživotnu robiju zbog ubistva sa predumišljajem. On je decembra 2010.godine svoju bivšu ženu Ajse Pasali ubo nožem 11 puta.
Pre smrti Pasali se obratila sudu tražeći zaštitu od maltretiranja od strane bivšeg muža, koji joj je desetinu puta pretio smrću, ali sud je odbio njen zahtev jer su razvedeni.
Prema rečima Nurije Kadan, koja vodi izmirsku advokatsku kancelariju za ljudska prava i pravnu podršku, nasilje nad ženama ne samo da se povećalo, već je postalo intenzivnije i više varvarsko.
Još jedan slučaj ubistva žene digao je prašinu u medijima i javnosti. Naime, 3. marta 2009. godine ubijena je srednjoškolka Munever Karabulut (17). Nju je ubio Cem Garipoglu, koji je bio u bekstvu skoro šest meseci. Telo od tinejdžerke pronađeno je u kontejneru, pronašli su ga đubretari.
Munever se zbližila sa tinejdžerom tokom školske godine, nakon čega je on izvršio zločin. On je osuđen na 24 godine zatvora, a prošle godine je izvršio samoubistvo u zatvoru.
- Nasilje nad ženama je otvorena rana naše zemlje - kazao je predsednik Redžep Tajip Erodgan u jednom govoru pre nekoliko godina kada je tursku zapanjilo ubistvo 20-godišnje studentkinje u navodnom pokušaju silovanja.
Glavni razlog nasilja nad ženama u Turskoj je to što "muškarci ne vide žene kao jednakim sa njima, smatraju da su bolji od žena". Nasilje nad ženama, uključujući i supružničko nasilje predstavlja i dalje široko rasprostranjen problem u Turskoj, kako u ruralnim tako i u urbanim sredima.
UBISTVO DECE
Tokom 2014. godine zbog nekoliko brutalnih ubistava dece čuli su se sve češći zahtevi javnosti da se vrati smrtna kazna za ubice dece. Turska je ukinula smrtnu kaznu 2002. godine kao deo reformi radi približavanja ulasku u EU, međutim sada su sve češći apeli da se ona vrati.
Prema podacima centra, 633 dece je ubijeno u Turskoj u 2013. godini, a godinu dana ranije 609 mališana.
(N.I.)
Video: Vučić: "Od 1. januara minimalac je veći za 13,7 odsto"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.