Srbi granicu prelaze zbog goriva, šopinga ili ispita i vraćaju se u danu. Da li nadzor važi za njih?

Stanovnici Mačve koji često idu u Bijeljinu, popunjavali test samoprocene

  • 24
Granica CG, Papir granični prelaz CG, turisti Foto: Rina.rs, Čitalac Telegrafa, Pixabay

Pojedini stanovnici pograničnih područja, koji često putuju u Bosnu i Hercegovinu, u prethodne dve nedelje nisu bili izuzeti od desetodnevnog nadzora zbog korona virusa po povratku u Srbiju, iako to u praksi ne bi trebalo da se dešava.

Brojni stanovnici iz Mačve, naime, koji često prelaze Pavlovića most i putuju u Bijeljinu, smatraju da je to besmisleno, jer granicu prelaze da bi točili jeftinije gorivo, šopingovali ili polagali ispit na nekom od brojnih fakulteta, i kući se vraćaju se istog dana.

- Putovala sam u Bijeljinu da polažem ispit. Granicu sam prešla oko podne, a vratila se u Srbiju posle tri sata i morala sam da se evidentiram, jer su na graničnom prelazu registrovali da sam se vratila, inače bih platila kaznu - kaže studentkinja iz Bogatića.

Na graničnom prelazu u Badovincima za obavezan desetodnevni nadzor ne evidentiraju se jedino poljoprivrednici iz ovog sela, koji preko granice prelaze traktorima i drugim poljoprivrednim mašinama da bi na levoj obali Drine, gde poseduju imanja, obavili poljoprivredne radove.

Iako se podnošenje prijave o prelasku granice elektronski obavi za nekoliko minuta, mnogi upravo zbog toga odlažu da putuju u Federaciju BiH i Republiku Srpsku, ne samo zbog goriva, već i posete rođacima.

- Sestra mi živi u Bijeljini, svega 15 kilometara daleko, ali se ne usuđujem da idem u posetu. Zašto da me evidentiraju - kaže meštanin Badovinaca.

Međutim, kako Telegraf.rs saznaje u Kriznom štabu za borbu protiv korona virusa, nadzor ne važi za one koji na dnevnom nivou putuju u susedne zemlje, da li zbog poslovnih, studentskih ili drugih obaveza.

Koštalo ih jeftino gorivo 

Ipak, dosta je onih koji sada ne žele ništa da rizikuju jer ih je jeftinije gorivo u BiH svojevremeno papreno koštalo. Naime, sa početkom vanrednog stanja, u martu, u karantinu je bilo oko 600 ljudi od kojih je najviše onih koji su pre zatvaranja granice u Bijeljini boravili sat ili dva dok su točili gorivo.

- Dan pre zatvaranja državne granice točio sam gorivo u Bijeljini. Posle deset dana policija mi je saopštila da moram da provedem 14 dana u kućnoj izolaciji. Na moju nesreću produžili su još toliko, usmeno, bez ikakvog papira. Nisam radio mesec dana, a  onda sam morao da otvorim bolovanje  jer su u firmi tražili da pravdam odsustvo, ali su ipak na kraju isplatili celu platu - prepričava radnik iz Bogatića.

I dok Mačvani moraju da se prijave i budu pod zdravstvenim nadzorom, stanovnici Republike Srpske i Federacije BiH koji ulaze u Srbiju se ne evidentiraju zbog kovida u sistemu naše niti svoje države.

Nadzor se osim za naše, vrši nad stranim državljanima koji dolaze iz Crne Gore, BiH, Hrvatske i Albanije, koji imaju boravak u našoj zemlji.

Ovaj sistem nadzora se primenjuje od 18. septembra, i sutra u 18 sati će biti tačno dve nedelje kako je on počeo. 

Svi građani koji dolaze u Srbiju, na granici dobijaju obaveštenje da treba da se prijave na sistem www.e.zdravlje.gov.rs, gde popunjavaju test samoprocene. Nakon popunjenog testa samoprocene, dobijaju uputstvo da li treba da se jave u kovid ambulantu, ako imaju simptome koji mogu da ukazuju na korona virus.

Sve o nadzoru možete pročitati u ovom tekstu. 

Inače, do ponoći između nedelje i ponedeljka, test samoprocene je popunilo 43.498 naših građana, od kojih je njih 54 upućeno da se jave u kovid ambulantu. 

Video: Kisić Tepavčević: Akcenat je na solidarnosti a ne na kažnjavanju povratnika

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Seep

    1. oktobar 2020 | 20:41

    Dosao sam iz Austrije i nisam morao da se prijavim bar na granici nisam obavesten a onda sam sutradan otisao do Bjeljine nasuo na prvoj pumpi gorivo i morao da se evidentiram cemu to samo ludosti ove drzave i da nas sto vise drze na uzdama

  • Jen

    1. oktobar 2020 | 21:01

    Cirkus od države

  • Loznica

    1. oktobar 2020 | 20:04

    Šta je paradoks u celoj priči oko evidencije,mi koji prelazimo u Republiku Srpsku da bi natocili gorivo koje je jeftinije oko 40din po.litri dobijamo papir za evidenciju a oni koji rade tamo imaju potvrdu da su zaposleni preko oni ne moraju da imaju taj papir ili poljoprivrednici koji isto tako prelaze jer im je zemlja sa druge strane,e sad ako predjes preko grane da naspes gorivo onda se možeš zaraziti a ako ideš da radiš onda ne može da se zarazi nema logike u toj priči konkretno ja predjem jednom nedeljno da naspem gorivo i moram da se evidentiram a onaj ko radi ne mora jer ima potvrdu meni je ovo sve smešno

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA