Cipele s etiketom nepriznate države Kosovo prodaju se u Beogradu: Istaknute su u nekoliko prestoničkih izloga

  • 17

U centru Beograda pojavila se muška, ženska i dečja obuća, na čijoj deklaraciji stoji "mejd in Kosovo", mada do sada niko od kupaca nije pravio problem.

Cena zamrznutog konflikta za Kosovo ne bi bila niska: Ljajić upozorava da je opasno to što su neki protiv bilo kakvih pregovora (VIDEO)

Gledaćemo da na obući ne pišemo ništa osim naziva "Geris", ako je već problem da stoji "mejd in Kosovo". Ali na terminalima, kada to šaljemo za Srbiju, i u papirima piše da je obuća proizvedena u Republici Kosovo. Do sada nam niko nije pravio problem, mada nemam izveštaj za poslednji mesec - kaže Nusret Gaši, vlasnik firme koja proizvodi obuću "Geris" u Uroševcu.

To što do sada nije bilo problema, ne znači da neće.

- To ne znači da odsad neće. Ne možemo da kažemo da pravimo u Kini kad pravimo na Kosovu tu obuću. Uvek smo pisali "mejd in Kosovo" i nisam ni znao da treba da stoji neka druga oznaka, kao što je "HK" - kaže Gaši za "Večernje novosti".

Obuća "Geris" prodaje se u gotovo čitavoj Srbiji i niko od kupaca do sada ili nije ni primetio, ili nije mnogo davao tome na značaju, da piše ime nepriznate države - "mejd in Kosovo".

Kosovo Jarinje Foto: Tanjug

- To je došlo do nekog propusta, jer roba sa Kosova i Metohije može da ulazi, ali po dogovoru koji je napravljen, mora da stoji "HK", što je oznaka za carinsku teritoriju Kosova. Roba cirkuliše, na proizvodu ne sme da piše ništa, ali na kutiji tih cipela je trebalo da piše "HK", a ne "mejd in Kosovo". Pitanje kako je to uopšte ušlo ovde - rekao je ministar trgovine Rasim Ljajić.

Do pre nekoliko godina distributer obuće sa Kosova bila je firma "Mikoš" iz Čačka, ali od prošle godine kompanija "Geris" iz Uroševca otvorila je svoje predstavništvo u Beogradu, gde imaju mali magacin i sva roba se odatle dalje distribuira.

Bez obzira na politiku, trgovin s Kosovom se solidno odvija. Tako, pokazuju podaci Privredne komoe Srbije, ukupan promet robe sa Kosovom, za prvih šest meseci u 2018. godini iznosio je 231,9 miliona evra, što je za 10,3 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

- Isporuke su iznosile 220,1 milion evra i bile su veće za 10,7 odsto u odnosu na isti period 2017. godine. U razmeni je ostvaren suficit od 208,4 miliona evra - ističe Aleksandar Radovanović iz Privredne komore Srbije.

(Telegraf.rs / Večernje novosti)

Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Тодорић

    18. avgust 2018 | 19:59

    Ми смо болесни.

  • Pobesneli Max

    18. avgust 2018 | 22:57

    I posle čitam ovde po komentarima da treba da ratujemo za Kosovo?! More nosite se bre u mutnu Moravu. Za koga da ratujem?

  • Leh

    18. avgust 2018 | 19:34

    Može to kod nas. Davno smo dušu darivali djavolu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA