Nova promena koja je razbesnela pojedine žene: Porodilje će umesto 5 primati maksimalno 3 prosečne plate, koliko god pre toga zarađivale

 
 ≫ 
  • 14

Na ovaj način država visokoobrazovanim ženama koje su u najboljoj finansijskoj poziciji poručuje da ne treba da rađaju, smatraju žene

Ukoliko zarađujete više od 1.248 evra mesečno i odlučite da zatrudnite, znajte da taj novac nećete imati i tokom trudničkog i porodiljskog bolovanja, jer je upravo ovaj iznos limit koji će država isplaćivati mamama za vreme odsustva.

Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom koji 1. jula stupa na snagu predviđa da će roditelji za prvo dete dobijati jednokratno 100.000 dinara, za drugo 10.000 mesečno u naredne dve godine, dok će za treće i četvrto dobijati 12.000, odnosno 18.000 punih 10 godina.

Sa druge strane, istim zakonom je majkama koje izuzetno dobro zarađuju smanjen iznos koji će primati tokom trudničkog i porodiljskog osustva. One su do sada mogle tokom bolovanja mogle da prime maksimum pet mesečnih zarada ,a novim zakonom je ovaj iznos smanjen na tri plate.

Sve manje trudnica u Srbiji odlazi na bolovanje? Strah od besparice, hrabrost ili nešto treće

Kako prosečno mesečno primanje u Srbiji danas iznosi 416 evra, to znači da je maksimalni iznos koji će mame moći da dobiju 1.248 evra, odnosno oko 150.000 dinara, bez obzira na to da li su godinama pre trudnoće zarađivale 3.000 ili 5.000 evra.

Žene koje dobro zarađuju neće dobijati punu platu tokom trudnoće Foto: Pixabay

Jovana Ružičić iz Centra za mame smatra da je to diskriminacija.

- Na ovaj način država visokoobrazovanim ženama koje su u najboljoj finansijskoj poziciji poručuje da ne treba da rađaju - kaže ona.

Žene sa visokim zaradama se bune jer državi, sa druge strane, nije bio problem da godinama ubira poreze na njihove pune zarade, a ne samo na ovaj deo plate.

Zanimljivo je da se ovaj zakon našao u skupštinskoj proceduri u isto vreme kao i zakon o rodnoj ravnopravnosti čiji je zadatak da štiti prava žena.

Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca kaže da se njegovo udruženje saglasilo sa donošenjem ovog zakona, ali da se u deo oko isplate naknada tokom porodiljskog bolovanja nisu mnogo mešali, jer se ovaj novac isplaćuje iz državnog budžeta.

- Ipak, smatram da ograničenje iznosa na tri zarade zadire u ustavna prava, odnosno u to da su svi građani isti. Ako zakon kaže da žene dobijaju 100 odsto zarade na bolovanju, onda bi sve morale toliko da primaju - objašnjava on.

Objašnjenje zakonodavaca je da je u prošlosti bilo dosta zloupotreba, da su plate trudnicama naduvavane kako bi im država više plaćala kada prestanu da rade zbog trudnoće.

Atanacković objašnjava da svako, pa i lažno, povećanje zarade donosi i veće poreze i doprinose koji iznose 67 odsto plate i da se to poslodavcima ne isplati.

Ova trudnica vrti obruč, ali ne oko struka:

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)

Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • brana

    27. jun 2018 | 16:20

    A ako su primale 15.000 dinara hoce li i tada da prime 3 plate po 416 evra?Naravno da nece nego ce im uvaliti njihovih ukupno 45.000 dinara i to je to!Kvarno jao i uvek,od onih sto bi primili vise se oduzima a onima sto primaju manje se ne dodaje,matematika srpskih ekonomista tako izgleda!

  • Н. С

    27. jun 2018 | 18:45

    Сваки дан , нека брига о деци и младим људима. Ово је већ срамота од бриге. Просто је невероватно да неко још има образа, да прича о белој куги. Да држава нешто да младим људима, НЕМА ЈЕ, а да узме оберучке. Срамота.

  • Aca

    27. jun 2018 | 15:32

    Koja ima toliku platu njoj i ne treba ...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA