Epidemija malih boginja se širi! Za nedelju dana registrovano više od 100 novih slučajeva
Epidemija malih boginja se širi. U centralnoj Srbiji obolelo je više dece i odraslih nego na teritoriji KiM, gde je epidemija počela. Samo za sedam dana, od 7. do 13. decembra, registrovano je 111 obolelih od morbila, što je čak četiri puta više nego što ih je ukupno registrovano u oktobru, kada je i počela epidemija. Dosad je prijavljeno ukupno 549 slučajeva morbila, od kojih 248 na teritoriji KiM sa većinskim srpskim i nealbanskim stanovništvom, pišu Novosti.
Lekari i medicinske sestre zaraženi malim boginjama
Iako je obuhvat MMR vakcinom od izbijanja epidemije povećan, pa smo se sa 91 odsto vakcinisanih gotovo približili granici od 95 odsto, koja je uslov za kolektivni imunitet, dr Predrag Kon, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje Beograda, smatra da ni povećan obuhvat vakcinacijom neće biti dovoljan da spreči dalje pogoršanje epidemiološke situacije.
Najveći broj obolelih je u grupama mlađim od pet i starijim od 30 godina. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, većina obolelih, njih 90 odsto, nije nevakcinisana, a koliko morbile mogu da budu opasne, pokazuje i podatak da je svaki treći oboleli lečen u bolnici. Od težih komplikacija, kod 58 obolelih registrovana je upala pluća.
- Epidemija malih boginja se ubrzava, pojačava i trajaće još mesecima - smatra dr Kon.
Najviše obolelih od početka novembra evidentirano je u Beogradu i Kraljevu - po 107, i u Nišu - 48. Ovog meseca prvi slučajevi morbila prijavljeni su i na teritoriji Smederevske Palanake - dva obolela, Velike Plane - petoro i Bojnika - 12 obolelih.
Od početka novembra 2017. godine epidemija malih boginja prijavljena je na teritorijama Beograda, Kraljeva, Niša (48 obolelih), Bujanovca (dva obolela), a od početka decembra i u Smederevskoj Palanci, Velikoj Plani i Bojniku.
Virus malih boginja nije poštedeo ni zaposlene u Opštoj bolnici “Studenica” u Kraljevu: zaraženo je 18 zaposlenih u ovoj zdravstvenoj ustanovi - dvoje lekara, deset medicinskih sestara i tehničara, kao i šest nemedicinskih radnika.
- Nema epidemije među zaposlenima. U proteklih mesec i po evidentiran je virus među 18 zaposlenih, od kojih nisu svi zaraženi na poslu i nisu svi istovremeno dobili male boginje. Neki od njih su se posle bolovanja u trajanju od sedam do deset dana već vratili svojim radnim obavezama - kaže dr Zoran Mrvić, direktor Opšte bolnice “Studenica”.
Prema njegovim rečima, niko od osoblja nijednog trenutka nije odbio da bude pored deteta obolelog od malih boginja, iako su neki od njih znali da nisu kompletno vakcinisani.
- Radimo punim kapacitetom i nismo imali nikakvih problema zbog periodičnog bolovanja dela zaposlenih - dodaje dr Mrvić.
(Telegraf.rs/Novosti)
Video: Tihi heroji mećave: Zlatiborski putari spasili srnu koja se u snegu zaglavila u mrtvom mraku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Деда-Мика
То је вазда било и биће,а сад се диже фрка да би се деца вакцинисала,и,у реду би било да се вакцинишу ал, много народа,с' правом,више нема поверење да се деци даје то што треба!?Некад није било вакцине па јесте се умирало од епидемије-сад их има и неко злоупотребљава и подмеће друго нешто,па се опет масовно појвљују тешке болести(рак,леукемија...) умире,лудује,депресује,гине... НЕК НАМ ЈЕ БОГ(КОГА СМО ОСТАВИЛИ)И СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРШКИ У ПОМОЋ!
Podelite komentar
Књажевац
Кад сам био клинац, 2/3 мог разреда,заједно са мном је оболело од богиња,и не сећам се да је то било у новинама.Богу хвала сви смо преживели ту смртоносну болест.
Podelite komentar
Leonora
A rak,leukemija i ostale bolesti?Niko nista??Samo su nevakcinisana deca problem??!Ma..
Podelite komentar