Neverovatna priča Srbina iz Amerike: Otac mu je Srbin, nikada nije živeo ovde, a sada želi srpsko državljanstvo. Da li ima pravo na to?
Na društvenoj mreži Redit, mladić srpskog porekla (31), kome je otac Srbin, a majka Amerikanka, pitao se da li ima pravo na dvojno državljanstvo.
Za godinu dana 3 hiljade Srba odreklo se državljanstva: Svi su imali jak razlog za to
Budući da mu je otac rođen u Srbiji, pitao je korisnike za mišljenje, odnosno da li ima pravo na naše državljanstvo.
Njegova priča izgleda ovako:
"Moji baba i deda, oboje su Srbi, emigrirali su sa svoja tri sina u Ameriku, kada je moj otac imao sedam godina. To je bilo pre neki 50-60 godina.
Moj otac se oženio Amerikankom, sa kojom ima dva sina. Mene i starijeg brata. Ostavio nas je kada je on imao 3 godine, a ja samo jednu. Nikada ga nisam video, ali sam bio na njegovoj sahrani pre 9 godina. Tada sam sreo dedu, ali on nije govorio engleski.
Ja imam 31 godinu, mislim da je moj deda i dalje živ, ima otprilike 98 godina.
Ono što me zanima, da li imam pravo i na srpsko državljanstvo, budući da je moj otac Srbin. Ukoliko dobijem papire koji dokazuju ovo, da li mogu da dobijem dvojno državljanstvo (srpsko i američko)?", pitao se on.
Korisnici Redita su mu odgovarali da verovatno ima pravo na to, ali da je najbolje da kontaktira srpsku ambasadu u SAD, neki su ga upitali zašto sada želi srpsko državljanstvo, dok su se treći našalili, pa su rekli da je verovatno čuo za jeftine bordele za pse u Srbiji.
KAKO SE STIČE PRAVO NA SRPSKO DRŽAVLJANSTVO?
Da bi dete koje je rođeno u inostranstvu poreklom steklo državljanstvo potrebno je da ga roditelj koji je državljanin Republike Srbije, prijavi kod nadležnog diplomatskog ili konzularnog predstavništva kao državljanina Republike Srbije i podnese zahtev za upis u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji do navršene 18. godine života deteta. Ako je dete starije od 14. godina potrebna je i njegova saglasnost.
Dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije, ako bi ostalo bez državljanstva čak i ako nisu ispunjeni prethodno pomenuti uslovi ( tj. ako roditelj ne prijavi dete i ne podnese zahtev do navršene 18. godine života deteta).
Lice starije od 18 godina života rođeno u inostranstvu čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja bio državljanin Republike Srbije, a drugi strani državljanin stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije ako do navršene 23. godine života podnese zahtev za upis u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji.
Pitanja državljanstva regulisana su Zakonom o državljanstvu Republike Srbije i Zakonom o izmenama Zakona o državljanstvu Republike Srbije.
U datom slučaju, Amerikanac nema pravo na srpsko državljanstvo, jer mu je otac Srbin (koji više nije živ), a majka Amerikanka. Takođe nije predao zahtev nadležnim organima, do navršene 23. godine života, niti je rođen u Srbiji.
(Telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Eureka
Mora da bude holivud star prvo
Podelite komentar
Marijana Bakov
Sram vas bilo,znaci onim glumcima dajete pasose i drzavljanstvo a nasem detetu ne.
Podelite komentar
Majkl
Ima pravo i dobiće ako se malo potrudi...
Podelite komentar