Slavimo brata Svetog Ilije Gromovnika: Sve što se ranije odlagali, obavezno započnite danas
Za Svetog Pantelejmona ili Panteliju narod veruje da je brat Svetog Ilije i Blažene Marije, a u narodu postoji izreka "gromom bije Gromovnik Ilija, vatrom pali Ognjena Marija, pomaže im Sveti Pantelija", pa spada u ognjene u svece
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Svetog Pantelejmona, ili u narodu poznatog kao Sveti Pantelija.
Sveti Pantelejmon rodom je iz Nikomidije od majke hrišćanke i oca bezbožnika. Još kao mladić izučio je lekarske nauke, a bio je posvećen veri i Hristu.
Postoje mnogi zapisi o njegovim čudotvornim izlečenjima. Izlečio je slepog čoveka koji je potom prihvatio Hristovu veru, a ljubomorni lekari koji su godinama bezuspešno pokušavali da ga izleče, optužili su Pantelejmona za hrišćanstvo.
Izašavši pred sud cara Maksimijana, javno je priznao da je hrišćanin, a čak je i izlečio nekog čoveka i time brojne ljude približio hrišćanstvu. Car je svetog Pantelejmona stavio na muke, ali ga je Bog svaki put izlečio.
Na kraju, na gubilištu, Sveti Pantelejmon je kleknuo i počeo da se moli. Dželat ga je udario mačem po vratu, ali mač se odbio i polomio. Nije uspeo da mu poseče glavu dok se svetac nije pomolio i sam rekao da sad mogu da ga poseku. Stradao je 304. godine.
Priziva se u molitvama pri vodoosvećenju i jeleosvećenju. Delovi svetih moštiju ovog velikomučenika nalaze se u manastiru Hilandaru, kao i u tri crkve u Beogradu: u hramu Rođenja Presvete Bogorodice na Kalemegdanu (crkva Ružica), zatim u hramu Svetog Arhangela Gavrila i u podvorju Moskovske patrijaršije, odnosno u hramu Svete Trojice (takozvana Ruska crkva).
Sveti Pantelejmon smatra se već skoro 2.000 godina zaštitnikom medicine i farmacije. Ime Pantelejmon znači svemilostivi.
Manastir Svetog velikomučenika i celebnika Pantelejmona u Lepčincu, spada u drevne svetinje tzv. Vranjske Svete Gore. Podignut je u neznanim istorijskim dubinama u predelu u kojem su obitavali i podvizavali se pustinožitelji. Od 1998. godine ovo je ženski manstir.
Ovo svešteno mesto je od davnina poznato i kao celebno mesto, mesto mnogobrojnih isceljenja mnogovrsnih bolesti i narodnih tegoba. S obzirom da je sama crkva posvećena svetom Velikomučeniku Pantelejmonu, čudotvornom iscelitelju, kroz svu istoriju, ali i danas, do javnosti stižu informacije o čudesnim isceljenjima koja se dešavaju u ovoj Svetinji molitvenim dejstvom svetog Pantelejmona.
Za Svetog Panteliju narod veruje da je brat Svetog Ilije, pa u narodu postoji izreka "gromom bije Gromovnik Ilija, vatrom pali Ognjena Marija, pomaže im Sveti Pantelija", pa spada u ognjene svece.
Inače, ako planirate započinjanje nekog posla, danas je pravi dan za to. Veruje se da će svaki rad Sveti Pantelejmon blagosiljati i učiniti uspešnim.
Takođe, ako se spremate za put, krenite baš danas. Sveti Pantelejmon je bio veliki putnik, a danas je zaštitnik svih vozača i onih kojima je drum drugi dom.
U Srbiji relativno mali broj ljudi ovog svetitelja slavi kao krsnu slavu. Zato, ako se na današnji dan dva nepoznata čoveka sretnu u crkvi sa slavskim kolačem u rukama, obavezno treba da se izljube i čestitaju jedan drugom slavu, jer se veruje da su sigurno rod.
Pogledajte video:
VIDEO: Da li bi ste se odrekli krsta i vratili se u slovensko rodnoverje?
(Telegraf.rs)
Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Wien
Slava i milost....moli Gospoda za nas gresne i nedostojne...
Podelite komentar
@ KiKi
Čitajući ove reči o svecima Dolazi se do jedinstvenog zaključka Svi su umrli od ruke rimljana A sad oni hrišćani i još predvodnici katolika E baš mi je milo što sam pravoslavac
Podelite komentar
Dragan
Slava moga sela Obrovca.
Podelite komentar