Koštunica: Dogma je da Evropa nema alternativu
- Politička neutralnost je način da se Srbija suprotstavi ucenama iz Brisela, i to je ideja samostalnosti i slobode u odnosu na nove dogme i nove centre moći - rekao je predsedik DSS Vojislav Koštunica na danas održanoj promociji svoje knjige "Zašto Srbija, a ne Evropska unija".
Koštunica je naveo da bi politiku neutralnosti trebalo početi najpre sa EU, odricanjem od "dogme da Evropa nema alternativu", a zatim je preneti i na druge države i saveze drugih država.
- Politika neutralnosti ne podrazumeva konfrontaciju sa EU, nego uređivanje odnosa sa EU, pre svega ekonomskih. Privreda Srbije trpi ogromnu štetu zbog primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, pa je politička neutralnost i put ekonomskog oporavka Srbije - rekao je Koštunica.
On je naveo sedam razloga zbog kojih Srbiji nikako nije u interesu da bude članica EU, od kojih je prvi "otimanje Kosova".
- Ako su jedan narod i država spremni na to da se odreknu jednog dela svoje teritorije, postavlja se onda pitanje otvaranja drugih delova teritorije poput Vojvodine, a treći razlog je istovremeno uslovljavanje Srbije da podrži integraciju Republike Srpske u Bosnu i Hercegovinu - rekao je Koštunica.
Kao četvrti razlog on je naveo uslovljavanje Srbije da se zarad članstva u EU odrekne vojne neutralnosti radi članstva u NATO, dok je peti uslovljavanje Srbije da preuzme krivicu za sve ratove u bivšoj Jugoslaviji. Šesti razlog je uslov da Srbija mora postepeno, ali potpuno da liberalizuje spoljnotrgovinsku razmenu sa EU bez ikakve nadoknade.
- Najzad, sedmi razlog je uslovljavanje Srbije da odgovori na zahteve raznoraznih evropskih institucija, tela, funkcionera, izvestilaca i nadzornika i da ubrzo i bezuslovno prihvati tobože kulturne standarde, obrasce ponašanja, moralne norme i sistem vrednosti. To će podrazumevati svojevrsnu reviziju naše istorije, kako političke tako i kulturne - objasnio je lider DSS.
Predsednik DSS je taj zahtev uporedio s Orvelovom utopijom - ko kontroliše prošlost, kontroliše budućnost, ko kontroliše sadašnjost, kontroliše prošlost.
- Svi ti zahtevi prema Srbiji su orgoman materijalni, politički i moralni udarac za samu zemlju. Kada bi svi bili ispunjeni, kako bi onda Srbija izgledala, na šta bi ličila i šta bi od nje ostalo - upitao je on.
Koštunica je naveo da Srbija vekovima nije pripadala ni zapadnim ni istočnim savezima, a da vlast danas nasilno izmešta Srbiju iz njenog prirodnog istorijskog toka.
- Pre 30 godina na snazi je bila dogma da komunizam nema alternativu, a mi smo dokazivali da ima i da je alternativa liberalni kapitalizam, a danas je dogma da Evropa nema alternativu. Što se više Evropska unija osporava u Evropi, to se više vlast u Srbiji zariče da neće skrenuti sa evrounijskog puta - rekao je Koštunica.
On je takođe naveo i da nije Srbija prva promenila odnos prema EU, nego je Brisel zloupotrebio poverenje Srbije i 2008. godine prekršio obećanje da želi celovitu Srbiju u EU.
Knjiga "Zašto Srbija, a ne Evropska unija" nastala je iz razgovora koje su sa Koštunicom vodili Mile Savić, Slobodan Samardžić i Aleksandar Nikitović i objavljena je u izdanju Fonda Slobodan Jovanović. O knjizi su govorili Savić, pisac Siniša Kovačević i profesor književnosti Milo Lompar. Promociji knjige prisustvovali su i Matija Bećković, Kosta Čavoški, Milorad Vučelić, Željko Cvijanović, kao i pevač grupe "Riblja čorba" Bora Đorđević.
(Telegraf.rs / Agencije)
Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.