DAČIĆ: Srbija žrtvama zaslužila da bude u EU, zločinci nas ne puštaju!

  • 1

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić je u Dragincu, gde je na današnji dan 1941. godine streljano oko tri hiljade žitelja Mačve i Pocerja, poručio da je Srbija svojom borbom protiv fašizma i žrtvama zaslužila da danas bude u EU.

On je podsetio da su upravo oni koji su počinili zločine nad Srbima posle Drugog svetskog rata počeli da grade novu Evropu i da u nju danas ne puštaju Srbiju.

Dačić je istakao da se Srbi moraju ponositi svojom borbom protiv fašizma i slobodarskom istorijom, te da ne smeju da dopuste da se zaboravi činjenica da je u Prvom svetskom ratu Srbija izgubila polovinu muške populacije i da je ogromne žrtve pretrpela i u Drugom svetskom ratu.

- Danas posle genocida koji smo preživali u dva svetska rata zbog toga što smo bili na pravoj strani međunarodne zajednice, Srbija nije zaslužila da se ima nepravedan odnos prema njoj i njenim nacionalnim interesima, jer Srbija je uvek bila na strani koja se borila protiv fašizma - poručio je Dačić.

Prema Dačićevim rečima, srpske žrtve su zaboravljene i istorija je iskrivljena tako da su poražene nacije postale važnije na Balkanu nego što je Srbija i srpski narod.

- Oni koji su ovde izgubili živote, bili su nevine žrtve, oni su utkali svoje živote u novu Evropu u EU, gde nas sada uslovljavaju da moramo da dozvolimo da se završi ono što je započeto u Prvom i Drugom svetskom ratu, a to je da se Srbija što više smanji - upozorio je Dačić.

Prema njegovim rečima, Srbija je u borbi za ljudske i evropske vrednosti dala mnogo više nego neke druge države koje su veoma lako postale članice EU i "koje dan danas govore da Srbiji tamo nije mesto, koje nam svakog dana prete i govore da Srbija treba da prizna nezavisnost Kosova i da ponovo treba da nam uvedu vize".

- Srbija ništa ne traži i ništa ne treba da joj dajete. Srbija je zaslužila da bude deo Evrope, jer je Evropu stvarala i ovde, zato našim nezaboravom i nepristajanjem da ovo prepustimo tmini istorije svedočimo o našoj želji kao borcu za ideale slobode, ravnopravnosti i poštovanja - kazao je Dačić.

Da su Draginačke žrtve pripadnici nekog drugog naroda, o tome bi se, prema Dačićevim rečima, pričale priče i legende i zato Srbija mora da insistira da njeni umrli ne budu zaboravljeni.

- Moramo da oprostimo onima koji su zločin počinili, ali ne možemo da zaboravimo niti da pristanemo na to da su njihove žrtve vrednije od naših - istakao je Dačić.

Streljanje civila u Dragincu prvo je masovno streljanje tokom Drugog svetskog rata, a nemačke okupacione snage su se na taj zločin odlučile u znak odmazde za pogibiju i ranjavanje vojnika Vermahta, koji su stradali prilikom ofanzive protiv ustanika u zapadnoj Srbiji.

U Dragincu je na više lokacija, u skladu sa zapovešću Adolfa Hitlera da se na okuiranim područjima za jednog ubijenog nemačkog vojnika strelja sto, a za ranjenog 50 civila, ubijeno 2.950 ljudi, a najmlađa žrtva bila je stara svega tri dana.

DAČIĆ: MOJA IZJAVA NIJE DOBRO INTERPRETIRANA

Premijer Srbije Ivica Dačić tvrdi da njegova poruka sa pomena streljanim civilima u Drugom svetskom ratu nije "najsrećnije interpretirana u medijima".

- Govorio sam da je Srbija svojim velikim žrtvama u antifašističkoj borbi dala ogroman doprinos Evropi. Tu Evropu su stvarale i stvorile države od kojih su neke čak i međusobno ratovali. Sada u toj Evropi nema mesta za Srbiju i ona stalno mora da polaže nove ispite. Čak su i zemlje u regionu, koje su bile na drugoj strani, lakše su ušle u EU nego što je to slučaj sa Srbijom - rekao je on.

Dačić dodaje da su "zemlje Evrope deset godina posle Drugog svetskog rata stvorile  začetke EU i to one koje su međusobno ratovale, a zemlje našeg regiona 20 godina posle sukoba nikako da izađu iz začaranog kruga".

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA