DAČIĆ NA SEDNICI SB UN: Ne može samo Beograd da daje, to je nametanje a ne dogovor (FOTO)
Sednica Saveta bezbednosti UN o situaciji na Kosovu i Metohiji završena je oko 19 sati u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku. Sednici su prisustvovali srpski premijer i šef diplomatije Ivica Dačić i Ivan Mrkić, kao i kosovski premijer Hašim Tači.
Na dnevnom redu sednice, koja je počela u 16 sati, bio je redovni tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o Kosovu i Metohiji. Ban je stanje na Kosovu ocenio kao generalno mirno, ali i dalje krhko, posebno izrazivši zabrinutost zbog incidenata koji su se dogodili tokom proslave Vidovdana.
On je kao pozitivan naveo napredak postignut u rasvetljavanju sudbine nestalih osoba, pošto su identifikovani ostaci devet osoba, dok je za jednu osobu ustanovljeno da je živa i da se nalazi u inostranstvu, ali se još 1.774 osobe vode kao nestale. Takođe, Ban je pozdravio konkretne rezultate nastale iz dijaloga Beograda i Prištine, ali je i izrazio zabrinutost zbog problema sa realizacijom nekih od njih.
Generalni sekretar UN posetio je Beograd i Prištinu 23. i 24. jula, u okviru balkanske turneje, i istakao značaj dijaloga između Beograda i Prištine i postizanja rešenja kroz kompromis.
DAČIĆ: NE MOŽE SAMO BEOGRAD DA DAJE
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je na sednici Saveta bezbednosti UN, da je Beograd spreman na dijalog o Kosovu na visokom nivou.
- Nova vlast u Srbiji namerava da sprovede sve do sada dogovorene sporazume, uz insistiranje da to mora da uradi i Priština. Iako tehnički dijalog treba nastaviti, on nije dovoljan. Srbija je spremna na dijalog na visokom nivou. Ne mogu se izbegavati pregovori o bilo kom nerešenom pitanju - rekao je Dačić u obraćanju Savetu bezbednosti.
On je istakao da Srbija ostaje suštinski privržena procesu koji će konačno dovesti do trajnog mira između Srba i Albanaca, ističući da su tehnički pregovori uz posredovanje EU deo tih napora. Dačić je iskoristio priliku da jasno stavi do znanja da Srbija neće nikad i ni pod kojim uslovima, implicitno ili eksplicitno, priznati nezavisnost koju su jednostrano proglasili organi etničkih Albanaca na Kosovu, jer ona, kako je rekao, nije rezultat uzajamne saglasnosti.
- Naša država će zauvek biti jedinstvena po ovom ključnom pitanju - poručio je Dačić.
Prema njegovim rečima, Srbija namerava da i dalje brani svoj ustavni poredak, koristeći isključivo miroljubiva sredstva koja joj kao demokratskoj državi, članici Ujedinjenih nacija, stoje na raspolaganju. Premijer je, međutim, istakao da treba zahtevati da obe strane pokažu političku volju za kompromis.
- Ne može Beograd stalno da daje, a Priština stalno da uzima. Takav pristup neće nikad dovesti do legitimnog i održivog sporazuma, jer se ne zasniva na dogovoru već na nametanju. Moja Vlada je spremna da se u dobroj veri angažuje na svim nivoima, kako bi se postiglo međusobno prihvatljivo, sveobuhvatno rešenje za konačni status Kosova - poručio je Dačić.
TAČI: PRIŠTINA BEZBEDNIJA OD VEĆINE PRESTONICA U REGIONU
Kosovski premijer Hašim Tači rekao je na sednici SB UN da je status Kosova rešen i da pitanje bezbednosti Srba na Kosovu više ne predstavlja problem. Po njegovim rečima, Kosovo je izgradilo demokratske i multietničke institucije.
Tači, koji je odlučio da prisustvuje sednici SB UN, nakon što je saopšteno da će sednici prisustvovati i premijer Srbije Ivica Dačić, istakao je u obraćanju najvišem telu svetske organizacije da su na Kosovu izgrađene demokratske i multietničke institucije, a da je Priština danas bezbedno mesto.
Po njegovim rečima, kosovski Srbi su zadovoljni bebzednosnom situacijom, uz ocenu da njihova bezbednost više ne predstavlja ključno pitanje, a da je Priština danas bezbednija od većine prestonica u regionu.
REAKCIJE SVETSKIH ZVANIČNIKA
Ambasadori zemalja članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija izložili su na sednici različita viđenja situacije na Kosovu. Predstavnik Britanije govorio je o napretku i spremnosti Kosova za kraj nadgledane nezavisnosti, predstavnik Rusije istakao je da ne sme biti zastrašivanja Srba u pokrajini, neophodnost poštovanja Rezolucije 1244 i značaj uloge UNMIK-a.
O razlikama u odnosu zemalja SB UN prema Beogradu i Prištini svedoči i redosled kojim su diplomate pozdravile premijera Srbije Ivicu Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija: Nemac i Britanac prvo su pozdravili Tačija, dok su Rus, Portugalac, predstavnici Maroka i Indije prvo pozdravili Dačića.
Rusija je oštro kritikovala seriju incidenata usmerenih protiv kosovskih Srba. Zamenik ambasadora Rusije Aleksandar Pankin zatražio da se ubrza istraga o navodima iz izveštaja Dika Martija i da se ceo proces stavi pod nadležnost UN.
Američka ambasadorka Sjuzan Rajs rekla da za paralelne insitucije nema mesta na severu Kosova. SAD podržava dijalog sa ciljem da se normalizuju odnosi dve države.
Šef UNMIK-a Farid Zarif upozorio na potrebu da se dijalog Beograda i Prištine nastavi što pre, kao i da se postignuti sporazumi primene. On je apelovao na članice Saveta bezbednosti da pozitivno iskoriste svoj uticaj kako bi proces napredovao pregovora.
- Status kvo nije nikome u interesu - rekao je šef UNMIK-a.
(M. S. / Tanjug / Foto: RTS)
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.