Vučićeva i Tačijeva debata u Alpbahu je istorijski trenutak: Snažna poruka austrijskog predsednika sa Ekonomskog foruma (FOTO) (VIDEO)

  • 84

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić smatra da su razlike između Beograda i Prištine velike i da nije uveren da je moguć neki preokret, izjavio je na pres konferenciji u Alpbahu, na kojoj su govorili predsednik Austrije, Slovenije, Aleksander van der Belen, Borut Pahor, predsednik privremenih institucija u Pristsini Hasim Tači i evropski komesar za proširenje Johanes Han.

Važan susret pred početak EU samita u Alpbahu: Vučić na sastanku sa diplomatskim vrhom Evrope (FOTO)

Predsednik Austrije Aleksander van der Belen izjavio je danas da je jedan od fokusa Austrije, tokom predsedavanja EU, upravo dijalog Beograda i Prištine, te da je uveren da treba iskoristiti pozitivan trend i mogućnosti koje se upravo sada pružaju.

- Sinoć se nešto dogodilo. Imam utisak da sam prisustvovao istorijskom trenutku - kazao je Van der Belen, govoreći o debati u okviru Evropskog foruma u Alpbahu, u kojoj su učestvovali i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Hašim Tači.

- Podržavamo aktivnosti Mogerini i njeno posredovanje, i spremni smo da ponudimo svoju pomoć kada god to obe strane ili visoka predstavnica budu želeli - rekao je on na konferenciji, a posle obraćanja on je na svom Tviter nalogu sa pratiocima podelio kako on gleda na dijalog između predsednika Srbije i Hašima Tačija.

Evropski komesar za proširenje Johanes Han istakao je da je dobro čuti da se radi na bilateralnom rešenju, koje ne bi imalo efekta na druga pitanja u regionu, niti korišćena kao "paus papir", već specijalno rešenje koje bi pokrilo potrebe obe strane.

- Vučić je uvek pesimista, što je dobro jer onda, kada imamo pozitivan događaj, mimo očekivanja, bivamo iznenađeni - rekao je on.

Predsednik Slovenije Borut Pahor rekao je da je neophodno podržati dijalog u cilju postizanja dogovora, ali i da se poštuje postignuti dogovor, kada ga bude.

- Ako se postigne dogovor pred regionom je svetla budućnost. Znam koliko je to teško, ali vidim privrženost kod Vučića i Tačija da pronađu održivo rešenje - kazao je on.

Tači:Niko ne treba da strahuje od korekcije granica

Predsednik privremenih institucija na Kosovu i Metohiji, Hašim Tači, rekao je da Kosovo i Srbija neće biti ni prvi, ni poslednji koji su pravili korekciju granica kako bi rešili konflikt.

Kosovo i Srbija neće biti ni prvi, ni poslednji koji su pravili korekciju granica kako bi rešili konflikt-Printskrin: Forum Alpbach Streaming 2018

- Ako postignemo dogovor u dijalogu sa Beogradom, to bi bio, rekao je Tači, istorijski uspeh za naše građane, a, ako ne postignemo, ostaće otvorena mnoga pitanja, ne samo za Kosovo i Srbiju, već ceo Balkan - ukazao je on u obraćanju na konferenciji u Alpbahu.

Vučić: Kompromis sa Albancima moguć, ali da li je realan ne znam

- I Tači i ja znamo koliko su velike razlike između Beograda i Prištine - rekao je Vučić dodavši da se Hašim Tači danas ponovo žalio na njega.

- Ja se nisam žalio na njega, niti na bilo koga drugog, ali znam kolike su razlike i koliko će ići teško postizanje bilo kakvog kompromisa - dodao je on i rekao da njegov pesimizam nije zasnovan na njegovoj želji da dođemo do rezultata boljeg nego što smo očekivali, već na realnom stanju.

- Da li je moguće - moguće je, ali, da li je realno, to ne mogu da kažem - rekao je Vučić.

Vučić je izjavio kako misli da ne očekuje tako lako da bi predstojeći susret sa Tačijem mogao da donese neki preokret-Foto: gov.rs

On je potvrdio da je u petak održan sastanak u Beču, sa Tačijem, a pod posredovanjem kancelara Sebastijana Kurca i komesara Johanesa Hana.

- Nadam se da ćemo biti u mogućnosti da nastavimo s tim razgovorima. Ne mogu iznositi detalje, jer ništa nije dogovoreno, dok sve ne bude dogovoreno, kako je moto visoke predstavnike Federike Mogerini - izjavio je on.

- Mir između Srba i Albanaca to je nešto na čemu radimo. Imali smo strašan broj sukoba.Nadam se i kažem da je to želja srpskog naroda da dođemo do održivog mira - kazao je on.

Vučić je istakao da oni koji kažu da ne treba ništa da radimo poručuje da nama ne trebaju drugi problemi, i da je bitno da rešimo naša pitanja kako ne bi bili teret drugima. Podvukao je ulogu Austrije, kao predsedavajuće EU do kraja godine, od koje očekuje podršku i u dijalogu Beogarda i Prištine.

Mir između Srba i Albanaca to je nešto na čemu radimo, imali smo strašan broj sukoba-Foto: Tanjug/AP

On je istakao da bi dogovor Albanca i Srba bio ogromno dostignuće za ceo region, te da bi posle njega mogli da kažemo da imamo miran i stabilan region, koji je najbolje mesto za ulaganje.

Vučić je rekao da Srbija zna da pred sobom ima puno stvari koje mora da učini i poboljša da bi postala članica EU.

- Zajedno sa Crnom Gorom smo lider u tom procesu u regionu, ali imamo još mnogo da učinimo. Najpre moramo sproveti pravne reforme i mnoge reforme u drugim oblastima. U ekonomsiji smo puno uradili, imamo suficit u budžet već tri godine, smanjili smo javni dug, i treća smo zemlja u Evropi po ekonomskom rastu u prvoj polovini ove godine. To su sve dobre vesti i nešto čime možemo da se ponosimo, ali ne znače ništa ako ne možemo da očuvamo mir i stablnost u regionu - naglasio je on.

Istakao je da je malo umoran da objašnjava na svakodnevnom nivou da Srbija nikada neće ugroziti teritorijalni integritet Hrvatske, BiH, ili bilo koje druge zemlje u regionu.

- Moramo da rešimo problem sa Albancima u korist oba naroda i celog regiona. Srbi i Albanci su dva najveća naroda u regionu. Ako postignemo sporazum, iako sam i dalje pesimista, jer vidim mnogo problema sa kojima se suočavamo, a i nisam siguran da li će građani Srbije podržati dogovor, rešićemo problem koji postoji već više od dva veka - objasnio je Vučić.

Moramo da rešimo problem sa Albancima u korist oba naroda i celog regiona-Foto: Tanjug/Dragan Kujundzic

On je kazao da obećava da će uložiti sve napore i vredan rad kako bi se pronašlo rešenje koje bi bilo solucija za sve sporove sa Albancima.

- To bi bio ogroman korak za ceo region, ali ne možemo to da ostvarimo bez podrške cele EU - poručio je Vučić.

Oni koji misle da je već sve rešeno on je kazao da postoje dva viđenja stanja - jedno da je Kosovo nezavisna država koju podržava pola sveta, a druga da je Kosovo deo Srbije iza kojeg stoje druga polovina, pet članice EU i brojne zemlje istoka, Azije, Afrike.

- Zato je potrebno naći rešenje koje ne bi bilo jednostrano, koje bi bilo bolno za obe strane, jer to onda znači da svi mogu biti pomalo zadovoljni i nezadovoljni. Ako ne nađemo, pitam one koji nas svakodnevno uče lekcijama, koje bi to bilo rešenje. Da Srbija prizna Kosovo, a ne dobije ništa - to se neće dogoditi ni narednih 100 godina. Ako misle da zamrznuti konflikt može trajati štalno - ne može. Jednog dana će se odmrznuti i onda imamo rat, a niko ne želi rat i zato tražimo podršku -  kazao je on dodajući da su stabilnost i mir najvažnije reči.

Većinski stav u međunarodnoj zajednici da je pitanje Kosova rešeno

Predsednik Vučić izjavio je u Alpbahu za srpske medije da je većinski stav u međunarodnoj zajednici da su granice Kosova rešeno, da rešenje koje je nametnuto podrazumeva da se Srbiji otme teritorija, te da će sprečiti svaki pokušaj Srbije da nešto dobije.

Predsednik Vučić je rekao da će sprečiti svaki pokušaj Srbije da nešto dobije-Printskrin: Tanjug

- E, neće biti tako.Vi ste nam nametnutli nešto 2008. godine i sad smatrate da ste u pravu...A u skladu s čim ste to uradili, s kojim međunarodnim aktom - preneo je Vučić argumentaciju Srbije.

Na izjavu britanskog ambasadora u Srbiji Denisa Kifa da je svaka promena granica rizična i opasna, on je odgovorio pitanjem "Što je onda menjao granice 2008. godine?"

- Za Srbe je donelo ogroman rizik i cenu to što ste menjali granice 2008. godine, što ste urušavali Srbiju 1999, a za to ćete da nađete opravdanje u humanitarnoj katastrofi, i što ste menjali opet granice 1991/92. godine - kazao je Vucić i dodao da svakih deset godina, kada to njima odgovara, oni menjaju granice, a kada onaj koga se to tiče, pokuša da uradi mimo njihovog znanja, onda komentarišu da će se "platiti cena i da je visok rizik".

Ambasador Velike Britanije Denis Kif-Foto: Dragan Kujundžić

On je rekao da se sve svodi na to da je rešenje ono koje je nametnuto, a njegova suština je da se Srbiji otme teritorija.

- Suština je: izgubili ste Kosovo u celini, ne pokušavajte da dobijete bilo šta, ako pokušate vi ste loši momci i sprečićemo vas u tome - protumačio je predsednik, poručio da "neće biti tako" i istakao da je zato naša borba za Kosovo i Metohiju važna.

Zahvalio se komesaru Hanu na podršci i kazao da će se videti da li će na kraju proces dijaloga biti uspešan.

Izrazio je nadu da će se za taj proces dobiti veća podrška EU u budućnosti.

VIDEO: Vučić u Alpbahu: Razlike između Beograda i Prištine su i dalje veoma velike

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA