Novo poglavlje EULEKS-a na Kosovu: Ovo su ključne promene u funkcionisanju misije

 ≫ 
  • 1

EULEKS počinje sutra da radi u novom mandatu sa 500 ljudi, a među njima neće biti EULEX-ovih sudija i tužilaca u pravosudnom sistemu Kosova.

Teška Tačijeva provokacija: Srbija je sprovela genocid na Kosovu, a OVK je vodila pravedan rat

Ovo u pisanom intervjuu za Tanjug povodom završetka desetogodišnje misije EULEX, čiji je mandat završen danas, kaže Dragana Nikolić Solomon, šefica medijskog odeljenja Misije.

Odgovarajući na pitanje Tanjuga kako vidi rezultate Misije i brojne i raznolike kritike na račun njenog rada i zaključke da vladavina prava na Kosovu, posle deset godina, ne samo da nije ojačala, već i da je oslabila, kaže da je EULEX od početka bio raspoređen da podrži Kosovo, ali ne i da reši sve probleme Kosova u oblasti vladavine prava.

- Trebalo je da od samog početka to bolje razjasnimo - kaže Solomon, uz opasku da je bitno razjasniti da je EULEX, kao najveća Misija Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike (ZBOP) ikada raspoređena od strane EU, osnovana s ciljem da pomogne pravosudnom sistemu Kosova u jačanju i sprovođenju vladavine prava.

Solomon podseća da je Misija EULEX bila raspoređena s ciljem da pomogne Prištini da otpočne dug i težak proces, koji je još uvek u toku, kako bi se na kraju uskladili standardi i praksa vladavine prava na Kosovu sa standardima EU.

Foto: Tanjug/Dejan Simičević

- Obim platforme EU na Kosovu je pokazatelj naše ukupne posvećenosti - kaže ona i navodi da je tokom proteklih deset godina EULEX na Kosovu uspostavio "vidljivo nasleđe sa brojnim očiglednim dostignućima, poput izvršne vlasti".

Tako su, kako navodi, EULEX sudije donele više od 648 presuda, uključujući 479 presuda u krivičnim predmetima, među kojima su predmeti korupcije, organizovanog kriminala, pranja novca, ratnih zločina, trgovine ljudima, i 146 presuda u građanskim predmetima.

Od 1. januara 2009. do 11. januara 2018. godine, Posebna komora Vrhovnog suda (PKVS) je rešila 17.908 predmeta, u kojima je bilo uključeno 8 međunarodnih sudija i 4 međunarodna pravna službenika. Ona smatra da je veliki posao je urađen u utvrđivanju sudbine nestalih lica na Kosovu, kroz Institut za sudsku medicinu, sprovođenjem 595 terenskih operacija i 427 ocena lokacija, uključujući 153 ekshumacije u cilju pronalaženja nestalih lica.

- Identifikovani su posmrtni ostaci ukupno 427 pojedinaca, među kojima 297 nestalih lica. Pregledano je hiljade dokumenata i 2.259 uzoraka kostiju je poslato na analizu, obdukciju i identifikaciju. Kosovskim organima je pružena pomoć u izradi zakonodavstva - pružanjem podrške u izradi više od 150 zakona - kaže ona.

U rezultate EULEXA nabraja i nadgledanje, podučavanje i savetovanje koje se nastavlja u oblasti politika koje se odnose na policiju i pitanja koja se odnose na dijalog, a naročito na sever.

Foto: Tanjug/Boki

- Jedno od dostignuća Misije je što pomaže tehničku implementaciju dijaloga između Prištine i Beograda, sporazuma koji je omogućio otvaranje i uspostavljanje zajedničkih prelaza, za sve građane: pripadnike albanske i nealbanske zajednice. Ovaj sporazum je takođe otvorio put da pripadnici nealbanske zajednice traže i dobiju putne isprave, registruju svoja vozila, i da se u kosovski sistem integrišu bezbednosne snage i sudstvo kosovskih Srba - rekla je Nikolić Solomon.

Ona ocenjuje da su to sve pozitivni pomaci, koje je podržao EULEX i koji će definitivno poboljšati opštu situaciju u nealbanskim zajednicama.

Podseća i da je uloga EULEKSA, zajedno sa drugim međunarodnim akterima, bila implementacija multietničkog, transparentnog i nezavisnog sistema vladavine prava, slobodnog od političkog uplitanja.

- Formiranje ovog sistema je dugoročan proces. Efikasna i nezavisna vladavina prava najbolji je garant ljudskih prava za sve građane koji žive na Kosovu - pojašnjava.

Na konstataciju da je za Srbe, kada je reč o EULEXU, sporna i bolna činjenica da Misija nije procesuirala nijedan zločin nad Srbima, da Misija preostalim Srbima na KiM nije donela ni pravdu, ni prava, da ih nije zaštitila, te na pitanje čime to pravda, Solomon nije dala konkretan odgovor.

- Kao što sam rekla, Misija je mogla jasnije i pravovremeno preneti ono što je trebalo realno očekivati od ovako složene misije u vrlo teškom kontekstu. Dakle, trebalo je da ima jasniju komunikacionu strategiju da bi bolje upravljala lokalnim očekivanjima. Nismo ovde došli da zamenimo Kosovo ili institucije prava. Došli smo da pomognemo Kosovu i da kosovske institucije i prakse vladavine prava uskladimo sa standardima EU - odgovorila je šefica medijskog odeljenja Misije.

Ona navodi da će od 14. juna pa nadalje, Misija EULEX nastaviti da pruža podršku relevantnim institucijama vladavine prava na Kosovu da će nadgledati određene predmete i suđenja u kosovskim institucijama krivičnog i građanskog pravosuđa.

Šta će biti sa slučajem ubistva Olivera Ivanovića? Foto: Tanjug/Dejan Simičević

Na pitanje da konkretizuje koje predmete i suđenja će nadgledati, da li je među njima slučaj ubistva Olivera Ivanovića i da li će taj slučaj imati "bolju sudbinu" od dosadašnjih slučajeva ubistava, pljačke, napada na Srbe, Solomon nije odgovorila.

Nije odgovorila ni na pitanje da li EULEKS ima poverenja u stručni i profesionalni kapacitet i integritet pravosuđa na Kosovu.

Uz objašnjenje da nije u nadležnosti Misije da komentariše takva pitanja, nije odgovorila ni na to da li smatra da prenošenje nadležnosti Euleksa, koje su mu od UN privremeno delegirane, na privremene institucije samouprave u pokrajini predstavlja kršenje statusne neutralnosti.

Ali je dodala da će EULEX pružati operativnu podršku implementaciji sporazuma postignutih kroz dijalog koji pomaže EU i zadržaće svoju ulogu kao druga interventna instanca za bezbednost.

- EULEX Kosovo će nastaviti da pruža podršku preseljenim sudskim postupcima u Hagu u skladu sa relevantnim zakonodavstvom Kosova - zaključila je Dragana Solomon.

VIDEO: Kosovo u 21. veku - Albanci KAMENUJU Srbe koji slave slavu

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Тодорић

    14. jun 2018 | 18:42

    Ово је најобичнија замена теза и безобразлук,јер ни једини Србин не може бити мањина на српској територији аутономној покрајини Србије,косову. Те будалаштине не стоје,јер ни један Србин није мањина на другој српској покрајини,Војводини. Обе покрајине припадају Србији,само што нам странци краду и територију и право,као и власничка права,а о људским да и не говоримо.Све раде противно међународном праву,а очекују од нас да трпимо и да се смешкамо на сваку криминалну радњу коју чине.Шизофрено.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA