Pravoslavni narodi su zaostali zbog svoje vere: Šokantna analiza Svetske banke
Istočno pravoslavno hrišćanstvo uticalo je više na razvoj određenih bivših komunističkih zemalja od komunizma i nanelo štetu stanovništvu na tim prostorima, pokazala je najnovija analiza Svetske banke, a prenosi Blumberg.
Bivši bugarski ministar finansija Simeon Đankov i Elena Nikolova sa Univerziteta u Londonu su analizirali podatke iz Ankete o svetskim vrednostima i Ankete o životu u tranziciji Evropske banke za obnovu i razvoj kako bi proučili vezu između religiozne pozadine i ponašanja naroda. Zaključili su da je pravoslavlje učinilo određenim zemljama plodno tlo za komunizam i generalno oblikovalo svoj put, različito od onih koje su uzimale zemlje u zapadnoj hrišćanskoj tradiciji.
- Zapadno hrišćanstvo zagovara racionalizam, logičko istraživanje i ispitivanje, dok je istočno hrišćanstvo, ono iz kog se razvilo pravoslavlje, povezano sa mističnim fenomenima i gde se manje pažnje stavlja na razum. Neverovatno, ove dugotrajne razlike u pogledu stanovništva preživele su nakon skoro 50 godina komunizma - stoji u dokumentu.
Komunistički vladari nisu bili prijateljski nastrojeni prema crkvi, ali su koristili karakteristike pravoslavnog sveta koje su smatrali korisnim, sa posebnim naglaskom na tradiciji. Prema teoriji nemačkog filozofa Marka Vebera, kapitalizam bio usko povezan sa zapadnjom religijskom tradicijom, naročito sa protestantskom etikom što objašnjava razvoj zemalja poput Poljske i Češke tokom njihovih post-komunističkih faza.
Izgleda da su odbijanje Rusije da se pridruži zapadnom svetu kao i ekonomska nestabilnost u Grčkoj, Ukrajini i drugim pravoslavnim narodima podstakli ponovno okretanje religiji i ovakvom načinu razmišljanja.
Đankov i Nikolova dokaze nalaze u sociološkim podacima. Oni smatraju da su pravoslavni hrišćani manje zadovoljni svojim životom i da imaju manje društvenog kapitala od katolika ili protestanata - a isto toliko koliko i "nereligioznih" ljudi. Takođe imaju manje šanse da podrže nove ideje, preuzmu rizike ili žele da rade u velikim privatnim kompanijama i one su manje pogodne za kapitalizam.
- Teološke razlike među različitim hrišćanskim narodima možda su postavile zemlje na različite razvojne puteve mnogo pre dolaska komunizma - pišu Đankov i Nikolova.
Pristupajući problemu iz potpuno drugog ugla, Ivan Zabaev, ruski sociolog koji radi na najvišem pravoslavnom univerzitetu u Rusiji i koji je dobio nagradu za svoje nedavno istraživanje, dolazi do sličnog zaključka.
- Specifičan karakter pravoslavlja jeste to što se ne odnosi na zanimanje kao sredstvo za spasenje, već poslušnost i poniznost prema duhovno iskusnijoj osobi ili osobi na višem mestu u hijerarhiji.
Drevni koreni i verske podloge jedne kulture mogu zaista imati veći uticaj na put koji zemlja uzima od bilo kakvih racionalnih, geopolitičkih ili ekonomskih razloga. Ako je tako, nacije sa pravoslavnom pozadinom nisu zaista udobne u svetu u kojem dominira Zapad - izvor napetosti koji se može ublažiti, a ne ukloniti.
(Telegraf.rs/Blumberg)
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
@#$
Sve religije zatupljuju ljude. Umesto da podstiču inovativnost, sumnju, preispitivanje postojecega, traganje za novim i drugacijim itd one podsticu slepo verovanje u religijske dogme.
Podelite komentar
Nikolas
NAS PRAVOSLAVNE VERNIKE NETREBA DA INTERESUJE MISLJENJE BANKARSKE MAFIJE KOJA IMA ZA BOGA DOLAR!!!
Podelite komentar
Pravoslavni busman
А ја сам мислио зато што су све опљачкали ови са запада ...од крсташких ратова...преко колонија...данас капитализмом, јефтином радном снагом, израбљивањем, наметањем ратова, бомбардовањем ,уранијумом...Ох , како сам био глуп !
Podelite komentar