Koliko Srba misli da je Kosovo izgubljeno, a koliko nas bi ga menjalo za članstvo u EU?
Iako nešto manje od polovine građana Srbije smatra da je Kosovo izgubljeno, naročito mlađa populacija, čak 81 odsto ispitanih ne bi prihvatilo nezavisnost južne pokrajine čak ni kada bi to bio uslov za članstvo u Evropskoj uniji (EU), pokazalo je danas objavljeno istraživanje Instituta za evropske poslove sprovedeno u saradnji sa Ninamedia istraživačkom kućom.
Prema podacima tog istraživanja, građani Srbije su po pitanju odnosa Beograda i Prištine gotovo podeljeni na dva pola, dok bi između EU i Kosova, ogromna većina izabrala Kosovo.
Eventualnu podelu podržava trećina građana, dok se polovina protivi toj ideji, ali većina ne bi prihvatila nezavisnost iako bi to ubrzalo proces integracija.
Od ukupnog broja ispitanih, 45 odsto smatra da Kosovo za Srbiju nije izgubljeno, dok 43 odsto smatra da ipak jeste. Mlađi građani, njih oko 50 odsto, smatraju da je Kosovo izgubljeno dok to isto misli oko 30 odsto starijih od 60 godina.
Sa porastom stepena obrazovanja raste i broj građana koji misle da je Kosovo izgubljeno.
Građani su veoma malo upućeni u takozvani unutrašnji dijalog i svega 3,4 odsto njih kaže da je u njemu učestvovalo, dok 94 odsto nije.
Četvrtina ispitanih veruje da će ova ili sledeća Vlada Srbije priznati nezavisnost Kosova.
Čak 81 odsto građana ne bi podržalo nezavisnost Kosova ni kao uslov za članstvo u EU, dok bi 11 odsto prihvatilo tu ponudu. Muškarci više od žena smatraju da ne bi trebalo prihvatiti nezavisnost kao uslov za EU.
- Potpuna je podeljenost građana Srbije i prema stavu da li je ostvarivo da Srbija opet u budućnosti ima punu kontrolu i suverenitet na Kosovu. Njih 45 odsto smatra da nije moguće da Srbija ikada ima punu suverenitet na Kosovu, a 42 odsto ispitanika smatra da je to moguće - navodi se u rezultatima istraživanja.
Istraživanje je sprovedeno od 16. do 20. marta na reprezentativnom uzorku od 1.203 ispitanika.
(Telegraf.rs/Beta)
Video: Glad dovela vukove među ljude: Snimljeni kako se šetaju po ivanjičkom naselju, meštani u strahu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
👤
Зашто баш Косово? Зашто је баш оно толико потребно сатанској закулиси са запада? Због стратешког интереса? Могуће. Због лакше трговине дрогом, оружјем, белим робљем, органима? Па имају сад Црну Гору као своју чланицу и Македонију која је у расулу. Добро можда је и то. Али ми се чини да питање Косова ни за њих а ни за нас није само питање митологије. Постоји ту нешто много више. Није узалуд толико крви натопило свету српску земљу. Зато ако се одрекнемо Косова као Србија више нећемо постојати. То би било исто као кад би човеку извадили срце, а он наставио да живи. Био би робот, јединка, али не и човек. Зато-СВЕ ЗА КОСОВО И МЕТОХИЈУ, А КОСОВО И МЕТОХИЈУ НИЗАШТА.
Podelite komentar
Nikolas
STA GOD DA URADIMO PO VOLJI ZAPADA U EU NAS NECE PRIMITI !!! KAKO SAM VEC VISE PUTA REKAO UCEMO SA TURCIMA 1 APRILA!!
Podelite komentar
Warhammer
Hong Kong je 100 godina bio pod okupacijom britanije,pa se vratio matici kini,I to zato sto ga se kina nikada nije odrekla.a za ove "obrazovane",jedan savet-bolje cutati I biti smatran budalom,nego progovoriti I otkloniti svaku sumnju.-
Podelite komentar