Pitali Ružića kada će CRKVA DA PLATI POREZ: Evo šta je odgovorio
Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić kaže da je pitanje imovine i poreza SPC kompleksna tema, kao i da je njegovo lično mišljenje da svi koji imaju poreske obaveze moraju i da plate porez.
Kako sprečiti zloupotrebe kod formiranja manjinskih stranaka?
Šta piše u najnovijem izveštaju Stejt departmenta o Srbiji?
Na pitanje novinara da kaže kada će crkva početi da plaća porez pošto je Agencija za restituciju objavila nedavno da je crkvi vraćeno 95 odsto imovine, a patrijarh Irinej je ranije izjavio da će SPC plaćati porez na imovinu kada joj bude vraćena sva imovina, Ružić kaže da je ta tema mnogo kompleksinija i specifičnija, kao i da prvo treba videti šta još nije vraćeno crkvi.
- SPC i ostale konfesije imaju svoj status u društvu i naravno da imamo svetovnu i duhovnu vlast koje su podeljene. Naravno da postoje poreske obaveze koje proističu iz funkcionisanja bilo kog pravnog lica, pa i SPC, ali takođe postoji i potreba da se precizira koja je to imovina koja nije vraćena ne samo SPC već i drugim crkvama u Srbiji - rekao je Ružić.
Ističe da tek onda možemo da govorimo o tome kada će i na koji način to pitanje biti razrešeno.
- Moje lično mišljenje je da svi koji imaju poreske obaveze taj porez moraju da plaćaju - dodao je Ružić.
Zvanični stav SPC je da se porez na imovinu mora plaćati i za crkvu to nije diskutabilno.
U SPC su ranije rekli da postojeće poreze, koji se ne tiču vraćene imovine uplaćuju redovno.
- Objekti koji su nam vraćeni su uglavnom devastirani objekti i SPC nije u mogućnosti da istovremeno plaća i porez na te objekte i da ulaže ogromna sredstva za sanaciju tih objekata - rekao je urednik "TV Hram" protojerej stavrofor Stojadin Pavlović.
U zakonu o porezu na imovinu se kaže - verske zajednice oslobođene su samo poreza na objekte koji služe za bogosluženja.
Takođe, da li je porez plaćen evidentira svaka lokalna samouprava. U skladu sa Zakonom o porezima na imovinu, crkve i verske zajednice, uključujući i SPC, kao obveznici poreza na imovinu imaju obavezu da u roku od 30 dana, od dana nastanka poreske obaveze, podnesu poresku prijavu za utvrđivanje poreza na imovinu za sve nepokretnosti.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milojko
Kad i tajkuni a to znaci nikad
Podelite komentar
Johan
A kada će sps da plati porez.
Podelite komentar
jovana
Ti imas samo misljenje i nista vise
Podelite komentar