ISTRAŽIVANJE: Šta građani Srbije misle o dijalogu o Kosovu
Više od dve trećine građana Srbije podržava ideju predsednika Srbije Aleksandra Vučića o započinjanju unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji i istovremeno smatra da je Srbiji ta dijalog neophodan. Prema najnovijem istraživanju agencije Faktor plus, svega 16 odsto se izjasnilo da ne podržava poziv predsednika, dok 14 odsto ne smatra da je dijalog o KiM neophodan.
NOVI PREKID sednice Skupštine Kosova: Pacoli preti, novi izbori u oktobru?
Pre kraja godine izneću mišljenje o Kosovu: Vučić o značaju unutrašnjeg dijaloga
Na pitanje da li će u dijalogu učestvovati svi važni akteri političkog i društvenog života 56 odsto njih smatra da će učestvovati najveći broj važnih aktera, 29 odsto da će to biti manji broj, dok 15 odsto nema stav.
Većina od 72 odsto građana smatra da bi svi važni društveni činioci trebalo da učestvuju u unutrašnjem dijalogu o Kosovu i Metohiji, dok takvo mišljenje ne deli njih 14 odsto, a isto toliko nema stav po tom pitanju.
Kakav će, po vašem mišljenju, biti epilog dijaloga o KiM - sledeće je pitanje koje je Faktor plus postavio učesnicima ankete, a 32 odsto je reklo da će biti postignut najširi mogući dogovor svih važnih političkih i društvenih činilaca, 26 da neće biti ozbiljnog približavanja stavova važnih političkih i društvenih aktera, 28 da će se ostati bez rešenja uz mogućnost deklerativnog saglašavanja među mnogim učesnicima, dok 14 odsto nije iznelo stav.
Kao razloge za učešće u dijalogu 56 odsto građana je istaklo da je status Kosova i Metohija suštinski važno pitanje za državu Srbiju, 18 da je dijalog demokratski oblik političke komunikacije i odlučivanja, 20 procenata da je potrebno napraviti najširi mogući dogovor među važnim političkim i društvenim akterima, jer je KiM pitanje od prvorazrednog i dalekosežnog značaja za Srbiju i region, a šest odsto smatra da ne treba ništa skrivati od očiju javnosti.
Na pitanje koji su razlozi protiv dijaloga o KiM, odgovor većine, 44 odsto, je bio taj da su političke stranke jako suprostavljene i ne mogu da vode dijalog ni o jednom važnom pitanju, dok 19 odsto navodi da je to pitanje već rešeno te da dijalog nije neophodan, a 12 odsto smatra da vlast treba da donese samostalno odluku o državnom pitanju jer je za to dobila mandat.
Ustav Srbije koji KiM smatra delom Srbije suštinski definiše za Srbiju prihvatljivo rešenje i o tome nema dijaloga, odgovor je na to pitanje 25 odsto građana.
Da započinjanje dijaloga ujedno podrazumeva i rešenje kosovskog problema 11 odsto je potvrdno dogovorilo, 68 odsto je dalo negativan odgovor, dok 21 odsto građana nije iznelo stav o tom pitanju.
Anketa je rađena od 30. juna do 6. jula na uzorku od 1.200 ispitanika.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Skandinavija
Nije vazno sta kaze istrazivanje vazno je sta kaze USTAV! Kosovo Je Srbija
Podelite komentar
Teslina naslednica
Kosovo je kolevka Srpstva, ako se odreknemo Kosova izgubicemo identitet, nema tu dijaloga, ja ne mogu danas da gledam u zemlju svoje dece a ne u zemlju svojih predaka jer da nije bilo zemlje mojih predaka ne bi bilo ni zemlje moje dece, Srbi su narod sa dugom tradicijom i imamo svoju istoriju koja nas obavezuje da sacuvamo svoj identitet i nasu zemlju, na to nas obavezuju slavni preci koji su prolivali krv da bi smo mi danas imali sta da sacuvamo i prosledimo buducim generacijama, kako da se odreknemo Gracanice i Visokih Decana kada su oni kolevka nase vere, pocetak svega srpskog je na Kosovu, Kosovo nije samo teritorija, Kosovo je nasa svetinja i mi imamo svetu obavezu da nikada ne pljunemo na nase velikane koji su prolili krv za Kosovo!
Podelite komentar
Milutin
Kakav dogovor treba da pregovaram s nekim ko mi je oteo ili ti ukrao deo moje drzave s lopovom nema pregovora tacno jasno i konkretno nema pregovora. Nece ti amer biti vecito na tronu
Podelite komentar