Kritike s Kosova na Tačijev račun: "On ima cilj da ostvari sopstvene, a ne državne interese"
Tači u dijalogu ima cilj da ostvari sopstvene, a ne državne interese, kažu u DSK i navode da on nije predstavnik "jedinstva naroda, već samo stranačkog"
Tači se još nije vratio u Prištinu iz Brisela, odakle je poručio da dijalog sa Beogradom ulazi u novu fazu, u pravcu normalizacije odnosa, a "kod kuće" je izložen ozbiljnim kritikama i zahtevima da mu se oduzme uloga učesnika u dijalogu.
Tači: Dijalog sa Beogradom je prioritetno pitanje
- Demokratski saveza Kosova sa zabrinutošću prati napore predsednika Kosova, Hašima Tačija, koje je nametnuo predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, da bude deo dijaloga u Briselu - tvrde Demokratski savez Kosova (DSK) dosadašnjeg premijera Ise Mustafe.
Tači u dijalogu ima cilj da ostvari sopstvene, a ne državne interese, kažu u DSK i navode da on nije predstavnik "jedinstva naroda, već samo stranačkog".
DSK smatra da bi dijalog sa Beogradom, u kojem posreduje EU, uz nezamenjivo prisustvo Sjedinjenih Američkih Država, trebalo da vodi buduća vlada, a kandidat za premijera koalicije okupljenje oko te stranke Avdulah Hoti saopštio je da je pozvao sve kosovske političke stranke da se pridruže toj stranci u suprotstavljanju tome da Tači vodi briselske razgovore.
Hoti je najavio i novu platformu za dijalog Beograda i Prištine, prenosi portal KoS- Sev. U novoj platformi, kako se navodi, Hoti predviđa dinamičan dijalog, na čijem čelu bi bio on.
- U ovoj novoj platformi, dijalog će biti dinamičan, kompaktniji, sa kratkim rokovima, sa najvećom uključenošću naših partnera iz EU i SAD, stavljajući sve teme na pregovarački sto. Iznad svega, to će biti dijalog sa punom transparentnošću i uključenošću svih i uz odgovornost za svaku rundu razgovora - naveo je Hoti.
Oglasio se tim povodom i nekadašnji predsednik Skupštine Kosova Jakup Krasnići iz redova stranke koalicionog partnera Demokratske partije Kosova - Inicijative za Kosovo.
On kaže da je za dijalog Beograda i Prištine potreban nacionalni konsenzus. Kranisići je saopštio da su "potrebni razgovori, koji ne proizvode konfliktne situacije, a da je upravo to viđeno proteklih godina".
Kao primere za takve situacije naveo je - slučaj, kako je istakao, "nacionalističkog voza", "zida preko mosta", sporazum o energetici i telekomunikacijama, sporazum o Zajednici srpskih opština"...
- Oni koji su stvorili ove nesporazume, a koji su proizveli stanje rata, ne mogu da prevaziđu sami sebe kako bi proizveli novu međudržavnu normalizaciju odnosa - navodi Krasnići.
Smatra da je pokušaj EU u tome uzaludan, kao i čekanje jer, kako kaže, Kosovu su potrebne "racionalne i odgovorne akcije".
I osnivač pokreta Samoopredeljenje i kandidt tog pokreta za premijera, Aljbin Kurti, izneo je ranije svoju platformu za dijalog Beograda i Prištine u devet tačka.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zemljak
Ma nije on takav braco siptari on je fin decko koji vam zeli sve najbolje. Nemoj da ste na kraj srca.
Podelite komentar