Kraj nadgledane nezavisnosti Kosova?
Ukidanje međunarodnog nadzora nezavisnosti Kosova od 10. septembra. U Ministarstvu za KiM kažu da sa Međunarodnom civilnom kancelarijom nisu sarađivali niti je ona za Srbe imala značaj.
Prema najavama iz Prištine, kosovske institucije trebalo bi uskoro da preuzmu ovlašćenja Međunarodne civilne kancelarije, koja je nadgledala nezavisnost Kosova i primenu Ahtisarijevog plana.
Nezavisnost je kroz tu kancelariju nadgledala međunarodna upravljačka grupa čije su članice zemlje koje su priznale Kosovo.
Prestanak nadgledane nezavisnosti koji je Priština najavljivala za početak jula, može da se očekuje od 10. septembra.
Ukidanje međunarodnog nadzora mora da sačeka primenu zakona koji to omogućavaju, ali i sastanak Međunarodne upravljačke grupe koja 2. jula u Beču treba da donese odluku o prestanku rada te misije na Kosovu.
Ukidanje međunarodnog nadzora ništa bitno neće promeniti, ocenjuju kosovski analitičari, jer je do sada taj nadzor bio formalan.
- Međunarodna civilna kancelarija do sada nije upotrebila svoju ustavnu mogućnost da promeni bilo koju svoju odluku ili smeni bilo kog političara, jer društveni život na Kosovu kontrolišu američka ambasada, odnosno Vašington i Brisel i oni ne dozvoljavaju da dođe do te situacije da bi se intervenisalo - rekao je politički analitičar Nadžmedin Spahiju.
U Ministarstvu za Kosovo i Metohiju kažu da sa Međunarodnom civilnom kancelarijom nisu sarađivali niti je ona za Srbe imala ikakav značaj, posebno onima na severu Kosova. Ipak, poručuju, odlazak te misije mogao bi da poremeti situaciju na terenu.
- Svako smanjivanje broja međunarodnih predstavnika na kosovu znači direktnu opasnost jer to znači da ćemo biti direktno usmereni na kosovske albance i direktnu komunikaciju sa njima a na tako nesto nismo spremni ni mi ni Albanci, tako da to može predstavljati određenu opasnost za kosovske Srbe jer će imati manje adresa kojima se mogu obraćati - rekao je državni sekretar u Ministarstvu za KiM Oliver Ivanović.
Međunarodna civilna kancelarija nije ni imala svoje prostorije na severu Kosova. Odeljenje i pripremni tim za Kosovsku Mitrovicu bili su u južnom delu grada.
- Srbi su na referendumu rekli da ne žele albanske institucije, prema tome ni prisustvo međunarodne zajednice i njihov eventualni odlazak sa ovih prostora neće primorati Srbe da uzmu učešće u njima. Mi želimo da budemo i dalje deo Republike Srbije - rekao je predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić.
Zakone koji bi trebalo da omoguće ukidanje nadgledane nezavisnosti u prištinskom parlamentu podržale su opozicione partije Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova, ali ne i pokret "Samoopredeljenje".
(Telegraf.rs/Izvor: RTS)
Video: Tedžpal: Emir Kusturica je veliko ime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.