JUNKER ODGOVORIO VUČIĆU: I članice EU i kandidati da poštuju obaveze

 
 ≫ 

Kako navodi Kocijačič, Junker je u pismu naglasio da su dobri susedski odnosi i regionalna saradnja, kao i pomirenje, fundamentalni principi koje moraju da poštuju sve zemlje kandidati za članstvo u EU i potencijlani kandidati, ali i isto tako i sve države-članice Unije u regionu

Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić potvrdila je večeras za Tanjug da je predsednik EK Žan Klod Junker odgovorio na pismo premijera Srbije Aleksandra Vučića i da je u pismu izrazio zabrinutost povodom najnovijeg razvoja situacije u odnosima između Srbije i Hrvatske.

Vučić sutra sa Čovićem o stabilnosti u regionu

On je u pismu pozvao na povratak konkstruktivnom bilateralnom angažovanju.

Kako navodi Kocijačič, Junker je u pismu naglasio da su dobri susedski odnosi i regionalna saradnja, kao i pomirenje, fundamentalni principi koje moraju da poštuju sve zemlje kandidati za članstvo u EU i potencijlani kandidati, ali i isto tako i sve države-članice Unije u regionu.

STROGO POVERLJIVO: Vučić na tajnom sastanku sa bezbednjacima van Beograda!

Ti principi su obaveza za čitav region, naglasio je Junker.

EU očekuje da sve relevantne države nastave da poštuju te obaveze.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Kako je naglasio Junker, EK je u okviru svojih nadležnosti uvek bila snažno posvećena obezbeđivanju poštovanja prema žrtvama i sećanja na počinjene ratne zločine u Evropi.

Viktor Orban stiže u Beograd, na jesen sednica dve vlade!

Zakonodavstvo EU smatra krivičnim delima zločine iz mržnje na nacionalnoj osnovi i/ili javno podsticanje na nasilje ili mržnju (uključujući javno odobravanje, negiranje ili grubo trivijalizovanje zločina genocida, zločina protiv čovečnosti ili ratnih zločina).

Prema zakonodavstvu EU, države članice EU su dužne da osiguraju da ti zločini budu kažnjivi dok se od zemalja koje teže članstvu očekuje da se ponašaju u skladu sa tim zakonom.

Nikolić sutra sa Vučićem i predstavnicima Srba u BiH

Foto: Tanjug/Rade Prelić, SensServis Agencija Foto: Tanjug/Rade Prelić, SensServis Agencija

Kako je istakao predsednik EK, dug put ka pomirenju između naroda zahteva zajedničke i iskrene napore svih strana i na svim nivoima kako bi se priznali činovi nepravde iz prošlosti bez predrasuda i zajedno prevazišli, pripremajući tako teren za zajedničku budućnost zasnovanu na saradnji.

Sva otvorena pitanja moraju se rešavati kroz konstruktivan bilateralni dijalog i uz međusobno poštovanje.

Tači: Napad na zgradu parlamenta je teroristički čin

U interesu je celog regiona da se vrati takvom duhu i diskursu.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić početkom meseca uputio je pismo predsedniku Evropske komisije Žan Klodu Junkeru, visokoj predstavnici Federiki Mogerini, komesaru Johanesu Hanu i predsedniku EP Martinu Šulcu, u kojem je ukazao na situaciju u regionu i neophodnost ocuvanja mira i politicke stabilnosti, kao i na "ogoljenu antisrpsku politiku" koja se vodi, pre svega, u Hrvatskoj.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Giht

    31. avgust 2016 | 23:16

    Gospodin iz EK svojim pismom stavio je u istu ravan Hrvatsku i Srbiju iako je dobro poznato da se jedino Hrvatska nije pridržavala fundamentalnih principa EU.

  • josip

    31. avgust 2016 | 22:32

    nesto novo gospodine junkeru? vi ste strucnjak sa najboljim skolama a tako malo receno od vas!

  • TheBloom

    31. avgust 2016 | 22:36

    Junkeru, treba da se stidite svog odgovora. Niste nam nimalo pomogli. Mi se ovde borimo da odrzimo mir i stabilnost u regionu, a vi ponavljate nekakva pravila koja svi znamo poput pokvarene ploce. Leo je rekao Stefanovic, bolje da nam nista niste ni odgovorili.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA