Vučić: Ovo je najznačajniji sporazum, Grabar-Kitarović: Hrvatska ne namerava da blokira Srbiju na putu ka EU
Predsednik vlade Aleksandar Vučić uveren je da će sutrašnji sporazum sa hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar Kitarović biti istorijski i da će biti temelj za rešavanje svih spornih pitanja između Srbije i Hrvatske.
Vučić je za HRT, uoči sutrašnjeg susreta sa hrvatskom predsednicom i potpisivanja deklaracije o unapređenju odnosa i rešavanju otvorenih pitanja Srbije i Hrvatske, rekao da dve zemlje imaju zajednički interes za dugoročnim mirom i stabilnošću i da bi Srbi i Hrvati trebalo više da razgovaraju i da pokažu veće poštovanje:
- Trebalo bi da češće uđemo, Hrvati u srpske cipele, a Srbi u hrvatske cipele. Čini mi se da bismo se bolje razumeli - pojasnio je Vučić.
On je rekao da Srbija i Hrvatska imaju jedan zajednički ključni interes, a to je da dugoročni mir, dugoročnu stabilnost i neuporedivo bolja ekonomska saradnja.
- Mislim da će ovo biti jedan od najznačajnijih sporazuma koji su Srbija i Hrvatska ikada potpisale. Mislim da je mnogo dobro volje pokazano i mislim da će to da bude jedan dobar, odličan temelj za sve buduće sporazume i da ce ostati u istoriji upisan ovaj sporazum - rekao je Vučić.
Vučić je rekao da dve zemlje imaju nerešene probleme, poput graničnne linije, sukcesije, pitanja privrednih društava, pitanje dugova, prava manjina, nestalih i naglasio da želi da se to završi.
Govoreći o parlamentarnoj zastupljenosti hrvatske manjine u srpskom parlamentu, Vučić je rekao da je Srbija spremna da otvori svaku vrstu pitanja i svaku vrstu razgovora, ali da to mora da bude jednak odnos prema svim manjinama, dodajući da Hrvati nisu ni blizu najveće manjine u Srbiji.
Upitan da li je zadovoljan povratkom Srba u Hrvatsku, Vučić je rekao da nije, ali da se o tome razgovara otvoreno kao što se razgovara i o nekim drugim pitanjima koja su bolna za Hrvate.
- I nemam nikakav problem da ta pitanja otvorimo, jer ja znam da kada dođemo do tog emocionalnog nivoa, da se tu nikada nećemo saglasiti. I da mi sad pričamo o "Oluji"... 99 odsto Hrvata tretiraće to kao herojski poduhvat i slaviće, a 99 odsto Srba su najtužniji tog dana zbog progona i napuštanja ognjišta - rekao je Vučić.
Vučić je rekao i da je vreme da se pitanje nestalih konačno završi što je obaveza i jedne i druge strane, navodeći i da je Srbija spremna da radi ozbiljno i odgovorno po pitanju otvaranja arhiva.
Kad je reč o uslovima Hrvatske za otvaranje Poglavlja 23 u pregovorima sa EU i međunarodnoj jurisdikciji Srbije za ratne zločine, Vučić je rekao da takav zakon ima 11 ili 12 zemalja Evropske unije i da to ne može da bude uslov EU u procesu proširenja.
Dodao je i da je važno da se poglavlja u pregovorima otvore.
- Ako se otvore, otvore, ako se ne otvore, mi ćemo i dalje da gledamo da gradimo što je moguće bolje odnose sa Hrvatskom bilateralno. To zavisi od Evropske unije, nama su ruke tu vezane - rekao je Vučić.
Upitan da li je to pitanje sa Hrvatskom i EU rešeno u smislu početka pregovora, on je rekao da se nada da će da bude.
Govoreći o ekonomskoj saradnji, Vučić je rekao da je činjenica da Hrvati iz različitih razloga teže podnose srpsko prisustvo nego što Srbi podnose hrvatsko. On je rekao da je zadovoljan činjenicom da Srbija ima dosta investitora iz Hrvatske i da su najveći trgovinski lanci iz te zemlje, dodajući da je Hrvatska jedan od najznačajnijih spoljno-trgovinskih partnera.
- Tu saradnju, mislim da možemo da uvećavamo u budućnosti i po pitanju turizma i usluga i mnogih drugih stvari, ali za to je potrebna drugačija politika i drugačije emocije - rekao je Vučić i dodao da je bolja ekonomska saradnja jedan od ciljeva sutrašnje deklaracije.
Na pitanje da li mu smeta ulazak Crne Gore u NATO, Vučić je odgovorio odrečno, ističući da Srbija poštuje sve druge države, kao što traži da drugi poštuju njenu nezavisnost i suverenitet.
Na konstataciju novinara da ima dobre odnose sa Rusijom i da je nedavno bio u Moskvi kod predsednika Putina, Vučić je rekao da Srbija ima dobre odnose sa Rusijom, odlične odnose sa Kinom, odlične odnose sa svim evropskim zemljama.
- Verujem da će i sa Hrvatskom da bude mnogo bolje - dodao je Vučić.
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izjavila je da Hrvatska ne namerava da blokira Srbiju na putu ka Evropskoj uniji i da postoji iskrena volja obe zemlje da se rešavaju otvorena pitanja, među kojima su najvažnija pitanja granice, nestalih i manjina.
- Naravno, bilateralna pitanja kako smo to argumentovali kada je Hrvatska bila država kandidat, ne mogu biti uslov za članstvo. Držim da paralelno uz proces pristupanja Srbije EU, možemo da rešavamo naša bilateralna pitanja - navela je Kitarović.
Na opasku da je nakon ulaska u EU primetan proces rehabiltacije ustaštva u Hrvatskoj, Grabar Kitarović tvrdi da je reč o izolovanim slučajevima, a kad se govori o procesu kanonizacije Stepinca, tvrdi da tu ne postoji niti jedan element rehabilitacije ustaškog režima.
- Kardinal Stepinac je simbol stradanja hrvatskog naroda pod komunizmom. Ustaše su ga smatrale protivnikom, Gestapo ga je smatrao neprijateljem. Komunistički režim ga je optužio kao neprijatelja naroda, kao klerofašistu. Stradao je jer nije hteo da se odrekne svoje vere i svojih uverenja - kaže Grabar Kitarović, dodaje da ima i bezbroj svedočenja da je Stepinac spasavao Jevreje i Srbe, te zaključuje da to "ni na koji način nije upreno protiv Srbije, ni protiv srpskog naroda, ni protiv Srba u Hrvatskoj".
Sutrašnji susret s Vučićem, kaže, očekuje sasvim iskreno, veruje da u nameri da se reše krupna sporna pitanja između dve zemlje neće biti usamljena u Hrvatskoj, jer je to, kako navodi, u nacionalnom interesu, ali i obostranom dobrosusedskom, a o svom muzičkom ukusu i naklonosti prema Marku Perkoviću Tompsonu kaže - to je samo u onom delu koji se odnosi na zdrav patriotizam.
- A ako slušam Tompsona to ne znači da odobravam bilo kakve pozdrave iz prošlosti kao što je "Za dom spremni" ili bilo šta što se argumentuje Tompsonovim pesmama, gde nisam videla dokaze - zaključila je predsednica Hrvatske.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mico
Nadam se da ćemo konašno rešiti neka nerešena pitanja, možda pitanje granične linije.
Podelite komentar
Luka
Rešavanje nerešenih pitanja je velika obaveza i Srbije i Hrvatske.
Podelite komentar
Danica
Srbija je uvek stremila ka normalizijaciji odnosa sa svim komsijama,kako bi region bio miran i stabilan!
Podelite komentar