SRBIJO REAGUJ! Prvi USTAV SRBIJE Svetog Save UKRALE su USTAŠE Ante Pavelića. Nikad nije vraćen! (FOTO)
VEROVALI ILI NE prvi srpski ustav i jedan od najstarijih zakonskih akata na svetu - Zakonopravilo (Nomokanon) Svetog Save iz 1219. godine, a na čijim postulatima danas "leži" i Evropska unija, nalazi se u Zagrebu, tačnije u Hrvatskoj Akademiji znanosti i umjetnosti, nekadašnjoj Jugoslovenskoj Akademiji znanosti i umjetnosti. Tamo su ga prema nekim teorijama donele lično ustaše NDH!
Sveti Sava je 1212. godine sačinio Zakonopravila sa ciljem da za potrebe Srbske crkve i Srbske feudalne države priredi i prevede Nomokanon s tumačenjima. To je bio prvi Ustav Srbije i jedan od najstarijih ustavnih dokumenata na svetu.
SRETENJSKI, TURSKI, TITOV, SLOBIN: Ovo su svi USTAVI SRBIJE! Evo ko ga je prvi napisao
Postoji više prepisa Zakonopravila, a najstariji sačuvani prepis, takozvani Ilovički prepis – nastao je 1262. godine i sada se nalazi u Hrvatskoj Akademiji znanosti i umjetnosti, nekadašnjoj Jugoslovenskoj Akademiji znanosti i umjetnosti, a prema pojedinim tvrdnjama istoričara, čak i hrvatskih njega su tamo odnele ustaše Ante Pavelića i NDH.
Ovaj prepis nastao je u manastiru Svetog Arhanđela Mihaila na Miholjskoj Prevlaci. Pisan je na pregamentu i ima 398 listova…
Zanimljivo je to da je prema odredbama Zakonopravila Svetog Save živela i Ruska carevina 355 godina, a od iste knjige je zasnovano anglikansko i kasnije i saksonsko pravo, a na njoj počivaju ustavi nekoliko država EU.
Treba imati na umu da je to i najznačajnija knjiga u Srba posle Biblije.
Zakonopravilo ili Nomokanon (gr. nomos – zakon, kanon – pravilo) je zbornik romejskih crkvenih i pravnih propisa, koje je priredio Sveti Sava.
Savin prevod vizantijskog Nomokanona je usvojen na saboru u manastiru Žiča 1221. godine, kao najviši crkveni i državni pravni akt. Pošto su kanoni Crkve umnogome regulisali život podanika, Savina kompilacija se u znatnoj meri odnosila na oblast koju danas smatramo građanskim pravom.
Savinom verzijom Nomokanona Crkva i država u Raškoj su načinjeni ravnopravnim partnerima, tako što to su izbačeni vizantijski zakonski tekstovi (Ekloga, Epanagoga i komentari Balsamona iz 12. veka) koji podređuju crkvu državi. Sava je u Nomokanonu naveo i Atanasijev popis kanonskih knjiga, kako bi sprečio upotrebu slovenskih apokrifa.
* Deo Zakonopravila koji se odnosio na crkveno pravo sačinjavali su: Sinopsis Stefana Efeskog, Nomokanon Jovana Sholastika, Nomokanon u 14 naslova, Pravila svetih apostola, Pravila svetih otaca, Odluke Vaseljenskih i Pomesnih sabora i Mojsijevo zakonodavstvo (3. i 5. knjiga Mojsijeva).
* Deo koji se odnosio na Građansko pravo sačinjavali su: Izvodi iz Novela Justinijanovih (oko 550), pravni zbornik koji je sastavio Jovan Sholastik, Collectio tripartita, zbirka zakona iz Justinijanovog zakonodavstva[10][11] i Prohiron[12] (Zakon gradski) iz 879. godine, zbornik vizantijskog građanskog, krivičnog i procesnog prava. Presađivanjem (recepcijom) rimsko-vizantijskog prava Srbija je postala sastavni deo evropske i hrišćanske civilizacije.
* Zakonopravilo je imalo 70 glava: 6 uvodnih, 44 crkvenog prava i 20 svetovnog prava. Zakonopravilo nije samo puki prevod vizantijskih građanskih i crkvenih pravnih akata, nego sadrži i tumačenja koja je napisao sveti Sava.
Sava je u svoje Zakonopravilo uneo brojne propise o zaštiti siromašnih, obespravljenih i ugroženih slojeva društva. Sava je u Zakonopravilu naglasio skladan odnos između duhovne i svetovne vlasti. Tako je, zahvaljujući Savi, u Srbiju presađena teorija simfonije.
* Sačuvano je više prepisa Savinog Zakonopravila, kao što su: Ilovički prepis je nastao 1262. godine u manastiru Svetog Arhanđela Mihaila na Ilovici, današnji manastir Svetih Arhanđela kod Tivta, gde se nalazilo sedište Zetske episkopije. Pisan je na pregamentu i ima 398 listova. Raški prepis je nastao 1305. godine u Petrovoj crkvi u Rasu. Pisan je na pergamentu i ima 427 listova. Čuva se u Istorijskom muzeju u Moskvi. Dečanski prepis je nastao oko 1340. godine. Pisan je na tankom pergamentu i ima 284 listova. Čuva se u biblioteci manastira Dečani. Pčinjski prepis je nastao oko 1370. godine. Pisan je na hartiji, u kožnom je povezu i ima 305 listova. Čuva se u Srpskoj Akademiji Nauka i Umetnosti u Beogradu. Morački prepis je nastao oko 1615. godine. Pisan je na hartiji i ima 347 listova. Čuva se u Muzeju Srpske pravoslavne crkve u Beogradu.
(Telegraf.rs)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pop
Sta ima da reaguje, reci ce hrvati da je Sveti Sava bio hrvat i da je on neotudjivi dio njihove tisucljetne povijesti i znanosti
Podelite komentar
Анти Антифа
Цео пројекат "хрватске нације" се темељи на католичењу свега србоправославног и бруталној крађи историје и културе.Хрватска је током средњег века била искључиво географски појам као Славонија,Далмација,Банат,Срем,Херцеговина....Хрвати су 100% вештачка нација која је микс пре свега покатоличених Срба али Јевреја,Немаца,Италијана,Цигана и Словенаца.Загорје је 100% насељено етничким Словенцима а тврди се то су то најчистији Хрвати!!!!
Podelite komentar
jaca
Posto je napisan staroslavenskom cirilicom oni u NDH dansnjoj oni to ne citaju niti znaju,onda neka lepo vrate ,sta ce im?
Podelite komentar