1.300 SRPSKIH KAPLARA KAO LEONIDINI SPARTANCI: Ovako su dečaci iz Srbije potukli Švabe na Kolubari!
Kolubarska bitka, koja je završena na današnji dan pre 100. godina najveća je srpska ratna pobeda u istoriji Srbije, a nju bi sigurno bilo teško ostvariti da nije bilo njih - 1.300 srpskih kaplara, pripadnici skopskog đačkog bataljona koji su poslati kao pomoć srpskoj vojsci, generalu Živojinu Mišiću, kralju Petru I Karađorđeviću i Kraljevini Srbiji doneli pobedu nad Austrougarskom!
Za ove sjajne junake, neki bi rekli i decu, mnogi kažu da su to srpski spartanci kralja Leonide i upoređuju ih sa njegovih 300 ratnika koji su se junački borili s višetruko brojnijim i nadmoćnijim neprijateljem!
SVE O KOLUBARSKOJ BITCI PROČITAJTE OVDE!
1.300 kaplara je naziv za još nedoškolovane oficire koji su poslati kao pojačanje Prvoj armiji u Kolubarskoj bici. Sastav ove jedinice činio je budući intelektualni krem Srbije.
Početkom rata veliki broj mladića, kako iz Srbije tako i iz Austrougarske, napustio je školovanje i stavio se na raspolaganje vrhovnoj komandi. Oni su upućeni u vojnu školu u Skoplju. Iako njihova obuka nije bila gotova razvoj događaja primorao je vrhovnu komandu da ih pošalje u borbu.
I Vest Point uči od vojvode Živojina Mišića! (FOTO)
Srpska vojska je bila u povlačenju, demoralisana, sa manjkom municije, Beograd je bio u neprijateljskim rukama, tako da se Svet već pomirio sa potpunim slomom Srbije.
Za odsudnu borbu bile su neophodne sve raspoložive snage, zbog čega su mladićima u Skoplju pre vremena podeljeni činovi kaplara (otuda i naziv) i oni su odmah narednog jutra upućeni ka Kolubari i Suvoboru. Srpska vojska je tada izvojevala jednu od najsjajnijih pobeda u Prvom svetskom ratu, predvođena Živojinom Mišićem.
1300 kaplara predstavlja simbol žrtvovanja za slobodu sopstvene zemlje i naroda jer su ih činili, mahom, golobradi mladići koji su svesno krenuli u borbu.
"U borbi za slobodu, Srbija je žrtvovala najdragocenije. Svoju mladost. Poslednje što je imala. Zalihe svoje inteligencije stavila na žrtvenik otadžbine. Đake i studente. Ali, ti mladi ljudi koji su iz školskih klupa, posle samo dva meseca obuke, krenuli u borbu, nisu se smatrali žrtvama", zapisao je francuski general i vojni istoričar Žorž Revol.
Ostaće da se priča, kako je čitavo Skoplje plakalo kada su dečaci, vojnici, hrabri kaplari vozom krenuli u boj. Od tada, navodno se i peva pesma: „Ruzmarine, moje rosno cveće, tebe varoš više videt neće“.
Na tu pesmu su prema predanjima, hrabri srpski đaci odgovorili: „Što bi dike ode u vojnike, što bi škarta, osta da se karta“.
(D. Z.)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
p.f.c. iggy
Gledam jutros emisiju na Nacionalnoj Geografiji, zove se ,,apokalipsa prvi svetski rat". Ne mogu da verujem sta gledam. Daju veliki znacaj americkoj vojsci koja se jedva nekako odlucila da udje u rat 1917,i to sa minimalnim trupama, a nas niko ne pominje. Nabrajaju se zrtve koje su imali rusi, nemci, francuzi, englezi, austro-ugari, osmanlije, pa cak se pominje devedeset hiljada bugarskih zrtava, a nas niko ni da spomene, nas koji smo najgore prosli, nas kojih je vise od milion nestalo ratovaci na strani saveznika.
Podelite komentar
Zare
Neka im je večna slava i hvala. Srbija se ponosi što je imala takvu decu.
Podelite komentar
Ceca
ONI SU NAŠ PONOS. SRBIJA NE SME DA ZABORAVI TU DECU, NIKADA.
Podelite komentar