VEK OD CERSKE BITKE: Kako su srpski junaci unakazili Austrougarsku vojsku! (VIDEO) (FOTO)

  • 33

Srpski narod je kroz istoriju silom prilika mnogo ratovao, ali jedna od znamenitijih bitki, kojom se naš narod diči, jeste svakako Cerska bitka, u kojoj je naša vojska boreći se na širokom prostoru oniže Cerske planine i u slivu reke Jadar, izvojevala prvu savezničku pobedu nad Austrougarskom.

Cerskoj bici su prethodili balkanski ratovi s Turskom i Bugarskom, a ponovni krvavi sukobi su ih s Prvim svetskim ratom čekali nakon oslobodilačkih ratova. S početkom Prvog svetskog rata, počinju i prvi sukobi sa Austrougarskom.

Nakon atentata na Franca Ferdinada u Sarajevu 28. juna 1914. koji je izvršio Gavrilo Princip dolazi do Julske krize, u toku koje je Austrougarska izdala neprihvatljiv ultimatum Srbiji 23. jula, pod optužbama da je atentat orhanizovan u Beogradu i da nije posledica individualnog čina. Rat Srbiji je objavljen 28. jula, a sledećeg dana bombardovanjem Beograda počinje Prvi svetski rat.

Srbija je u toku balkanskih ratova izgubila veliki broj ljudi i možemo slobodno reći kako je pravo čudo da su srpski vojnici uspeli da poraze austrougarske snage na Ceru.

U izveštaju Živojina Mišića, pomoćnika Štaba srpske Vrhovne komande, navodi se da su austrougarske trupe s levih obala Drine i Save, počev od avgusta u pet časova popodne "tukle su artiljerijski pojedine tačke na našoj obali na frontu dugom od Rače do Loznice,a na Sabi tukao je Šabac".

U isto vreme, srpska vojska je primetila neprijateljske snage na obali na frontnom potezu Šabac-Loznica-dolina Jadra. Po ovim znacima pretpostavljalo se da će neprijatelj uskoro preći preko Drine.

Srpska vojska se u odbrani od napada pokazala veoma veštom i organizovanom. I danas se smatra da su komandanti srpske vojske pokazali izuzetnu veštinu organizacije, a srpska vojska pod njihovim vođstvom se pokazala vešta u ratovanju.

Kad je neprijatelj prešao Drinu, general Stepa Stepanović je postupajući po naređenjima, smesta obrazovao Cersku udarnu grupu. Konjička i Šumadijska divizija upućene su da ugrožavaju neprijatelja u Šapcu i da čuvaju pozadinu Cerske udarne grupe. Ratni planovi i Stepanovića koji je želeo da ovlada Cerom, odnosno vrhom zvanim Kosanin grad, a i austrougarskoj vojci je Cer bio deo osvajačkih ciljeva.

Oko ponoći, imeđu 15. i 16. avgusta 1914. godine, po strašnom pljusku došlo je do iznenadnog susreta u pokretu kod sela Tekeriš između 2. Prekobrojnog puka Kombinovane divizije i jedne kolone 21. austrougarske divizije. Ta austrougarska divizija je takođe nastupala grebenom Cera ka Tekerišu sa ciljem da ovlada pravcem Šabac-Tekeriš-Zavlaka-Krupanj.

Isti ciljevi dve vojske na suprotnim stranama izazvali su sukob.

Srpski vojnici su pokazali odlučnost i borbeni duh, ali ni neprijateljska vojska je pokazala veliki borbeni moral. Neki delovi 21. divizije iste noći pobegli su čak u Bosnu, sejući usput strah i paniku... Ta divizija je tek sutra, 16. avgusta, uvedena u borbu koja se ponovo rasplamsala na samom Ceru.

General Stepa komandovao je iz prve linije i jutarnji napad neprijatelja rešenog da osveti uništenje svoje 21. divizije bio je zaustavljen, a Druga armija sačuvala je svoj položaj na Ceru. Preostale delove 21. divizije, najvažnije jedinice neprijateljskog Petog korpusa, uništila je srpska Konjička divizija.

Komandant austrougarske Pete armije, general Liberijus fon Frank, pokušavao je povrati borbenu inicijativu pregrupisanjem snaga i ubacujući rezervne vojnike, ali sve je to prošlo bezuspešno.

Ujutru, 17. avgusta, poslao je svoju Devetu diviziju na Cersku udarnu grupu. Ponovo su se razvile teške borbe sa obostranim gubicima. Situacija se menjala iz časa u čas, dok krajem dana nije počela da prevaže na srpsku stranu.

Sve austrougarske trupe s Cera su se 20. avgusta vratile preko Drine u Bosnu, a od 21. do 24. avgusta vođene su završne borbe na mostobranu kod Šapca. Tad je konačno oslobođen Šabac, neprijatelj proteran, a pobedonosno završena bitka na Ceru.

Austrougarska Balkanska vojska izgubila je u bici na Ceru 600 oficira i 23.000 vojnika. Srbi su izgubili 259 oficira, a 16.045 vojnika je izbačeno iz stroja, od čega 2.107 poginulih.

O Cerskoj bici je snimljen i film, uglavnom sastavljen od fotografija, koji na sugestivan način predočava prvu bitku u Prvom svetskom ratu i prvu, potpuno neočekivanu pobedu srpske nad austro ugarskom vojskom.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Buldoger

    12. avgust 2014 | 18:57

    Neka je vecna slava palim junacima i pravim, hrabrim borcima!!!

  • Marko

    12. avgust 2014 | 19:04

    Slava srpskim junacima!

  • Strucnjakowsky

    12. avgust 2014 | 19:21

    I dan danas strani vojni analiticari utvrdjuju kojom taktikom je pobedjena tada najveca svetska sila.O tome je i Discovery chanel prikazivao.Slava junacima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA