Svima bi nam život bio lepši kada bismo na ovakav način kritikovali neistomišljenike
Ima načina da iznesete svoj kritički stav, a da pri tome ostanete blagonakloni prema svom neistomišljeniku, da vam cilj bude, ne da pobedite protivnika, već da dođete do istine.
U neslaganjima oko moralnih ili naučnih pitanja Artur Martine u svom vodiču za umetnost vođenja razgovora iz 1866. godine, savetuje "neka vaš cilj bude da dođete do istine, a ne da pobedite svog protivnika. Tako nikada nećete biti na gubitku kada izgubite u raspravi, a steknete nove uvide."
Nažalost, malo je ljudi koje se vode ovim savetom kada raspravljaju o nekoj temi, a naročito kada se razgovor vodi putem interneta i kada, zaklonjeni iza tastature, pucamo po protivniku iz svoje pravedničke artiljerije.
Ali to ne mora da bude tako, ima načina da iznesete svoj kritički stav, a da pri tome ostanete blagonakloni prema svom neistomišljeniku, da vam cilj bude, ne da pobedite protivnika, već da dođete do istine, ne da budete u pravu po svaku cenu, već da razumete drugu stranu i bliže međusobnom razumevanju.
Daniel Denet, kojeg mnogi smatraju najboljim američkim savremenim filozofom, postavlja jedno od ključnih pitanja savremene kulture u kojoj svi imamo tendenciju da budemo kritičari: "Koliko treba biti blagonaklon kada kritikujete mišljenje svog protivnika?"
On nam nudi najbolji protivotrov za našu težnju da se narugamo svojim neistomišljenicima i savetuje nas kako da damo uspešan kritički komentar u četiri jednostavna koraka.
1. Pre svega treba pokušati preformulisati mišljenje protivnika jasno, slikovito i verodostojno tako da vaš protivnik kaže: Hvala, voleo bih da sam ja to tako znao sročiti.
2. Treba da navedete tačke oko kojih se slažete, naročito ako to nisu stvari oko kojih postoji opšte slaganje.
3. Treba da navedete sve što ste naučili od vašeg protivnika.
4. Tek tada je dozvoljeno da iznesete svoje neslaganje ili kritiku.
Kada bi se ovaj kodeks ponašanja mogao primeniti na komentare na internetu, svima bi nam život bio lepši.
Ali nemojte misliti da je ovaj savet naivan i utopijski. Denet ističe da je ovo zapravo dobra psihološka strategija kojom se postiže jedna ključna stvar: Svog protivnika pretvarate u dopadljivijeg slušaoca vaše kritike ili neslaganja, što vam daje prednost u daljem razvoju diskusije.
(Telegraf.rs)
Video: U Narodnom muzeju Srbije otvorena izložba "Odličja i zaveštanja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragana
Slažem se s njime. Danas većina ne zna normalno i pristojno komunicirati. Više manje se sve svodi na vrijeđanje drugoga. A ne vidim čemu to...Treba imati svoj stav! Ali isto tako,poslušati i tuđi. Ne moramo ga uvažiti,ali bi ga trebali poštivati... Samo da je malo više pristojnosti...bilo bi nam mnogo lakše i bolje...
Podelite komentar
Mujo
Pre puno godina citao sam intervju sa Ivom Andricem. Izmedu ostalog je govorio o umetnosti susanja. Verujte, cesto mi je to na umu I trudim se da u svakodnevnom zivotu saslusam ljude bez obzira da li se sa njima slazem ili ne. Jedino kada neko nema meru, pretera I puno prica ne dajuci drugom bar nesto da kaze izvinim se I odem.
Podelite komentar
Zoran
Ma da, to je problme u svetu. Otimanje tudjih resursa, bombardovanej svake godine neke drzave, pod parolom demokratije, to je sve normalna stvar. Problem je samo u recniku. oMogli ste bela slova da stavite a ne bledo siva. Manje bi se videla, skoro nista.
Podelite komentar