Otkrili ste nam gde se sve kriju zveri koje kidaju plen, šire zaraze i pare se sa psima, čim smo vam pokazali sliku jedne ubijene (MAPA BALKANA)
Vest da je lovac u hrvatskom Međimurju ustrelio šakala iznenadila je mnoge neupućene žitelje Balkana, ali kako stvari stoje, izgleda da je ovih divljih pasa daleko više nego što se u prvi mah moglo pretpostaviti.
Šakal je primećen u mnogim područjima Srbije gde deluje u čoporu, a najviše noću kada su mu omiljeni plen zečevi, kokoške, fazani a neretko i srne.
Ono što najviše zabrinjava je što su se šakali toliko približili naseljima da je očito pitanje trenutka kada će biti većih incidenata.
Lokacije na kojima su viđeni čopori šakala
Apatin, Srem
Zvanično potvrđeno da se šakali nalaze na teritoriji opštine. Kako nemaju prirodnih neprijatelja, poslednjih godina se razmnožavaju velikom brzinom.
Okolina Smedereva
U mnogim selima mogu se primetiti kako tokom noći lutaju u potrazi za hranom.
Pančevački Rit
Veći broj divljih pasa uništava domaće životinje kidajući im organe pred očima meštana.
Ivanjica
Meštani ovog dela Srbije kažu da ih ima jako mnogo, ali da niko to zvanično neće da potvrdi.
UBIO ŠAKALA U IVANJICI: Išao sam u lov sa kolegama, a onda su me pogledale oči zveri
Valjevski kraj
Šakali su ovde, prema tvrdnjama naših čitalaca, uništili na desetine stada ovaca.
- Noću se čuju kako čudno zavijaju i dozivaju se a viđeni su od većeg broja mestana i niko ništa ne preduzima na rešavanju tog problema niti se organizuju lovačke hajke dok opština ljudima plaća milionske štete koje su navodno počinlii psi lutalice. Tako je kad oni koji to treba da znaju ne razlikuju psa od šakala, pa posle psi ispadnu žrtve - glasi jedan od komentara.
Pomoravlje i atari blizu Vršca
Viđeni su čopori koji noću traže plen dolazeći i do dvorišta meštana.
Vrčin i Padinska Skela
Meštani se žale da niko ništa ne preduzima oko sve većeg broja šakala u okolini.
Sela severne Vojvodine
Primećeni kod mesta Kupusina kako love zečeve i srne. Ima ih u Čonoplji kod Sombora.
Velika moštanica
Nekoliko primeraka divljeg psa primećeno u blizini prvih stambenih zajednica.
Petrovac na Mlavi
Viđeni u okolini sela Lopušnik i Dobrnje.
Bosutska šuma, Šid
Navodno ih ima toliko mnogo da su se meštani okolnih sela već navikli na njih.
Prepadaju meštane po Bosni i Hrvatskoj
Šakali su poslednjih godina najviše primećeni u oblastima na ušću Jablanice u Savu. Bosansko-hercegovački mediji javljaju da ih najviše ima na područjima Kozara/Bosanska Dubica i Bosanska Gradiška.
Krajem novembra je jedan mužjak šakala ubio 20 ovaca u semberskom selu Amajlije.
ZAŠTO SU TOLIKO OPASNI?
Šakali mogu, kako je nauka dokazala, da se pare sa domaćim psima što predstavlja opasnost za sve, najviše iz ugla raznih bolesti koje ova divlja životinja prenosi.
Šakali prenose besnilo, trihinelozu i alariozu i na ljude jer borave na istom prostoru gde i čovek ili domaći pas.
Love u čoporima od 5, 6 pa i više jedinki, podižu legla do 10 mladunaca, požvrtvovani su roditelji i imaju jasno podeljene uloge u čoporu.
Pored zečeva i fazana plen su im i lisice koje često izbacuju iz njihovih jazbina.
Ukoliko primete bilo kakvu neobičnu promenu u okruženju ne izlaze na čistinu. Veoma su lukave životinje koje je teško uloviti, kao i isterati iz šipražja u kojem najčešće provode vreme.
(Telegraf.rs)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
.
Sloboda zivotinjama od ljudi koji su se naselili u njihovim stanistima...!Zakon prirode,a ne kao sto ljudi,po anatomiji biljojedi,odgajaju i hrane se sa neduznim zivotinjama...!Covek je najvece zlo na planeti...!!!
Podelite komentar
doberman
pa udomite ih ako vam toliko zao, inace sakal je iz azije i ovo mu nije prirodno staniste, klasicna invazivna vrsta, unistili smo evropskog sivog vuka, namnozila se krupna divljac koja je razorila sume i vode...
Podelite komentar
Lovac
U opstini Lebane, tacnije u selu Goli Rid ima sakala koliko hocete. Setaju de slobodno! Tako da te zivotinje postoje na jugu Srbije
Podelite komentar