Sahrane su luksuz za Hrvate, a mnogi svoje najmilije ispraćaju na rate: Situacija sa cenama u Beogradu nije ništa bolja
Zvuči neverovatno, ali u mnogim zemljama u regionu sahrane preminulih predstavljaju pravi luksuz, pa mnogi ljudi svoje najmilije koji su ih napustili, sahranjuju na rate.
U ovom gradu nema mesta za mrtve: U Valjevu sahranjuju gde stignu, čak i na vojnoj zemlji
Kako trošak pogreba jednoga dana ne bi snosila njihova porodica, Osječanka Desa i njen suprug kreditom su kupili i uredili grob.
- Odlučili smo se za to kada je suprug otišao u penziju, da deci ne ostavimo dug. To je velik trošak. Mogu vam reći to nas je jako puno koštalo, preko 3.300 evra - ispričala je Desa Špek.
Za grobno mesto s okvirom potrebno je izdvojiti oko 1.200 evra, a najskuplja grobnica prodata u Osijeku koštala je skoro 25.000 evra.
Najjeftinija su grobna mesta bez okvira, ploče i spomenika, piše Dnevnik.hr.
- Najniža cena grobnog mesta je 150 evra, znači, najjeftinija oprema 130 evra. To je oprema koja obuhvata sve što je potrebno da se sahrana sprovede - rekao je Hrvoje Ostrički, direktor komunalne firme.
Jedna od najvećih stavki upravo su sanduci, a zbog konkurencije na tržištu i pogrebnici nude popuste.
- Cene pogrebne opreme se kreću od 225 - 240 evra. Srednje cene su oko 400 evra pa nadalje. Bitno je za reći da ne naplaćujemo gradski prevoz, ne naplaćujemo umrlice - rekao je Damir Erdeljić, radnik privatnog pogrebnog preduzeća.
Cena najskromnije sahrane u Osijeku oko 530 evra
Sanduk i grobno mesto nisu jedini izdaci.
- Potrebno je računati i na troškove oko same organizacije sahrane, dakle, od korišćenja hladnjače, od korišćenja mrtvačnice, od samog vođenja sahrane, to je negde oko 300 evra - objasnio je Domagoj Vinaj, tehnički rukovodilac komunalne firme.
Cena najskromnije sahrane iznosi negde oko 530 evra. Za dostojanstveniju sahranu, koja podrazumeva i spomenik, potrebno je oko 2.600 evra, dok će luksuzna varijanta sa grobnicom, kamenom pločom, američkim sandukom i ukrasima premašiti 9.300 evra.
Svemu treba dodati troškove za sveštenika, cveće, muziku i detalje poput vrste slova na spomenicima, piše Dnevnik.hr.
Graviranje jednog slova košta oko 1 evro, njegovo bojenje u srebrnu boju dodatnih pola evra, a pozlata sa pravim zlatom oko tri evra.
Cena smrti je kao suvo zlato, ali u odnosu na Zagreb ili Split, Osijek je još uvek jeftiniji.
Cene u Beogradu
Situacija nije ništa bolja ni u našoj prestonici ako je suditi po cenovniku Pogrebnih usluga Beograd. Prosečni troškovi sahrane iznose 300 evra. Troškovi montaže spomenika iznose između 40 i 170 evra.
Prosečna cena kremacije iznosi 270 evra. Smeštaj prve urne u kasetu košta oko 25 evra, a sa svakom sledećom raste i cena.
Cena nagrobnog spomenika od mermera iznosi 1.260 evra, dok je spomenik od granita 1.420 evra.
Cena čitulje i druge dokumentacije iznosi 20 evra po dokumentu. Prosečni troškovi pogrebne opreme iznose 300 evra.
Što se tiče cvetnih aranžamana, cena zavisi od toga da li se uzima suza ili venac. Najskuplji venac iznosi 140 evra, dok je najjeftiniji 35 evra.
Najskuplja suza košta 370 evra do je najjefitnija varijanta 15 evra.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić u Davosu: Zadovoljan sam razgovorima sa Fon der Lajen, Švabom i kompanijom Arčer
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zivojin
Kad sklopim oči bas me briga decu biti bačen,
Podelite komentar
Пера
Sta me briga za hrvate sad ra zumem zasto vas hrvati mrze.
Podelite komentar
Belogradjanin
Koji jomentar jos dati kad pogledas stavke na racunu muka ti je kesa kao da sam isao u mesaru, transport kao da voze konkord... a o hladnjaci da ne govorim njihovom krivicom 10 dana a bol i agonija da ne govorim..
Podelite komentar