U ovom delu Srbije celo leto se ore, ali ne za setvu: Jedan kraj je postao duvanska Kolumbija, i tamo se vodi velika borba!
Celo leto u Mačvi se ore, ali ne za setvu, već po nalogu inspektora za suzbijanje privrednog kriminaliteta koji sa fitosanitarnim insprektorima otkrivaju ilegalno zasađen duvan.
- Inspektori su obišli 21 lokaciju na teritoriji Bogatića - sela Uzveće, Belotić, Badovinci i Klenje i pronašli da je duvan ilegalno zasađen na površini od 31,5 hektara. Količina otkrivenog sirovog lista sa ovih parcela je oko 62 tone čija je vrednost oko sedam i po miliona dinara - kaže Milena Avramović, zamenik javnog tužioca u Osnovnom tužilaštvu u Šapcu.
Duvan sa tih parcela je uništen zaoravanjem. Protiv vlasnika parcela podneto je 20 prekšajnih prijava. Otkriven je i slučaj u Uzveću gde je na dva hektara pronađen ilegalni zasad i protiv vlasnika je podneta krivična prijava - dodaje Avramović.
Uglavnom su to poljoprivrednici koji uzgajaju duvan, ali se nadaju da ih niko neće proveravati, pa svoje parcele prošire mimo kooperativnog ugovora sa proizvođačem koji je upisan u Registar proizvođača duvana, što su obavezni po zakonu.
U takvim slučajevima podnose se prekršajne prijave. Kada uopšte ne postoji ugovor, onda se traži krivična odgovornost.
Akcije suzbijanja nelegalnog prometa akciznih proizvoda napunile su hale šabačke industrijske zone oduzetim duvanom. Tu su mašine za sečenje, vage za merenje i razne aparature kojima se dobija boja nalik dukatu, što povećava cenu.
Ilegalnu robu policija pronalazi u kućama, šupama, podrumima, prilikom pretresa automobila kojim su krenuli da isporuče robu na crno tržište, a bilo je i slučajeva da su duvan slali kurirskom službom.
Više se ne oduzima na kilograme, već na tone.
Od početka godine šabačka policija je u duvanskoj Kolumbiji zaplenila 14 tona rezanog duvana u listu, kao i 7.500 boksova različitih cigareta. Podnete su 53 krivične prijave protiv 73 osobe za nedozvoljenu proizvodnju ili trgovinu duvana.
Nedavno je kod mladića pronađeno pola tone duvana, vrednosti oko 200.000 dinara. U većini slučajeva u podrumima su instalirane aparature za sečenje, merenje i pakovanje robe koja pronalazi kupce na domaćem ili stranom tržištu.
Duvan je akcizna roba i policija ima instrukciju da ga traći kao i drogu, pa su neki dileri prešli na duvan. Manja je zarada, ali je mnogo manja i kazna. Uglavnom završe sa uslovnom osudom i novčanom sankcijom.
- Za nedozvoljenu proizvodnju predviđena je novčana kazna ili zatvor do dve godine. Za nedozvoljenu trgovinu kazna je od tri meseca do tri godine zatvora i tu tražimo uslovnu osudu i novčanu kaznu.
Kazne su od 10.000 do 200.000 dinara, u zavisnosti od količine i okolnosti - objašnjava Avramović.
(Telegraf.rs/Blic)
Video: Predstavljena monografija o grupi Smak
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
WILSON
Ne mogu da verujem,da Država uništi duvan što je ilegalno zasađen to bi u Titovo vreme bilo oduzeto i predato zadrugama.
Podelite komentar
SUZA
Sve videli od političara! Kakva politika takav narod!
Podelite komentar
Baba
Zašto bi duvan bio ilegalan?!!! Pa to jeste biljka koja treba dase seje.!! Bolje je da se bogati duvanska mafija nego da ljudi pošteno rade!!!!!
Podelite komentar