Najvažniji zakon o internetu stupa na snagu 25. maja: Kako će to uticati na sve u Srbiji koji ga koriste?
Od 25. maja nijedna firma koja prati ponašanje korisnika na internetu i prikuplja lične podatke neće to moći da radi bez naše jasne saglasnosti, a ukoliko poželimo moći ćemo da tražimo da se naše ime potpuno izbriše iz internet pretraživača.
Ovo su samo neke od posledica uvođenja Opšte uredbe o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR), seta pravila koja krajem maja stupaju na snagu na nivou EU, ali koji će obuhvatiti i sve kompanije van Unije koje nude robu ili usluge njenim žiteljima.
Svi koji žive u ovim zemljama neće moći da koriste WhatsApp ako imaju manje od 16 godina
U Kancelariji Poverenika za informacije od javnog značaja objašnjavaju za portal Telegraf da će sve kompanije već u fazi pokretanja neke usluge biti obavezne da razviju sistem zaštite podataka i da procene sve moguće rizike, a potom će morati da traže eksplicitnu saglasnost od svakoga od nas da bi obrađivali naše.
U te podatke spadaju JMBG, imejl adresa, broj telefona, kućna adresa, kao i mnogi drugi podaci.
- Ćutanje i unapred štiklirano polje prilikom posete internet stranama neće se više smatrati pristankom. Drugim rečima, pristanak neće moći da se podrazumeva i moraće da postoji mogućnost njegovog opoziva u svakom trenutku - kažu u Kancelariji Poverenika.
Oni napominju da dete koje ima manje od 16 godina ne može da da ovu vrstu pristanka, što u teoriji znači da mlađi od tog uzrasta ne bi uopšte smeli da koriste društvene mreže i aplikacije za četovanje.
Ova uredba uvodi i pravo na zaborav što u prevodu znači da ćemo imati pravo da tražimo da naše ime bude nevidljivo u internet pretraživačima. Naravno, ovo pravilo će imati svoje izuzetke omeđene pravom na slobodu izražavanja.
- Ako se podaci o ličnosti obrađuju za potrebe direktnog marketinga, lice na koje se podaci odnose imaće pravo da u bilo kom trenutku uloži prigovor - kažu u Kancelariji Poverenika.
Takođe, omogućava nam se da kada prestanemo da koristimo usluge jedne kompanije, svoje podatke prenesemo u drugu.
Kazne za one koji se budu oglušili o ovu Uredbu biće drakonske.
- Za kršenje pojedinih odredaba, iznos kazne se kreće se i do četiri odsto celokupnog godišnjeg prometa, odnosno 20 miliona evra, zavisno od toga šta iznosi više - kažu u Kancelariji Poverenika za Telegraf.rs.
GDPR je usvojen 2016. godine, ali je dat period od dve godine da se kompanije prilagode ovom inovativnom sistemu.
VIDEO: Saznajte sve o bezbednosti vaših ličnih podataka
(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)
Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aleksa
A šta je sa ostalima koji pružaju internet usluge? (mobilni operateri, internet izdanja raznih medija)
Podelite komentar