Jedemo otrovan paradajz i to piše na deklaraciji: Evo kako da ga prepoznate - ima ga na svakoj pijaci, možda ste ga i vi kupili!
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije NOPS Goran Papović smatra da ova nepoštena trgovačka praksa mora da se sankcioniše zakonom
Mnoge je ovih dana zabrinula fotografija gajbica paradajza snimljena navodno na Kvantaškoj pijaci u Beogradu na čijoj deklaraciji, pored naziva proizvoda, godine berbe, imena turskog izvoznika i srpskog uvoznika, stoji i stravično upozorenje: "Kora nije za ljudsku ishranu"!
Ako kupujete ove dve vrste voća, u velikom ste problemu
Ovo, kako tvrde stručnjaci, znači da je proizvod zatrovan pesticidima i opasan po ljudsko zdravlje, ali da toga, nažalost, ima na svakoj pijaci u Srbiji. Narod to jede jer ne zna da mu to ugrožava zdravlje!
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije NOPS Goran Papović smatra da ova nepoštena trgovačka praksa mora da se sankcioniše zakonom.
- Kada je kora poprskana pesticidima, naravno da nije za ljudsku ishranu jer je otrovna i opasna po zdravlje, ali građani ne znaju šta kupuju i ne sumnjaju da koru paradajza ne smeju da jedu! Većina paradajza se uvozi iz Turske i Albanije i da bi zadržao svežinu od pakovanja do prodaje, što sve može da traje i do tri meseca, oni ga prskaju specifičnim otrovima. Zato danas paradajz i izgleda tako plastično, dok neprskani domaći paradajz istrune i pojavi mu se buđ nakon jednog dana ako nije u frižideru. Moramo bolje da kontrolišemo šta uvozimo i da uvedemo dodatne analize - smatra Papović i oddaje da niko ne zna koliko su otrovnog voća i povrća građani već pojeli.
Agroekonomista Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta neprijatno je iznenađen da se tako nešto dešava.
- Ne mogu da verujem kako je uopšte moglo da uđe u našu zemlju nešto na čemu stoji da nije za ljudsku ishranu! Takve stvari ne smeju da se dešavaju. Dok nisam video sliku da se stvarno radi o paradajzu, posumnjao sam da su u pitanju pomorandže ili limun, jer njihova kora nije za jelo, ali ovo je stvarno strašno - izričit je Ševarlić u izjavi za "Kurir".
Zreloj boji voća i povrća dosta doprinosi zabranjeni biljni otrov "etrel". Voće i povrće sa njegovom upotrebom brzo sazri, ali nema nikakav ukus.
Mnogi ga nabavljaju na crno iz zemalja u okruženju, ali se može naručiti i u pojedinim poljoprivrednim apotekama, koje ga nabavljaju ilegalnim kanalima.
VIDEO Pitanje je da li je ovakvo povrće dobro za životinje:
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
E tako nam i treba kad uvozimo povrce,a sela pusta,lizvade u korov zarasle...
Podelite komentar
jupiter
Ljudi, kada biste znali sta sve jedete, izbila bi prehrambena revolucija u roku od jednog dana. Zapitajte se koji su pravi razlozi autizma, dijabetesa, srcanih oboljenja itd.
Podelite komentar
Aleksandar
Zašto je precrtano ime uvoznika.On može da truje našu decu i nas a mi ne može da znamo ko uvozi ovaj otrov.Zašto je precrtano ime uvoznika !!!!!!!!!!!!
Podelite komentar