Razbijamo najveću zabludu većine ljudi prilikom pisanja čekova
Bankari objašnjavaju da datum puštanja čeka ne zavisi od njih, nego od trgovaca
Svako od nas pri plaćanju čekom na njega upisuje datum realizacije, jer računamo da ćemo tada na računu imati tih 5.000 dinara "viška". Ipak, trgovci i banke ovaj datum često ne poštuju, pa čekovi na realizaciju stižu i mesec dana kasnije, a dešava se i da se poklope sa narednim i da nam naprave potpuni finansijski haos.
Građani zbog kamata odustaju od platnih kartica i vraćaju se čekovima
Kako to tačno izgleda u praksi i koliko problema može da napravi, uverila se i naša čitateljka Tanja Ilić.
- Ispisala sam dva čeka za kupovinu čizama. Jedan je trebalo da "ide" 15. u mesecu, a drugi 10. u narednom mesecu, jer mi plata stiže iz dva dela. Kada sam primila drugi deo plate, sačekao me je šok! Oba čeka puštena su istog dana i sa računa mi je odjednom skinuto 10.000 dinara. Da mogu to da podnesem finansijski ne bih ni koristila čekove - objašnjava Tanja.
Dušan Uzelac sa portala Kamatica, objašnjava da bi banke morale da poštuju datume napisane na čekovima, ali da to u praksi često ne rade.
- Važno je da svi znaju da banke nikako ne smeju da puste ček pre napisanog datuma, to je strogo zabranjeno. Trebalo i da bude zabranjeno i puštanje čeka posle roka koji smo im dali, ali nije, tako da se često dešava da bankari skinu novac sa naših računa davno nakon što smo zaboravili da smo ček uopšte napisali - kaže Uzelac.
Bankari objašnjavaju da datum puštanja čeka ne zavisi od njih, nego od trgovaca.
- Rok koji trgovci imaju da nam dostave čekove je sedam dana, ali veliki trgovci čekaju da im se nakupi dovoljno čekova sa sličnim datumom prispeća, pa da ih onda u isto vreme i naplate. Mi ne možemo da skidamo novac sa računa dok nam ti čekovi ne stignu u banku, realizujemo ih tek kada nam stignu na naplatu - tvrde u jednoj banci.
Za godinu dana u Srbiji je ipisano čak sedam miliona čekova, a najviše ih ispisuju penzioneri, od kojih mnogi i žive od čekova. Upravo njima ovakva neodgovornost banaka može najviše da naškodi, jer ih ispisuju tako da se realizuju na dan kada legne penzija koja u mnogim slučajevima jedva pokriva dva čeka.
(G. Avalić/g.avalic@telegraf.rs)
Video: Bela kuća konferancija za novinare Karin Žan-Pjer
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoncha
Problem je u nama samima,jer svi se bune kada im se puste dva čeka u isto vreme,s niko se ne buni kada uoči da prvi ček nije prošao navedenog datuma,misleći da je zaboravljen zauvek.E kada se pojavi kasnije,onda kriv trgovac...
Podelite komentar
Marina
Pa ako vidis da ti cek nije realizovan tog datuma kada si ga napisao,onda ostavis na racunu novac za pokrice tog ceka bas kao da je i realizovan i tada nema sokiranja.Ne razumem neke ljude.Nije se sokirala kada joj na datum realizacije nije pusten cek i kada je imala viska pet hiljada ali se sokirala narednog puta kada su oba realizivana.Nekada su me ti cekovi odrzavali u zivotu i bili mi bas dobrodosli nebitno kada su bili realizovani na datum ili kasnije..
Podelite komentar
Bojana
Pa, znate kada ste napisali. Jednostavno taj novac ste potrošili. Tako se ponasajte i nema iznenađena, ako prođe kasnijw.
Podelite komentar