OVO JE PRAVI LEK ZA OPORAVAK SRPSKOG SELA: Za 6 meseci 182 novoosnovane zadruge i 196 miliona dinara podsticaja
U Palati Srbija danas je potpisano još sedam ugovora za dodelu bespovratnih sredstava Vlade Republike Srbije, ovoga puta zadrugama u Centralnoj, Istočnoj i Zapadnoj Srbiji, kao i Vojvodini. Time je zaokružen prvi ciklus dodele sredstava namenjenih zadrugama koji je sada pokrio čitavu teritoriju Srbije.
Dokle će cene povrća skakati: Precizna tabela koja vas priprema za Novu godinu (FOTO)
Novac je dodeljen u okviru projekta „500 zadruga u 500 sela“ kao deo Programa sprovođenja mera ravnomernog regionalnog razvoja Republike Srbije učešćem države u ekonomsko-finansijskim podsticajima za osnivanje novih zadruga i investicione projekte postojećih zadruga u 2017. godini.
Ministar u Vladi Srbije Milan Krkobabić, zadužen za regionalni razvoj i koordinaciju rada javnih preduzeća rekao je tom
prilikom:
- Ova 2017. godina je istorijska za zadrugarstvo Srbije. Ponosan sam na zadrugare, na lokalne samouprave i sve koji su učestvovali u buđenju zadrugarskog duha, a ovo je i prvi put da država podstiče srpske domaćine na ovaj način.
Uz podršku Odbora za selo SANU i Zadružnih saveza Srbije i Vojvodine svedoci smo da je u prethodih pola godine formirano čak 182 nove zadruge koliko je inače osnovano u prethodnih pet godina zajedno.
Ukupan iznos dodeljenih sredstava iz ovog programa u 2017. godini je 196 miliona dinara, čime je potpomognut rad 22 zadruge u Srbiji, a ministar je naglasio kako će sredstva koja država izdvaja za ovu namenu biti 4 puta veća naredne godine.
- Ideja je da kvantitet preraste u kvalitet, povezivanjem pojedinačnih specijalizovanih zadruga po horizontali, u složene sisteme koji bi se bavili i naučno-istraživačkim radom, kontrolom kvaliteta, izvozom i tako predstavljali ozbiljne privredne subjekte - rekao je Krkobabić.
Akademik Dragan Škorić čestitao je prisutnima i izrazio želju da ih u što skorije vreme vidi kao jake robne zadruge kojima će se Srbija ponositi i koje će imati proizvode zaštićenog geografskog porekla, a koji su, zajedno sa razvijanjem prerađivačkih kapaciteta, budućnost srpskog agrara.
Ugovore su, zajedno sa predsednicima opština kojima pripadaju, potpisale postojeće ZZ „Golubac“ iz Golupca, ZZ„ Agro Eko Voće“ iz Arilja, ZZ „Modoš“ iz Sečnja, ZZ „Agrodunav“ iz Odžaka, ZZ „ Euro Duo Kalem“ iz Lazarevca kod Kruševca i dve novoosnovane ZZ „K i S 2017“ iz Cerovca i ZZ „Profortun“ iz Kisača.
Zamenik gradonačelnika Novog Sada, Srđan Kružević zahvalio je u ime grada ministru Krkobabiću i izrazio zadovoljstvo što je jedna novoformirana zadruga od 9 na teritoriji Novog Sada dobila sredstva iz ovog programa.
Zadruga iz Kisača iskoristiće dobijena sredstva za kupovinu mehanizacije za širenje svog zasada jabuka.
Božo Joković, direktor zadruge „Agro Eko Voće“ iz Arilja, koja postoji od 2013. godine zahvalio je Vladi Srbije, ministru Krkobabiću i lokalnoj samoupravi što su aktivno podstakli udruživanje i rekao da je ovo prvi korak u jednoj novoj eri njihove proizvodnje izrazivši nadu da će kao i u razvijenim zemljama sveta zadruge postati okosnica razvoja naše zemlje.
Stevan Stanojković, direktor zadruge „Agrodunav“ koja već decenijama uspešno posluje u Odžacima rekao je da je ovo upravo podsticaj koji je bio potreban da malim proiizvođačima da vetar u leđa i osnaži ih u udruživanju i u zajedničkom nastupu na tržištu, jer prema njegovim rečima „Opstaje samo selo u kome postoje zadruge“.
(Telegraf.rs)
Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dragan
Da se covek nasmeje,nista drugo.Pre 20 tak godina su unistavali zadruge i pricali kako to nije isplativo,po otimase zemlju od zadruga za dzabe,hiljade hektara za tada hiljadu dojce mark,i sada ti isti prodaju zemlju za petnaest hiljada eura jedan hektar i ti isti sada pricaju kako treba otvarati zadruge opet,pa ovo je katastrofa.
Podelite komentar
anita
Jeste vise sa sela ne bezi 100 ljudi nego 99 sto se tice sela u Srbiji ono je umrlo a bas i ne vidim da ima neke nade da ozivi ponovo
Podelite komentar
BLEK STENA
Samo da pitam. Dali je za osnivanje zadruge potrebno da selo ima asfaltni put i dali je potrebno stabilno napajanje elektricnom energijom? Mislim ako su izmedju ostalih potrebna i ova dva uslova da dzaba ne podnosim zahtev.
Podelite komentar