TELEGRAF SAVETUJE: Uživajte na vodi bez rizika po život! (FOTO)

  • 0

Ionako pune, stranice crne hronike tokom leta karakteriše jedna pojava: utapanje mladih u jezerima i na kupalištima po čitavoj Srbiji. Sahranu tinejdžera koji su iz kuće izašli da se rashlade i provedu prijatno popodne, a vraćeni su u kovčezima, videlo je bar svako drugo srpsko selo ili varoš.

Tako je Varvarin 2. jula izgubio Dejana (29), Kovilovo je ostalo bez Nemanje (13), Veliki Laol se oprostio od Mirka (14), Veliko Gradište i dalje tuguje za Mariom (23) a Pavliš se sa neizmernom tugom oprostio od sestara Miljane (16) i Anđele (14).

U svetlu ove mračne statistike, kao i podataka da su spasioci na Adi Ciganliji u Beogradu od početka letnje sezone morali da reaguju čak 27 puta, Telegraf.rs je za vas napravio uputstvo kako da se ponašate na kupalištu i kako da reagujete u slučaju eventualne nevolje u vodi.

KUPAJTE SE ISKLJUČIVO TAMO GDE JE KUPANJE DOZVOLJENO!

Incidentne situacije, u kojima moraju da reaguju spasioci, nastaju zbog nepoštovanja pravila ponašanja na kupalištu. Kako za Telegraf kaže izvršni direktor Javnog preduzeća "Ada Ciganlija" Milan Ilić, najčešće kršenje pravila ponašanja na kupalištu odnosi se na boravak kupača u zonama u kojima je kupanje zabranjeno.

- Takve zone nalaze se na početku jezera u reonu gejzira, kod sudijskog tornja i tribina, kao i u zoni žičare za skijanje na vodi. Kupanje u ovim zonama je izuzetno nebezbedno usled nepostojanja postepenog ulaska u vodu, što kupačima otežava mogućnost da adekvatno procene sve opasnosti koje ih vrebaju - dubinu jezera i udaljenost od obale - objašnjava Ilić.

Ako se, ipak, kupate na ovim mestima, treba da znate za još jedan faktor rizika: usled konfiguracije terena i samih njihovih lokacija, ovde je uveliko otežan prilaz ekipama medicinske pomoći, kao i spasilačkoj službi.

AKO VAS UHVATI GRČ - NE PANIČITE!

Grčenje mišića je pojava s kojom se neki nose čitavog života. Mišići, posebno oni na nogama, mogu da se zgrče u toku hodanja, sedenja ili čak i u snu. Međutim, poseban problem nastaje ako vas grč uhvati u vodi. Kako zbog velike dubine vode niste u mogućnosti da se oslonite na drugu nogu, sednete ili legnete, lepeza mogućih rešenja prilično je mala.

Iako portparol beogradske Hitne pomoći dr Nada Macura insistira na tome da se kupači pridržavaju pravila kupališta i "ni pod tačkom razno" ne preplivavaju Savsko jezero, ipak izdvaja jedan savet za one kojima se desi nevolja s grčenjem mišića.

- Grč je problem i na suvom, a kamoli u vodi. Ipak, onaj koga to uhvati treba da proba, ukoliko je to moguće, da prste i stopala savije ka prednjoj strani potkolenice. To može da pomogne da bol prođe - savetuje Macura.

S njenim savetom saglasan je i izvršni direktor JP  "Ada Ciganlija" Milan Ilić. On posebno opominje da kupači ne paniče.

Panika je najveći neprijatelj i neophodno je izboriti se s njom. Ukoliko vas uhvati grč, lezite na leđa i plutajte dok se ne odmorite. Kod grča je potrebno da se istegne mišić koji je zgrčen, te se na taj način eliminišu svi njegovi negativni efekti - objašnjava Ilić.

ADA NIJE MESTO ZA DOKAZIVANJE - NE PREPLIVAVAJTE JE!

Jedan od načina da završite u delu jezera na kome je spasiocima teško da vas uoče ili da do vas dođu toliko brzo da vam zaista pomognu jeste da se upustite u preplivavanje Savskog ili bilo kog drugog jezera. Ovaj "sport" naročito je rasprostranjen među mlađom populacijom, a popularan je jer predstavlja način "dokazivanja" u društvu. Međutim, "face", nažalost, nekada loše procene svoje sposobnosti, pa se dogodi da tokom plivanja izgube snagu.

- S obzirom na veličinu Savskog jezera, udaljenost između obala, a naročito na izuzetno veliku posećenost u toku letnjih meseci, spasilačkoj službi je veoma teško da uoči one koji se nalaze na sredini jezera, a kojima je pomoć potrebna. Takođe, za njihovo spasavanje je potrebno određeno vreme, što u rizičnim situacijama može biti ključni faktor između nečijeg života i smrti - upozorava Ilić.

SUNČANICA UDARA I U VODI

Dr Nada Macura apeluje na posetioce kupališta da vode računa o sebi i da u vodu ne ulaze ako su veliki deo dana proveli na suncu.

- Sunčanica se najčešće dešava kao posledica dužeg izlaganja suncu, ali ona može da udari i dok ste u vodi. Ako se osećate loše ili znate da ste se već 'usijali' od sunca, onda nemojte ni ulaziti u vodu. Ipak, ako uđete, čim osetite mučninu, glavobolju ili neki sličan simptom, izađite napolje. Zato je i dobro da budete blizu obale, tamo gde je kupanje dozvoljeno - objašnjava Macura.

Izvršni direktor JP "Ada Ciganlija" na opasnost od sunčanice posebno upozorava starije sugrađane.

Starijim sugrađanima, naročito onima koji su hronični bolesnici, dešava se da zbog visokih temperatura i jakog sunca imaju pojačane tegobe, zbog čega se savetuje da se pridržavaju svojih terapija i da se, pre ulaska u vodu, obavezno jave najbližem spasiocu - apeluje Mile Ilić.

NE PLIVAJTE POSLE ALKOHOLA

Takođe popularno među mladima, posebno među srednjoškolskom populacijom, jeste plivanje nakon "samo dva piva". Nažalost, crna statistika pokazuje da "samo dva" često nisu samo to, a da "samo pivo" u kombinaciji sa suncem često može biti jače od "žestine".

Posetioci u alkoholisanom stanju nisu u mogućnosti da realno procene svoje sposobnosti, budući da alkohol onemogućava normalnu motoriku i disanje. Takođe, konzumiranje teške hrane i ulazak u vodu neposredno nakon obilnog obroka često otežavaju plivanje i mogu dovesti posetioce u situacije koje mogu biti opasne po život - upozorava Ilić.

BUDITE ODGOVORNI ZA SEBE

Zbog problematičnog ponašanja pojednih kupača, gradska vlast je prvobitno odlučila da dozvoljeno vreme kupanja ograniči od 10 do 19 sati. Srećom, odluka je preinačena, pa smo dobili još sat vremena "gratis". Dobili smo vreme za uživanje i dobar provod. Ipak, dobar provod ne znači preplivavanje jezera, skakanje sa pedaline u nedozvoljenim zonama, kao ni plivanje u alkoholisanom stanju. Telegraf je već pisao o tome kako da učinite dan na Adi urnebesno interesantnim.

(Milica Stojanović / Foto: Milena Đorđević)

 

 

 

Video: Priznala šta joj najteže pada, pa pomenula i partnera: Kaća Živković prvi put o majčinstvu!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA