Ušli smo u jedinu školu na Balkanu u kojoj đaci uče da voze avion: I ne smeju da imaju nijedan pokvaren zub (FOTO) (VIDEO)
Specifičan posao pilota može da obavlja samo tri odsto svetske populacije, a budući srednjoškolci koje zanima ovo zanimanje mogu da se obrazuju u Vazduhoplovnoj akademiji u Beogradu - jedinstvenoj školi takve vrste na Balkanu.
Putujete avionom? Evo koje mesto treba da rezervišete
Zoran Starčević, potpukovnik u penziji, vojni pilot i profesor stručnih predmeta, kaže da je za 30 godina karijere upravljao svim avionima domaće konstrukcije: Galeb, Jastreb, G4 i Orao.
Zašto toliko tapšemo kada avion sleti, a ne i kada autobus dođe do okretnice?
- Šest godina radim kao profesor i u svakom slučaju je lakše biti profesor nego leteti. To je jako zahtevan posao, i istina je, stvarno ne sme da se ima pokvaren zub u vilici, jer negativno utiče na rad srca, pritisak i u stanju je da poremeti sve ostale zdravstvene parametre - objasnio je on.
Kako kaže, svoj deci koja se opredele za ovu školu zajednička je ljubav prema vazduhoplovstvu - bez obzira da li se opredele za smer avio tehničara, tehničara vazdušnog saobraćaja, tehničara vazdušnog saobraćaja za spasavanje, tehničara vazdušnog saobraćaja za bezbednost i mehatroničara za transportne sisteme aerdorama, ili za neke od vojnih smerova koji su u ponudi.
- Već posle trećeg sedenja u simulator odmah znamo da li će neko biri dobar pilot ili ne. U početku na njemu rade dok ne uđu u materiju i problematiku letenja, a kasnije, po sticanju dozvole za pilota, vožnja na simulatoru letenja je obavezna određen broj sati, koji se priznaju isto kao i letenje. Na simulatoru letenja prolaze kroz sve one prilike koje bi mogle da im se dese u pravom avionu i da iskuse svih 1.186 mogućih kvarova, a sve sa ciljem da steknu rutinu i iskustvo.
Ne mogu sa delimičnim zanjem da odu da lete, moraju da savladaju sve, da znaju izlaz i postupke iz svih situacija. Većina tek kad krenu shvate koliko je teško, koliko ima da se uči, da je ozbiljno. Učenici moraju da osveste da se i na malim avionima gine, tako da i oni koji u početku simulator doživljavaju kao video-igricu, kasnije shvate da je u stvari to ozbiljna priprema za sve ono što ih čeka u realnim letačkim uslovima - objašnjava nekadašnji pilot, a sada profesor Starčević dok ga sa zida ponosno "posmatraju" kolege iz nekadašnjeg 6. lovačkog puka, današnje 204. avijacijske brigade, piloti koji su 1941. godine branili Beograd.
U ovoj školi prva PPL, odnosno privatna pilotska licenca, može da se dobije već sa 17. godina.
- Mi angažujemo aeroklub, u njihovim prostorijama se izvodi praktični deo, a kod nas dolaze licencirani predavači koji učenicima drže teoriju. Nakon što ispolažu sve delove, posle 50 sati letenja, dobijaju PPL dozvolu i u mogućnosti su da lete na sportskim letelicama - kaže Starčević i kao anegdotu prepričava da postoje deca koja nikada ranije nisu putovala komercijalnim letom ili nemaju vozačku dozvolu, ali zato poseduju letačku.
Pomoćnik direktora Drakče Vidojević kaže da im je najveća satisfakcija kada ga neko od bivših đaka vozi u pravom avionu, ali i da je neverovatno ponosan zato što su u kratkom vremenskom periodu uspeli da podignu upisni prag sa 60 na 90 poena.
Ekipa Telegrafa, koja ne ispunjava sve preduslove - nema adekvatno znanje, koordinaciju pokreta i perfektno zdravlje, a o dozvoli da i ne govorimo, rešila je da se ipak oproba u vožnji aviona. Našli smo se u njihovom simulatoru i otkrili koliko je zaista teško pilotirati.
Pogledajte video i saznajte da li je teže poleteti ili sleteti, kako se menjaju softveri na simulatoru, gde su smešteni brzinomer, veštački horizont, visinomer, koordinator zaokreta, navigacioni sistemi, sistem za komunikaciju i audionavigaciju, autopilot, ručice gasa, korak elise, pumpe za ubrizgavanje goriva, trimer, svetla, alternatori i ključevi kojim startujemo avion...
Sve ono što učenici Petar, Miloš i Bojan već znaju!
(S.I. - s.ilic@telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
skitnica
Odoh ja peske!
Podelite komentar
Saleš
Greška. Mehaničar mora da zna i delove i sisteme i način na koji pilot to koristi "ne prati ILS" i kako to može pilot da pokvari "neko je prosuo kafu po transponderu" i naravno nebuloze tipa "nešto se čuje tokom celog leta iz kabine"
Podelite komentar