Svaki dan se kupate na Lidu, a nemate pojma kakve sve TAJNE krije VELIKO RATNO OSTRVO! (FOTO)
Na manje od kilometar od strogog gradskog jezgra Beograda, nalazi se Veliko ratno ostrvo - zaštićeno prirodno dobro kojim malo koji grad na svetu može da se pohvali!
MISTERIJA MALOG RATNOG OSTRVA U BG: Ako stanete nogom na njega, odmah će vas progutati zemlja!
Većina građana Beograda i Zemuna ovaj rezervoar retkih ptica i prirodne, autohtone šume, posećuje samo zbog plaže Lido, dok istovremeno zaboravljaju ili nikada nisu ni znali šta sve krije 210 hektara zemlje koju zapljuskuju reke Sava i Dunav.
NAJZAD KUPANJE NA LIDU: Od 1. jula možete na zemunsku plažu!
Ekolog Dragan Simić na početku ekspedicije otkriva da je ostrvo podeljeno u tri zone zaštite - zonu turizma, zonu rekreacije i specijalni rezervat prirode koji pokriva najveći deo ove teritorije, kao i to da za svoje ime može da zahvali bogatoj ratnoj istoriji.
- Ostrvo je predstavljalo prirodnu granicu, gde je Austrija zauzela i branila severni (zemunski) deo, dok je jug pripadao Turskoj (beogradski deo). Na to nam ukazuju ostaci autrijske tvrđave i džamije, na koje nas upućuju stare istorijske karte Beograda. Pored njih, na jugozapadu možemo da lociramo i hotel. Takođe, na livadama su se nekada gajili kukuruz i lubenice, sa kojima se trgovala na gradskim pijacama - ispričao je ovaj ornitolog i dodao da su se kroz vekove ovde sprovodile razne aktivnosti, poput šverca, zakonite trgovine, artiljerijskog granatiranja, ali i sahranjivanja žrtava Jasenovca koje je Sava plavila ka jugoistoku ostrva.
Tu su i ilegalno izgrađene sojenice, koje bi vremenom i savesnim gazdinstvom trebalo da u potpunosti isčeznu iz rezervata prirode.
Prema njegovim rečima, da nije Velikog ratnog ostrva, ne bi bilo ni Beograda.
- Beograd ima privilegiju da ima zeleno srce. Domaća prirodna vegetacija svuda je uglavnom uništena, a ovde imamo potpuno prirodnu, autohtonu šumu, pola veka staru. Dominiraju bela vrba, crna topola, jasen, glog, ali i retki primerci belog lokvanja -nabrojao je Simić.
Veliko ratno ostrvo i vode koje ga okružuju, dom su za 196 vrsta ptica, od kojih su mnoge retke i zaštićene.
- Iz 1835. godine datira prvi zapis o koloniji čaplji. Na osnovu fosilnih ostataka i anatomije smatralo da su vranci i gnjurci najstarije vrste, ali se ispostavilo da su evolutivno najstariji guske, patke i labudovi.
Za nas je najvažniji orao belorepan, koji je nestao u Zapadnoj Evropi, a ovde ga još ima i spada pod strogo zaštićenu vrstu. Gnezde se na jako visokom drveću, kao što su hrastovi i jasenovi, a zbog upotrebe pesticida PPT 60-ih godina ova vrsta se suočila sa odumiranjem zbog sterilnosti, smanjene plodnosti i stanjene ljuske jajeta. Belorepan je pod stalnim nadzorom, a u 21. veku se u čitavoj Evropi brojnost oporavlja, i u Srbiji danas imamo oko 130 gnezdećih parova - rekao je on.
Kao najbitnije i najreprezentativnije vrste on izdvaja velikog i malog vranca, gaka, malu belu čaplju, crnu rodu, grogotovac, krdžu, riđoglavu patku, patku njorku, morsku crnku, vodomara, žutog voljića, sivog galeba...
- Trenutno ovde imamo i jednu kanadsku gusku koja pravi društvo labudovima. U pitanju je invazivna vrsta, koja se širi Evropom - objasnio je Simić i dodao da sve one imaju specifična ponašanja, način ishrane i preživljavanja.
(Telegraf.rs)
Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vuk1989
Jedan od najboljih članaka inače. Hvala za sve ove informacije.
Podelite komentar
EL NINJO
Ne moram ja sve da znam
Podelite komentar
ana
gde su ti grobovi zrtava Jasenovca . Jesu li zatrti ?
Podelite komentar