Rekonstrukcija reni-bunara će poboljšati snabdevanje vodom!
Gradski menadžer Goran Vesić obišao je danas reni-bunar na Čukarici, gde će biti ugrađeni novi drenovi kako bi se povećala količina dobijene sirove robe.
Obilasku su prisustvovali i predsednik opštine Čukarica Srđan Kolarić, direktor JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” Svetozar Veselinović i direktor Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda Branislav Popović.
Vesić je rekao da je ovaj bunar star 37 godina, imao je osam drenova i prikupljao je 145 litara vode u sekundi. S vremenom su četiri ostala bez funkcije i sada preostali prikupljaju oko 20 litara vode u sekundi.
– Rekonstrukcija je počela, biće ubačeno šest novih drenova i bunar će prikupljati 90 litara vode u sekundi. Rok za završetak radova za koje je izdvojeno 102 miliona dinara je septembar. Ovo je drugi bunar koji radimo. Prvi, koji smo nedavno obišli, nalazi se na novobeogradskoj strani i to je prvi reni-bunar koji je napravljen u Beogradu. Napravljen je pre više od 40 godina i za njegovu rekonstrukciju izdvojeno je 98 miliona dinara – objasnio je Vesić i dodao da na teritoriji Beograda postoji 101 reni- bunar, dubine oko 25 metara, gde se drenovima prikuplja voda koja se ubacuje u vodovodni sistem, prerađuje i takva stiže do građana.
Prema njegovim rečima, veoma je važno za građane Beograda da znaju „da smo počeli da rekonstruišemo ove bunare jer će to poboljšati snabdevanje vodom”.
– U okviru projekta rešavanja kanalizacije i vodovoda, cilj nam je da proširimo i vodovodnu mrežu. Izgradnjom fabrike vode Makiš 2 ima vode i za veći broj stanovnika nego što Beograd ima. Naš posao je da se vodovodna mreža proširi kako bi što više građana bilo priključeno na gradsku vodu. Zbog toga je i važan projekat Makiš–Mladenovac, u okviru kojeg su krenuli radovi od Zučke kapije ka Kaluđerici, koja će tokom ove godine i biti priključena i oko 40 do 50 hiljada ljudi će dobiti vodu.
VESIĆ: Aprilskim bombardovanjem su želeli da unište nas kao naciju! (FOTO)
Ti delovi grada imaju vodu, ali je bolje kada su vezani na gradsku, koja je kvalitetnija i gde je urednije snabdevanje. Do 2021. godine ćemo ceo južni deo grada, prema Mladenovcu, prikljičiti na gradski vodovod – istakao je gradski menadžer.
On je izrazio nadu da će u narednih desetak godina problemi tog tipa biti rešeni, te da će, osim što će biti završena kanalizacija, i veći deo prestonice biti priključen na gradsku vodu. Zbog toga je, dodao je Vesić, i neophodno da se urede reni- bunari. Ove godine se rade dva, a „Beogradski vodovod i kanalizacija” će obezditi novac za još nekoliko, jer je procena da je potrebno godišnje urediti pet bunara, kako bi u narednih desetak godina najkritičniji bili uređeni.
– Ovo je dokaz da se bavimo infrastrukturnim poslovima kojima se niko nije bavio i koji se toliko ne vide, pa nisu ni bili zanimljivi, a dolazili smo u situaciju da bunari presušuju i daju manje vode – zaključio je Vesić.
Srđan Kolarić je kazao da se uzvodno od vodoizvorišta nalaze naselja Umka, Ostružnica, Velika Moštanica koja nemaju kanalizacioni sistem, ali je napravljen plan da u narednom periodu i ta naselja budu pokrivena tim sistemom.
– U blizini ovih reni-bunara će biti formirana privredno-komercijalna zona koja neće ugrožavati vodoizvorište, a koja će omogućiti da se građani zapošljavaju – naglasio je Kolarić i zahvalio Gradu Beogradu i Direkciji za građevinsko zemljište i izgradu Beograda što je u ovoj godini izdvojeno oko 248 miliona dinara za različite investicije na teritoriji opštine Čukarica.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.