Ovo sveto mesto u Beogradu su Nemci 1941. godine zapalili! (FOTO)
Na mestu gde se danas nalazi Galerija Fresaka u ulici Cara Dušana u Beogradu, nekada je bila sefardska sinagoga Bet Izrael koja je izgrađena 1908. godine, ali je stradala u požaru u Drugom svetskom ratu.
Projektovao je Milan Kapetanović u mavarskom stilu, koji je u to vreme bio karakterističan za deo Španije koji je bio pod Arapima, s dva mala tornja, a spolja ju je dekorisao s horizontalnom trakastom šarom, a interesantno je da je kamen temeljac postavio tadašnji srpski kralj Petar, u znak jačanja jevrejske zajednice u zemlji.
Jevreji u Beogradu su bili veoma srećni što je kralj Petar načinio prvi korak u izgradnji sinagoge, ali im je još draže bilo kada je odlikovao novu zastavu jevrejskog pevačkog društva ordenom Svetog Save, zbog dvadesetpetogodišnjeg plodnog i uspešnog rada.
Naime, tada su Srbi bili prijateljski nastrojeni prema svojim sugrađanima Jevrejima, te su bili veoma ponosni na činjenicu da su dobili prvu zgradu koja je izgrađena u mavarskom stilu.
U bombardovanju Beograda aprila 1941. godine, deo sinagoge je bio srušen, a u jesen 1944. godine, nacisti koji su se povlačili iz prestonice Srbije su je zapalili.
Vatrena stihija je progudala čitav unutrašnji deo građevine koji je bio od drveta. Umesto da bude obnovljena, odlukom o eksproprijaciji, sinagoga Bet Izrael je srušena 1949. godine.
Danas, na mestu gde je bio ovaj jevrejski verski objekat, nalazi se Galerija Fresaka.
(M. Bojić)
Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dag
Taj deo grada,"Dorcol"bio je naseljeb jakom jevreskom zajednicom.U ulici koja je paralelna, sa ulicom Cara Urosa,ulici Kralja Petra I, se i danas nalazi,jevrejska opstina.arh.Kapetanovic,koji se pominje u clanku,je uzrocnik, mozdanog ,smrtng udara,dr.Arcibalda Rajsa,koji je zivot zavrsio kao pissar,ziveci u kucerku, pored tramvajske - pruge.)...
Podelite komentar
Scipion
,,Naime, tada su Srbi bili prijateljski nastrojeni prema svojim sugrađanima Jevrejima..." A kad to Srbi nisu bili prijateljski nastrojeni prema Srbima. Prema podacima same izraelske države najveći procenat zaštitnika Jevreja u drugom svetskom ratu je bio u Srbiji.
Podelite komentar