BUDITE OPREZNI S HRANOM: Prodaju nam peršun sa salmonelom! (FOTO)
Peršun u kojem je otkrivena bakterija nije s tezge registrovanog poljoprivrednog proizvođača, već ga je nakupac tog jutra kupio s kamiona na Bajlonijevoj pijaci, a kasnije preprodavao na tezgi 213 u Bloku 44.
Dr Zorica Jovanovski, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta Batut, kaže da su uzeli uzorak voća i povrća s pet beogradskih pijaca i da su pronašli salmonelu na peršunu. Takođe, pronađena je blitva na pijaci u Bloku 44 koja nije ispunjavala organoleptička svojstva, jer je miris podsećao na mulj.
- Potvrđena je salmonela na uzorku peršuna. Pretpostavljamo da je peršun iz delimično poplavljenih područja i da se voda pomešala s kanalizacijom i prešla preko povrća. Salmonela na voću i povrću se može javiti i kada proizvođači zalivaju bašte nekvalitenom vodom ili kada su blizu septičke jame, pa je preporuka da se povede računa gde se gaji povrće - objašnjava Jovanovski za "Blic".
Prilikom kontrole, uzrci su uzimani s pijaca Bajloni, Kalenić, Banovo Brdo, Blok 44 i Vidikovac. Jovanovski kaže da je salmonela opasnija za malu decu i starije osobe, jer lakše može doći do oboljevanja. Leči se antibioticima i mora se pratiti stanje obolele osobe.
“Gradske pijace” angažovale su Institut Batut za proveru ispravnosti voća i povrća na zelenim pijacama.
- Juče smo dobili rezultate koji pokazuju da su svi ostali uzorci, osim dva na pijaci Blok 44, ispravni. Najopasnija je sezonska roba i tu je najveći rizik od zaraze. Od svakog prodavca s tezge uzimamo pisanu izjavu, kojom garantuju da njihova roba nije s poplavljenih područja i da je ispravna. Dužni su da donesu potvrde od lokalnih samouprava da u tim mestima, odakle potiče roba, nije bilo poplave. Tamo gde je bila poplava i gde se voda zadržala do 48 sati, roba je uništena. Opasnija je roba gde je voda bila 24 sata, jer kada se povukla, tu je veća opasnost od zaraza i teških metala - objašnjava zamenik direktora JKP “Gradske pijace” Saša Rokvić za ovaj dnevni list.
Ispitivanja će obaviti fitosanitarna inspekcija, a prodavcima kod kojih bude pronađena zaražena roba biće zabranjen rad na tezgama, sve dok ne donesu potvrdu od inspekcije da je roba ispravna, a moraće sami da rade i plate te analize.
(Telegraf.rs)
Video: Branko Radujko
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miiile, još dinamita!
To je gori greh od Džamba!
Podelite komentar
Bzzz
A kako mi da budemo oprezni sa hranom? Valjda postoji neka institucija koja treba da proverava hranu na pijacama i da štiti potrošače. Mi nemamo pokretne laboratoriju pa da proveravamo na tezga šta nam prodaju .
Podelite komentar
Note
Zasto je dozvoljeno da veci deo tezgi drze nakupci? Oni profitiraju mnogo vise od proizvodjaca, a drzava I narod samo imaju stetu od njih. Niko ne placa poreze a uvaljuju nam otrove bez porekla...
Podelite komentar