PREPREKE RATU: Obamu bojkotuju u sopstvenim redovima?
Nova prepreka u planu predsednika SAD Baraka Obame da vojno napadne Siriju mogla bi da bude, ni manje ni više, nego u "njegovim redovima": predstavnici Demokratske stranke podeljeni su što se tiče pitanja uključivanja SAD u još jedan neizvestan rat na Bliskom istoku.
Naime, kako piše američki "Njujork tajms", veliki deo Obaminih pristalica koji su u više navrata glasali protiv ratova u Iraku i Avganistanu i po pitanju Sirije izražava rezerve. Ipak, kako deo Kongresa koji "drže" republikanci pokazuje male sklonosti da podrži Obamu u pitanju na koje je predsednik SAD uložio svoj politički kredibilitet, podrška svih demokrata biće neophodna kako bi rezolucija kojom se odobrava vojna intervencija u Siriji bila odobrena u Kongresu.
Demokrate kažu da su suočene sa teškim izborom: ići protiv želja svog, vrlo poštovanog i popularnog, predsednika ili prkositi glasačima kod kuće, koji se pretežno protive još jednoj vojnoj intervenciji SAD preko mora.
Prvi signal podele unutar demokrata nad "sirijskim pitanjem" pojavio se u sredu 4. septembra, kada je odbor Senata za spoljnu politiku - vrlo podeljeno - odobrio rezoluciju u upotrebi sile u Siriji. Dvoje demokrata glasalo je "protiv", dok se jedan samo prijavio kao "prisutan".
- Dve stvari treba uzeti u obzir: ugled administracije koju snažno podržavamo naspram otvorenog sukoba na Bliskom istoku, u kome, ukoliko plane rat, dovodimo u opasnost i ljude koje sami zastupamo - kaže jedna od predstavnica Demokratske strane u Predstavničkom domu Kongresa.
Kao osobu od koje "zavisi sudbina rezolucije", "Njujork tajms" označava poslanicu Nensi Pelosi iz Kalifornije. Ona se, kako je navedeno u tekstu, nije srela sa većim izazovom od kad je 2010. godine "progurala" Obaminu reformu zdravstva i pomogla da je Kongres izglasa i bez podrške republikanaca.
Iako tvrdi da će glasanje o ovom pitanju biti "stvar savesti", Pelosijeva marljivo radi kako bi zvaničnima Bele kuće pomogla da predlog o Siriji prođe. Od sastanka s Obamom u utorak, ona prati sugestije njenih partijskih kolega kako bi mogla da prilagodi Obamin predlog ne bi li dobio što širu podršku.
Međutim, čak i ona, iako poznata po tome što je sposobna da "rukovodi" svojim partijskim saborcima i u najtežim političkim neprijatnostima, sada bi mogla da se suoči sa problemom: kada je u pitanju rat, partijska lojalnost ne mora da bude tako moćna snaga kao što je bila u prošlosti.
Među onima u ovoj stranci koji su neopredeljeni oko toga kako da postupe su i liberali, koji su obično sumnjičavi po pitanju korišćenja vojne snage ali se osećaju primoranima da kazne predsednika Bašara el Asada zbog optužbi da su njegove snage organizovale hemijski napad protiv civila.
U međuvremenu, Barak Obama je otišao u Rusiju na Samit G20, što bi mogla da bude poslednja prilika da se svetske sile dogovore oko narednih akcija u Siriji.
Konačno glasanje u Kongresu o rezoluciji koju je odbor Senata usvojio trebalo bi da bude 9. septembra.
(Telegraf.rs / Izvor: nytimes.com)
Video: Nastup Beogradske filharmonije sa programom "Uzvišena muzika"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Malii
Neka pobedi mir,i zdrav razum.
Podelite komentar
Vlada
I da su stvarno napali hemijskim oruzjem to su uradili sami amerikanci da bi imali razlog za bombardovanje i da isprobavaju nova naoruzanja
Podelite komentar
Dusan
Bosnjak, a u BiH cvetaju Ruže ili Ljiljani. ??? Ima savet bezbednosti Ali ga Ameri uvek krše. Boy zemlja sa tri predsednika i plus sama ne odlucuje o svojoj politici.
Podelite komentar