PRESKUPE ZA SRBE: TOP 5 stvari koje uglavnom ne možemo da priuštimo
Cene stanova, garderoba, krediti i kamate, avio-karte, automobili, samo su neke od stvari koje su često nedostupne za prosečan srpski džep
Bezobrazluk svoje vrste je da u Srbiji, koja ima niske plate, neke stvari koštaju isto kao u najrazvijenijim zemljama sveta.
Na primer cene stanova.
Iako su nikad niže, i tako "snižene" nekretnine nema kod nas ko da kupi. U Beogradu cena kvadrata je od 1.000 do 1.800 evra, a u Novom Sadu od 900 do 1.300 evra. Za stan od 30 kvadrata, u kome bi četvoročlana porodica morala da se stisne, potrebno je izdvojiti najmanje 27.000 evra ne računajući dodatne troškove za prenos vlasništva i slično.
Tu je i garderoba.
Iako i kod nas na izlogu piše da su krpice snižene i do 70 odsto, cene su i dalje za naše uslove visoke. Majice su oko 10 evra, suknje 20, a sakoi i po 50. U Nemačkoj, na primer, markirane majice na sniženju koštaju i po pet evra, dok su suknje mogu kupiti za 10 do 20, a sakoi i haljine do 30 evra. Da stvar bude gora, prosečna plata u Nemačkoj je pet puta veća nego u Srbiji.
Krediti su za srspki standard bezobrazno skupi.
Poznato je da imamo najviše kamate u Evropi. Od pre početka krize 2007. do danas, kod nas su dinarski keš i potrošački krediti još i poskupeli. Kamate za takve zajmove kreću se u proseku oko 20 odsto, dok su u EU i nekoliko odsto jeftinije. Kamate na kredite u evrima kod nas idu i do 30 odsto, a uHrvatskoj, koja je odnedavno članica EU, za iste kredite plaćaju dva i po, pa i tri puta niže kamate, dok su njihove prosečne plate i penzije isto toliko puta veće.
Za srpski džep skupe su i avio-karte.
Naš izbor sveden je na nekoliko niskobudžetnih kompanija: "Viz er", "Izi džet" "Flaj Dubai", "Džerman vings", te smo i dalje bez većine atraktivnih destinacija kada su jeftini letovi u pitanju.
Svaka kupovina automobila za prosečnog Srbina predstavlja pravi stres.
Cene novih vozila su iste ili neznatno manje nego na zapadu, na kojem su plate znatno veće nego u Srbiji. S polovnjacima je slična priča. Primera radi, za polovan automobil BMW serije 1 u Srbiji treba izdvojiti od oko 11.000 evra pa naviše, dok isti takav polovnjak na auto-pijacama u Nemačkoj košta nešto više od 7.000 evra.
Da nije sve tako crno, pokazuju i cene cigareta. I provod je jeftiniji nego u EU
Kod nas cigarete mogu da se kupe za jedan ili dva evra, dok ćete ih u Evropi teško naći ispod četiri evra. Noćni provod takođe je povoljan, može da se izađe i sa 10 evra, a pivo košta tek 1,5 evra, dok u inostranstvu za taj novac mogu da se dobiju u proseku dva pića.
(Telegraf.rs/ Izvor: 24 sata)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
PERA
dali se pitate imali i onih koji nemaju nijednu platu u kuci a ima ih dosta takvih.ovo je stvarno prevrsilo svaku meru.a u nemackoj ne da su jeftiniji pojedini proizvodi vec je takvih proizvoda bar 90 posto.pitam se dokle ce ovaj narod trpeti,odnosno beograd jer je on prestonica ove propale drzave.
Podelite komentar
Davor
A i hrana je bar 30% jeftinija. Svinjski vrat bez kostiju je 7 € 3kg, a ja ga placam 650 din 1kg. Bezimo odavde, pa bilo gde!!!
Podelite komentar
Woolf
E pa nismo mi zaostali za evropom samo 10 godine nego 20 ne samo s cenaama nego i svim drugima.evo na pr u nemackoj kad istekne rok s bilo kog proizvoda oni daju siromasnima da jedu ali ne istekne rok sasvim nego na pr A pet dana a lod nas to prodaju dok se neko ne otruje
Podelite komentar