Kiša nas štiti od aflatoksina

  • 0

Aflatoksin za sada ne preti kukuruzu, koji je ove godine u Srbiji zasejan na više od 1,2 miliona hektara. Gljivici aspergilus, koja uzrokuje ove opasne otrove, ne prija hladno i kišno vreme.

Razvoju gljivica, odnosno kontaminaciji aflatoksinom pogoduje toplo i suvo vreme, odnosno ekstremna suša, kakvu smo imali prošle godine, kaže za "Novosti" rukovodilac Odeljenja za kukuruz novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Đorđe Jocković.

- Suša je doprinela tome da velike količine kukuruza budu zaražene kancerogenim aflatoksinom, koji je kroz lanac ishrane dospeo i u mleko, ugrozivši domaću proizvodnju i preradu. Ove godine, situacija je sasvim drugačija, pošto imamo mnogo padavina, a i relativno hladno vreme - kaže Jocković.

Kukuruzu, koji je upravo ovih dana u intenzivnom porastu i formira osnovu budućeg roda, odnosno potencijal za rodnost trebalo bi malo više sunčanih i toplih dana kako bi ova faza razvoja prošla u redu. Sam kukuruz, zasejan proletos, dodaje Jocković, veoma dobro napreduje. Probleme bi mu, međutim, mogla napraviti upravo kiša, koja ratarima ne dozvoljava da uđu u njive i zaštite biljke od korova.

Kiša, koliko god pogoduje kukuruzu, pogoduje i korovima, pa bi ratari trebalo da iskoriste svaki pogodan trenutak za njihovo suzbijanje.

(Telegraf.rs/ Izvor: Večernje novosti)

Video: Srpska svetinja odoleva vekovima: Manastir Đurđevi stupovi vladarska zadužbina Stefana Nemanje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA