SVETSKI DAN MEDIJA: Borba za slobodu izražavanja
Treći maj - Svetski dan slobode medija obeležava se danas dvadeseti put širom planete, sa ciljem podizanja svesti o značaju slobodnih i nezavisnih medija, uz podsećanje država da im je dužnost da poštuju pravo na slobodu izražavanja novinara.
Udruženje novinara Srbije (UNS) izdalo je, uoči obeležavanja Svetskog dana medija, Proglas u kome ističe da su novinari i novinarstvo u Srbiji u najtežem ekonomskom položaju u novijoj istoriji i da su ugrožene medijske slobode u zemlji.
UNS je, u okviru akcije "Pet minuta gromoglasne tišine", pozvao medije da danas od 11.55 do 12 sati, prekinu program i pročitaju i objave Proglas. Sindikat novinara Srbije i Koalicije zaposlenih u medijima pozvali su kolege da se pridruže tradicionalnoj akciji UNS-a i zamrače ekrane, isključe ton i prekinu rad na pet minuta.
Istovremeno, oni su Ministarstvu kulture i informisanja uputili poruku u kojoj ističu da je potrebno braniti medije od ljudi koji govore o privatizaciji medija, a misle na sopstvene interese i onih koji na sav glas pričaju o slobodi medija, a misle na profit.
U godišnjem izveštaju Organizacije "Fridom haus" navodi se da je Srbija na 74. mestu kada se radi o slobodi medija, i da spada u grupu "delimično slobodnih zemalja", gde većina medijskih kuća protežera neku političku partiju. "Fridom haus" kritikuje nedostatak potpune transparentnosti kada je u pitanju vlasništvo nad medijima u Srbiji, ali i pohvaljuje vlast zbog slobodnog pristupa internetu za sve građane.
Predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić je izjavio da je slobodna, pluralistička i nezavisna štampa od ključnog značaja za "naše napore promovisanja ljudskih prava i dobrog upravljanja".
Centralna manifestacija obeležavanja Svetskog dana slobode medija ove godine održava se u organizaciji UNESKO-a u gradu San Hoseu na Kostariki, od 2. do 4. maja. Glavna tema skupa je "Sigurni da govore: Obezbeđivanje slobode izražavanja u svim medijima", sa posebnim akcentom na sigurnost novinara, pitanja nekažnjivosti i digitalne bezbednosti, što znači da se traži veća bezbednost za novinare, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim preprekama i opasnostima.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
стрептомицин
Од када је у Србију стигла "демократија" на крилима НАТО бомби, слобода медија не постоји. Медији у Србији су само део психолошко-пропагандног деловања против Срба и Србије.
Podelite komentar
Skituljko
Vrlo je malo medija u Srbiji koji su slobodni i objektivni.Medju slobodnim i objektivnim izdvojio bi Telegraf,portale vestinet.rs,vaseljenska.com,srbijadanas.net
Podelite komentar
Dedadrnda
Mi smo na dobrom putu...da riknes od smeha , svako iole normalan zna da nam nema spasa
Podelite komentar