Banke preprodaju dugove i po 50 puta nižoj ceni!
Narodna banka Srbije je krajem prošle godine, zbog toga što se krediti sve teže vraćaju, donela dve odluke koje bankama omogućavaju da ustupaju zajmove privrednika agencijama, preduzećima i sličnim organizacijama.
Podaci Kreditnog biroa Srbije za 2012. govore da je kod pravnih lica kašnjenje dostiglo više od 17 odsto.
Prvi koraci pokazali su da je cena zajma u kašnjenju niska. Stoga banke nisu mnogo zainteresovane za to da ih uz ogroman diskont ustupaju.
Ali formirana je cena zajma kod nas, a i pojavili su se novi akteri. Sem raznih agencija, koje su se tim poslom bavile još i ranije, pojavio se i novi učesnik - advokatske kancelarije. Zainteresovanih ima, ali samo ako je diskont za zajmove veliki, bolje rečeno - preveliki.
Kredit koji je u kašnjenju godinu dana može se prodati za najviše dva odsto pozajmljene vrednosti, a češće za jedan i po do jedan procenat.
Tako banke zajam od milion evra daju za 15.000 evra, dakle po 50 puta nižoj ceni jer se u suštini sto evra prodaje za dva.
Takva cena bankarima nije povoljna i zato će, pre nego što zajam ponude drugom licu, učiniti sve da ga same naplate.
Na brzo i definitivno ustupanje teško naplativog kredita sada se odlučuju samo banke kojima je ugrožena likvidnost. One, naime, moraju da se vode logikom - daj šta daš.
Pitanje koje se nameće svakako je i šta s tim pazarom radi onaj ko ga je kupio? Novi gazda pokušava da od bivšeg klijenta to naplati po ceni bar malo višoj od one po kojoj su preuzeti.
Koliko će u tome uspeti zavisi od više okolnosti, a instrumenti koji se koriste mogu biti razni. Tu na scenu stupaju razne vrste uterivača dugova.
(Telegraf.rs / Izvor: Dnevnik)
Video: Tihi heroji mećave: Zlatiborski putari spasili srnu koja se u snegu zaglavila u mrtvom mraku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.