Kako se izlazi iz Evropske unije, u koju mi ne znamo ni da uđemo?

 
  • 0

Lisabonski sporazum sadrži klauzulu o povlačenju koja predviđa da "svaka država članica može da odluči, u skladu sa svojim ustavnim propisima, da se povuče iz Unije". Ako Kameron raspiše referendum o izlasku Velike Britanije iz Unije 2017, ova zemlja će tehnički moći da je napusti tek 2020. zbog komplikovane procedure

Velika Britanija može jednostrano da istupi iz EU, a odluka o tome je samo na Britancima, zaključuje francuski list "Figaro" povodom obećanja britanskog premijera Dejvida Kamerona da će, ukoliko na opštim izborima 2015. godine pobede njegovi konzervativci, do 2017. godine biti sazvan referendum o izlasku zemlje iz EU.

Kameron je danas, u dugoočekivanom govoru o Evropskoj uniji, održanom u finansijskom centru Londona, upozorio da bi Britanija, šesta ekonomska sila u svetu, mogla da istupi iz članstva ukoliko EU ne sprovede korenite reforme.

U osvrtu na proceduru koja bi se primenila u slučaju izlaska iz EU, "Figaro" konstatuje da Lisabonski sporazum sadrži klauzulu o povlačenju koja predviđa da "svaka država članica može da odluči, u skladu sa svojim ustavnim propisima, da se povuče iz Unije".

Ta klauzula, odnosno Član 50 sporazuma o Evropskoj uniji, nikada nije primenjena, ali se o njoj otvoreno raspravljalo u jeku grčke krize, kada je zaključeno da je izlazak iz evrozone praktično nemoguć sa pravnog stanovišta, te je jedina realna opcija koja se nudila Atini bila da napusti EU na osnovu Člana 50.

Ukoliko odluče da napuste EU, Britanci bi trebalo tu odluku da dostave Evropskom savetu, a potom da pregovaraju o modalitetima izlaska.

Sporazum o povlačenju se može zaključiti ukoliko ga odobri kvalifikovana većina država članica, pošto ga prethodno odobri Evropski parlament.

Od tog momenta, raskid je definitivan i sprovodi se u roku od najviše dve godine, tako da, teoretski, Britanija može da izađe iz EU najkasnije 2020. godine, ukoliko njeni građani tako odluče na referendumu koji bi se, prema planu koji je Kameron danas izneo, održao 2017. godine.

Da bi smanjio rizik, britanski premijer namerava da, počev od 2015. godine, sprovede mnogo teži zadatak, na političkom i pravnom planu, a to je da ponovo pregovara o članstvu svoje zemlje kako bi svojim biračima ponudio "bolji sporazum" sa EU.

Evropski sporazum, kao i svi međunarodni tekstovi, može da bude podvrgnut preispitivanju u svakom trenutku na zahtev jedne ili više strana, ali je za usvajanje i najmanje izmene potrebno jednoglasno "da".

Druge evropske prestonice nemaju ni najmanju želju da otvore ovu "Pandorinu kutiju", zaključuje francuski dnevnik, ocenivši da će se u pregovorima koji slede na stolu naći sve, i ono što Britanci žele da "iščupaju" od EU, ali i ono što bi druge zemlje zauzvrat tražile od Londona.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Koncert Radeta Šerbedžije sa orkestrom Zapadni kolodvor u mts Dvorani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA