DA POLIŽETE PRSTE: U ovim srpskim gradovima se najbolje jede! (FOTO)

  • 46

Uz festivale i noćni provod, hrana je jedna od stvari po kojima je Srbija poznata. Internet portal Moj odmor.rs napravio je top listu gradova u Srbiji u kojima se najbolje jede.

Iz svakog od navedenih mesta je naveden najpoznatiji proizvod tog grada. Tako su  Čačak, Sjenica, Krivi Vir i Zlatibor proglašeni  kulinarskim centrima Srbije. Telegraf vam predstavlja recepte najpoznatijih specijaliteta izabranih područja.

Na prvom mestu izbora koji je napravljen na pomenutom portalu, nalazi se Leskovac, s čuvenim jelima mućkalicom i roštiljom. Meso luk, paradajz, paprika i začini ili samo "deset s lukom"... Leskovac je odlično mesto za one koji vole dobar zalogaj.

Ćevapi i leskovačka mućkalica

Recept za mućkalicu: Meso posuti vegetom, iseći na deblje šnicle, pa na srednje krupne kocke. Ispeći na roštilju, najbolje je ako se naprave ražnjići, pa meso posle pečenja skine sa štapića. Parčiće mozete obmotati slaninom ili slaninu posebno ispeći i kasnije dodati u povrće. U međuvremenu iseckati sitno crni luk i utrljati u njega 2 kašike soli, kako bi izgubio ljutinu. Dinstati ga na ulju dok se sasvim ne istopi, neprestano mešajući, uz dodavanje tople vode.

Kad je luk upržen, dodati sečene paprike i paradajz, i seckani beli luk. Dinstati dok ne ispari tečnost. Dodati meso, naliti sa malo vode i krčkati dok se povrće ne pretvori u kompaktnu masu. Začiniti, zaljutiti po ukusu. Leskovačka mućkalica se služi topla, uz tanku pogaču, sir i šopsku salatu. Neki je pri kraju kuvanja prespu u zemljani sud i zapeku. Može, a ne mora.

Recept za roštilj - ćevapi i pljeskavice:

Meso za ćevape se dobija od junećeg rashlađenog mesa. Meso se iseče u kocke 3-5 cm i na 10 kg ove mase doda se 200 g soli. Meso se dobro izmeša i ostavi da odleži 5-6 sati. Posle toga meso se melje na rešetki prečnika 8-10 mm. Dobro se izmeša i ostavi u frižider da odstoji još 8-12 sati. Nakon toga, meso se ponovo samelje na rešetki promera 3-4 mm i dobro izmeša. Takvo meso treba da odleži još 2-3 sata u frižideru.

U smesu ne treba dodavati vodu jer ona podstiče razvoj bakterija, a pri pečenju ispari, tako da se ćevapi pljeskavice smanjuju. Takođe, ne treba dodavati ni sodu bikarbonu, jer ona neutrališe mlečnu kiselinu u mesu i podstiče razvoj bakterija. Prilikom pripreme navedenog mesa dodaje se samo 2% kuhinjske soli. Mesu se može dodati i malo crnog luka (sitno seckanog), tucane ili zelene ljute paprike ,sitno seckane, i malo bibera. Neko dodaje i tvrdi kačkavalj sečen na kockice 5 mm. Sve se dobro izmeša, formira u lopte od 200-250 g i stvlja između 2 celofana namazana uljem.

Tada se ravnomerno pritisne kuhinjskom daskom i dobije formirana okrugla pljeskavica debljine 1-1,5 cm. Kad se stavi na roštilj pljeskavica raste u debljini i do 3 cm. Od istog mesa se prave i ćevapčići i pljeskavice, samo što se ćevapčići protiskuju kroz levak pravljen za tu svrhu ili se valjaju rukom.

U leskovačke ćevape, u pripremljeno meso dodaje se sitno seckan beli luk, tucana paprika, malo ljuta, i biber. Leskovački su duži, oko 10 cm i prečnika oko 2 cm, dok su obični oko 7 cm dužine i iste debljine. Mleveno meso za ćevapčiće i pljeskavice čuva se na +4°C i rok trajanja mu je 72 sata. U ćevapčiće i pljeskavice ne treba dodavati luk i ostale začine ranije, već neposredno pre stavljanja na roštilj. Dodavanjem luka i sode bikarbone meso hoće da pozeleni. Sečeno meso na komade, krupno mleveno i posoljeno sa 2% soli, mora da odleži 16-25 sati na temperaturi +4°C do +7°C.

Prasetina i jagnjetina pečenje

Drugo mesto na ovoj listi je zauzeo Čačak, grad nadaleko čuven po  pečenju. Već je opštepoznato da se u Srbiji jede puno pečenja. Teško je zamisliti rođendan ili mrsnu slavu bez prasenceta, a o svadbama da i ne govorimo. Kažu da je ubedljivo najbolje pečenje upravo ono sa zapada, tačnije iz Čačka.

RECEPT: Najpre očistite pa operite prase, izvadite ga iz vode, obrišite salvetom i posolite samo iznutra. Ostavite ga najmanje jedan sat na leđima, tako ostaje so u prasetu. Zatim otvorite mu usta, unutra stavite jedan orah da bi se glava bolje ispekla.

Čisto dobro opranu bocu (recimo do piva, ako je manje prase), ili od 1l, ako je veće prase,  stavite u trbušnu duplju, koju trebate zašiti dobro jakim koncem. Isecite četiri bukova drvceta u širini od 4cm a u dužini i širini Vašeg pleha, a zatim ih oprati i staviti u pleh u četiri reda. Namesite da prase kleči preko ovih daščica, ali ne sme dodirivati pleh. Obrišite ponovo prase salvetom, namažite ga uljem ili ako volite možete i mast, stavite ga u dobro zagrejanu pećnicu da se peče. Pećnica ne sme da bude mnogo zagrejana da Vam kožica ne popuca.

Dok se prase peče premazivati ga slaninom koju umočite u ulje ili pivo. Od toga zavisi kakvu će kožicu imati prase. Kad porumene uši, uzeti dva komada pergament papira, namazati ih mašću i napravite fišeke sa otvorom većim od uveta. Nataknite ih na oba uveta da uši ne bi pregorele.

Prase treba da je pečeno za dva ipo do tri sata. Sve zavisi koliko je prase, i kakvu pećnicu imate. Kad je gotovo, izvadite ga iz pećnice i ostavite ga da se malo hladi. Zagrejte posudu u kojoj ćete služiti prasetinu. Odsecite mu glavu, skinite konac, izvadite bocu, pa velikim oštrim nožem, možete i makazama za pečenje, rasecite na dve jednake polovine. Meso isecite na male komade i služite sa raznim salatama.

Sjenički sir

Na trećem mestu je Sjenica, sa prepoznatljim specijalitetom - sirom.

Uz čuvenu srpsku rakiju, kažu, ide najbolje dobar kačkavalj, ajvar, sir i neka pršuta. Sjenički sir je poznat po svom jakom ukusu i mnogi ga smatraju odličnim delom svih predjela.

RECEPT: Autohtoni sjenički sir proizvodi se od sirovog ovčijeg mleka i prepoznat je kao jedan od najcenjenijih ovčijih sireva karakteristične arome, pikantnog i izraženog ukusa, izrazito bele boje i specifične teksture. Sjenički sir proizvodi se od sirovog ovčijeg mleka kome se dodaje jedino sirilo prirodnog porekla i kuhinjska so.

Način prerade i uslovi proizvodnje sira prilagođeni su sezonskom radu na planini i u seoskim domaćinstvima, a tehnologija se ogleda u jednostavnosti procesa izrade. Zrenje sira se vrši u sopstvenoj slanoj surutki koja se povremeno nadoleva slanom ovčijom surutkom. Period zrenja mora biti najmanje 60 dana. U kaci, testo sira je zbijeno, a površina sira treba da je uvek prekrivena surutkom.

Četvrto mesto na top listi je zauzeo Krivi Vir, sa poznatim kačkavaljem iz ovog mesta. Ako ne volite sir, kačkavalj je više nego dobra zamena. Krivovirčani kažu da je njihov sir najbolji u Srbiji.

RECEPT: Staviti mleko da se kuva i kad provri, skloniti sa plotne. Dodati šoljicu sirćeta ili 2 kašike esencije i so.Dobro promešati i vratiti na vatru 1-2 minuta. U đevđir staviti gazu, izručiti usireno mleko i zatezati krajeve gaze da se sir dobro ocedi. Nakon toga staviti kačkavalj u suvu gazu i obesiti na promaju da se suši.

Komplet-lepinja

Peto mesto je zauzeo Zlatibor i gurmanski hit "Komplet lepinja". Ona se može kupiti širom čitave Srbije, ali je Zlatibor najpoznatiji po ovom specijalitetu.

RECEPT:  Za testo zamesiti brašno i so. U mlaku vodu pomešati kvasac i šećer i pustiti da nadođe.U brašno dodati ulje i nadošli kvasac. Ostaviti na toplom da nadođe.Podeliti testo na 4 dela i od svakog napraviti lepinje.Peći na podmazanom plehu na 250 pa smanjiti na 200 oko 20 minuta. Pečene ostaviti malo prekrivene krpom da omekšaju. Svaku lepinju preseci na pola. Donji deo namazati kajmakom i umućenim jajetom(na svaku lepinju po jedno jaje).Zapeći u rerni(dok se jaje ne zapeče).Izvaditi iz rerne, staviti pretop pa poklopiti gornjim delom lepinje.

(I. M. / Izvor: Moj odmor, Recepti)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Cirih Svajcarska

    11. oktobar 2014 | 12:55

    Jos kada bih imao sa cim da platim i da probam! Ovako mugu samo da citam! Kome smo sta zgresili da od svoje mesecne plate ne mogu porodicu na jedan rucak da izvedem! Eto imam 31 godinu i gde mi zivot prodje! Ne mocan sam!

  • Marko Uzice

    11. oktobar 2014 | 12:30

    Nije Zlatibor najpoznatiji po komplet lepinji nego Uzice,u uzicu je stvorena.

  • nikola

    11. oktobar 2014 | 12:24

    Komplet lepinja je istinski uzicki specijalitet, nema veze sa Zlatiborom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA