KURS U 2013: Dinar će biti stabilan, najviše 118 za evro!

  • 2

U 2013. godini dinar će biti stabilan i ne bi trebalo očekivati njegovo naglo jačanje ni slabljenje, ocenili su kretanje kursa za Telegraf.rs ekonomisti i bankari.

Ovakva prognoza se u dobroj meri podudara sa prognozama koje se mogu čuti iz Narodne banke Srbije. Član Saveta NBS Miladin Kovačević kaže da ta instutucija predviđa stabilan kurs i da on u narednoj godini neće ići iznad 118 dinara za evro.

- Ta stabilnost će zavisiti od priliva deviznih sredstava, stranih kredita i pozajmica na međunarodnom tržištu. Polazi se i od toga da će se ostvariti fiskalni plan i da ćemo deficit smanjiti za tri odsto BDP-a i da će saldo deviznih rezervi biti stabilan. To bi suštinski značilo da će 2013. biti bezbrižnija od prethodne dve godine - smatra Kovačević.

Predsednik Izvršnog odbora Erste banke Slavko Carić očekuje da će domaća valuta biti stabilna jer se zahuktava proizvodnja Fijatovih automobila iz Kragujevca, a očekuje se i povoljna poljoprivredna sezona.

- Ako NBS bude uspešna u smirivanju inflacije u narednom periodu, kao što  najavljuje, to će kurs dovesti u ravnotežu. Bilo bi dobro da je kurs stabilan i bez velikih intervencija iz deviznih rezervi - kaže Carić za Telegraf.rs.

On dodaje da će se stabilnost domaće valute urušiti u slučaju da dođe do velikog pada industrijske proizvodnje, izvoza, ali i dodatnih problema u Evropi.

U NBS navode za Telegraf.rs da su devizne rezerve na kraju novembra iznosile 10,6 milijardi evra, a da je od početka godine na međubankarskom deviznom tržištu prodala 1,3 milijardi evra na odbranu dinara.

U Centralnoj banci tvrde da nije moguće predvideti kako će se kurs dogodine kretati jer se formira na osnovu ponude i tražnje deviza na deviznom tržištu.

Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov procenjuje da dinar ne može da ode ni mnogo gore, a ni mnogo dole.

NBS ima dovoljno deviznih rezervi i instrumenata da osigura da sa jedne strane dinar ne ojača previše, što bi potkopalo konkurentnost, niti da oslabi mnogo, što bi moglo da ugrozi stabilnost finansijskog sektora. U tom nekom rasponu će se kretati dinar – kaže Altiparmakov.

S druge strane, ekonomista Aleksandar Stevanović upozorava da je inflacija u Srbiji visoka i da će se ona pre ili kasnije preliti u kurs, a kada će se to desiti zavisi od mnogo faktora.

- Ja ne verujem u jačanje dinara, a da li će depresirati i koliko ili će ostati tu negde gde jeste teško je sada valjano prognozirati – dodaje Stevanović.

Da će dinar, ipak, posle izvesnog vremena stabilizacije morati da slabi zbog nedovoljnog priliva stranog novca, smatra Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

- Slabljenje bi moglo da ublaži očekivani rast BDP-a, ali je on prilično neizvestan jer se zasniva na budućem rastu proizvodnje i izvoza Fijata, rodnoj poljoprivrednoj godini i početku rada smederevske "Železare" - ističe Savić.

Svi naši sagovovornici se slažu da se trajnija stabilnost domaće valute može očekivati samo uz niske stope inflacije, od svega nekoliko procenata. Tada bi i kretanje kursa bilo stabilnije i predvidljivije, pa bi i građani preciznije znali sa čim mogu da računaju.

(N. S.)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • milovan

    11. april 2013 | 09:42

    BRAVO VAS CU PROSLEDITI ZA NOBELOVU NAGRADU. I samo se nadajte!

  • milovan

    11. april 2013 | 09:39

    molim vas najavite kada ce evro biti makar 118 din vredan da bismo posetili nasu dragu Srbiju,zato sto je ovaj trenutni kurs NENORMALAN i nas euro pdcenjen.hvala

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA